Λούκι Δίρφης

Απάντηση
Jakis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 21 Νοέμ 2012, 20:41

Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Jakis » Τετ 16 Ιαν 2013, 23:05

Καλησπέρα,
γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το λούκι της Δίρφης;
Δεν βρήκα να υπάρχουν και πολλές αναφορές για αυτό στο Inet εκτός από αυτή την Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jakis την Πέμ 17 Ιαν 2013, 23:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 17 Ιαν 2013, 10:45

Αν εννοείς το βόρειο λούκι να σου πω ότι κατεβαίνεται με τα σκι.
Τα μπροστινά λούκια μοιάζουν περισσότερο με λούκια (στο πάνω μέρος) αλλά χωρίς ιδιαίτερη τεχνική δυσκολία.
Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμηθούν οι πλαγιές πάνω από το καταφύγιο που εύκολα μετατρέπονται σε γυαλί. Είναι αρκετά τα σοβαρά ακόμη και τα θανατηφόρα ατυχήματα που έχουν συμβεί στη Δίρφη. Ατυχήματα στα οποία έχουν εμπλακεί όχι μόνο κάποιοι που υποτίμησαν το "βουναλάκι" αλλά και άνθρωποι που το αντιμετώπισαν με σοβαρότητα.

Jakis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 21 Νοέμ 2012, 20:41

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Jakis » Πέμ 17 Ιαν 2013, 23:39

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Διόρθωσα τη φωτογραφία γιατί δεν φαινόταν στο αρχικό post.

Μιλάμε για τη διαδρομή προς την οποία κατευθύνεται η ομάδα των ορειβατών;
Είναι καθαρά διαδρομή χιονιού ή έχει και μικτά κομμάτια;

Η Δίρφη ως χειμερινό βουνό έχει πάντα το σεβασμό μας. Δεκαπλάσιο δε σεβασμό έχουμε για τον καιρό της...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από pankan » Παρ 18 Ιαν 2013, 10:16

Εγώ έχω ανέβει από εκεί πατώντας μόνο χιόνι.
Αλλά όπως βλέπεις είναι πολύ πιθανό να συναντήσεις μεικτά κομμάτια.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 19 Ιαν 2013, 14:06

Η πλαγιά που βλέπουμε και η διαδρομή της ομάδας τι προσανατολισμό έχει, δηλαδή ποια πλευρά του βουνού βλέπουμε;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από pankan » Σάβ 19 Ιαν 2013, 16:58

Είναι η πλαγιά που φαίνεται από το καταφύγιο. Όπως κοιτάμε το βουνό είναι αμέσως δεξιά από τη κόψη της κανονικής ανάβασης. Έχει Α-ΝΑ προσανατολισμό.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Teobe! » Κυρ 20 Ιαν 2013, 15:58

Ωραία, το έχω!
Και κοίταξα και στο panoramio διάφορες φωτογραφίες από διάφορες εποχές. Νομίζω ότι γενικά ισχύει αυτό που ειπώθηκε παραπάνω και σίγουρα η δυσκολία θα αυξομειώνεται από εύκολη έως πολύ δύσκολη.

Πάντως είναι ενδιαφέρον και κάτι διαφορετικό από την κλασσική ανάβαση και καλώς αναφέρθηκε.

Για πείτε δυο λογάκια αν θέλετε και όποιος ξέρει για κλίσεις, ανάπτυγμα και για την έξοδό του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Teobe! την Τρί 22 Ιαν 2013, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 20 Ιαν 2013, 17:44

Εγώ να ξαναεπισημάνω ότι η "πλαγίτσα" της φωτογρφίας γίνεται γυαλί από πάνω ως κάτω. Και δεν είναι λίγοι αυτοί που την μέτρησαν σούρνωντας. Κάποιοι γύρισαν σπίτι με ελικόπτερο και κάποιοι άλλοι ...
Κατά τα άλλα, εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Κυρ 20 Ιαν 2013, 20:42

Την έχω ανέβει την εν λόγω διαδρομή και μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια.Υψομετρική διάφορα είναι γύρω στα 60-70 μέτρα και οι κλίσεις στο λούκι είναι 35-40 μοίρες.Δηλαδή μιλάμε για ενα λούκι πιο σύντομο και αρκετά πιο εύκολο από το λούκι του Μύτικα. Τέτοια περίοδο του χρόνου θα πρόκειται για διαδρομή χιονίου-πάγου αλλά από τέλη Μαρτίου και μετά λόγω προσανατολισμού κυρίως,το λιώνει γρήγορα το χιόνι και η διαδρομή μετατρέπεται σε λούκι με σκληρές χιονούρες και κομμάτια με εύκολα και βρεγμένα βράχια να παρεμβάλλονται. Οπως και να έχει πάντως το να ανέβεις από εκεί τη χειμερινή περίοδο,προυποθέτει καλή γνώσης χρήσης κραμπόν-πιολέ.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 22 Ιαν 2013, 00:51

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Pankan συμφωνώ μαζί σου. Πιστεύω ότι μια πρόσθετη επισήμανση που πρέπει να γίνει γι αυτόν που θα πάρει αψήφιστα αυτό το "μικρό κι εύκολο πέρασμα" είναι ότι ακόμα και "καλά" να είναι τα πράγματα μέσα στο "Λούκι της Δίρφης" αν πέσεις σε ομίχλες και άλλα πολύ συνηθισμένα για την Δίρφη φαινόμενα και δεν ξέρεις που θα μπεις -άρα που και πως θα βγεις- ίσως η προσπάθεια να έχει εκπλήξεις.

Πάντως εγώ λέω να το προσπαθήσω αν μου το επιτρέψει ο καιρός και αν ξέρω σίγουρα που πάω. Μελετάω ήδη κάποιες φωτογραφίες. Πιθανότατα 9 & 10 Φλεβάρη το παρεάκι μας να είναι εκεί πάνω...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Λούκι Δίρφης

Δημοσίευση από mirabilis » Παρ 02 Ιαν 2015, 18:34

adson3492 έγραψε:εκτός του γεγονότος ότι δεν λειτουργούν ποτέ αυτά που φτιάχνονται από τα προγράμματα, έχω παρατηρήσει το εξής και δεν μπορώ να το χωνέψω.. ολόκληροι φορείς διαχείρισης δεν έχουν φτιάξει κάποια ηλεκτρονικά αρχεία με τα μονοπάτια της περιοχής τους, για τους επισκέπτες τους που θέλουν να πεζοπορήσουν.. πολλές φορές δεν έχουν φτιάξει ούτε έντυπους χάρτες ενώ ξόδεψαν ένα σωρό λεφτά να φτιάξουν μονοπάτια..
ας είναι καλά το hellaspath, οι ορειβατικοί σύλλογοι, το wikiloc κλπ..
περίεργα πράγματα... αυτό το post το έκανα εγώ και τώρα εμφανίζεται ένας adson3492 ότι το έγραψε.. :/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίρφη”