Νέο χρώμα στο φόρουμ

Ό,τι σημαντικό έχουμε να σας πούμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 20 Οκτ 2012, 20:08

Καλησπέρα παιδιά,
όπως έχετε ήδη παρατηρήσει άλλαξε η όψη του φόρουμ σε πιο ανοιχτόχρωμη. Ενδεχομένως να παρατηρήσετε κάποιες δυσλειτουργίες, μιας και χρειάστηκαν να γίνουν αρκετές αλλαγές σε κάμποσα αρχεία. Για την ώρα δεν λειτουργει σωστά κάτω κάτω το who was here (ποιος ήταν εδώ). Ελπίζω να τακτοποιηθεί σύντομα. Ό,τι επιπλέον παρατηρήσετε θα σας παρακαλούσαμε να το αναφέρετε για να το κοιτάξουμε.

ΥΓ. Θεώρησα καλό να γίνει τώρα η ανανέωση του χρώματος και να να μην σας καθυστερώ άλλο διορθώνοντας μικροπραγματάκια.
Ελπίζω να σας αρέσει και να το απολαύσετε :)

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Οκτ 2012, 11:17

Νίκη σε ευχαριστούμε, το νέο χρώμα είναι πολύ πιο ευανάγνωστο από το παληό.
Μερικές πρώτες παρατηρήσεις:
Μήπως θα μπορούσε να μπει κάποιο πολύ ανοικτό χρώμα στο φόντο; Θα οριοθετήσει καλύτερα το περιεχόμενο.
Κάποιες συζητήσεις δεν οριοθετούνται προς τα δεξιά, βγαίνουν εκτός ορίων της οθόνης και αναγκάζομαι να σκρολάρω.
Ενώ ειχα δει αρκετές τέτοιες συζητήσεις τώρα ψάχνω να βρω παράδειγμα και δεν βρίσκω. Το διόρθωσες ενώ έγραφα;

Οι αλλαγές δεν σταματούν στο χρώμα αλλά εμπλουτίστηκε και η αναζήτηση νέων, αδιάβαστων, κλπ.
Μερικές παρατηρήσεις-ερωτήσεις:
Ποια θέματα χαρακτηρίζονται ”ενεργά”;
Υπάρχει τρόπος για μαζικό χαρακτηρισμό δημοσιεύσεων ως αναγνωσμένων;
Πόσο νέες είναι οι δημοσιεύσεις στη ”Προβολή νέων δημοσιεύσεων”; Εδώ μου άρεσε το παλιό που μπορούσα να ορίσω το χρονικό διάστημα.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Οκτ 2012, 12:49

pankan έγραψε:Κάποιες συζητήσεις δεν οριοθετούνται προς τα δεξιά, βγαίνουν εκτός ορίων της οθόνης και αναγκάζομαι να σκρολάρω.
Συνεχίζει να το κάνει
Προσπαθώ να στείλω screen capture με το πρόβλημα, αλλά ανακαλύπτω ότι δεν μπορώ να επισυνάψω εικόνα.
Ανοίγει ένα παράθυρο με το μήνυμα ”Η αποστολή του αρχείου βρίσκεται σε εξέλιξη” αλλά η «εξέλιξη», δεν τελειώνει ποτέ. Το ένα πρόβλημα εγιναν δύο.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 21 Οκτ 2012, 13:35

Πόσο μεγάλο είναι το αρχείο της εικόνας που επισυνάπτεις; Το όριο είναι 256KB
Πες μου το θέμα να το επισκεφτώ κατευθείαν και να το δω.

Τα ενεργά θεματα είναι αυτά που είχαν κάποια κίνηση τις τελευταίες 10 ημέρες. Έχει αρκετές επιλογές εκεί πάνω δεξιά που πιστεύω πως όλο και κάποια θα σε καλύψει. Πχ πολύ καλή βρίσκω την "Προβολή μη αναγνωσμένων δημοσιεύσεων"

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από pankan » Δευ 22 Οκτ 2012, 12:06

Το αρχείο εικόνας είναι 155 kb, 1280X800.
Προσπαθώ κι εδώ να το επισυνάψω αλλά αδύνατον.
Το παράθυρο "η αποστολή βρίσκεται σε εξέλιξη" δεν κλείνει ποτέ.

Καλές οι επιλογές για τα "νέα" θέματα.
Δεν σε ρώτησα όμως για τα ενεργά θέματα αλλά για τις νέες δημοσιεύσεις τι χρόνο καλύπτουν.

Για τους επισκέπτες η επιλογή αναπάντητων ή ενεργών δεν βοηθάει και πολύ.
Καλύτερα να τους άφηνες μόνο τις νέες δημοσιεύσεις.

Είδα κι εγώ την ωρα που αναφέρεται αλλού Όταν αποσυνδεθώ δείχνει χειμερινή ώρα Όταν είμαι συνδεδεμένος δείχνει την ώρα από το προφίλ μου.

Δεν καταλαβαίνω πως δουλεύουν οι διάφορες επιλογες Img, Url, picasa, κλπ.
Προσπάθησα να κάνω ενεργό ένα κείμενο. Νόμιζα ότι θα ανοίξει κάποιος διάλογος και αντί να φαίνεται η διεύθυση θα φαινόταν μόνο το ενεργό κείμενο. Δεν τα κατάφερα να μη φαίνεται η διεύθυνση.
Προσπάθησα και με το youtube Έκλεισα ένα λινκ που έβαλε ο Θανάσης μέσα σε αγκύλες youtube χωρίς αποτέλεσμα. Αισθάνομαι χαζός. Νομίζω πως όταν λασκάρεις με τα άλλα πρέπει να βάλεις κάπου οδηγίες για τους ανεπίδεκτους.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 22 Οκτ 2012, 13:36

pankan έγραψε:Το αρχείο εικόνας είναι 155 kb, 1280X800.
Προσπαθώ κι εδώ να το επισυνάψω αλλά αδύνατον.
Το παράθυρο "η αποστολή βρίσκεται σε εξέλιξη" δεν κλείνει ποτέ.
Για κάνε την 1000χ750. Στο παρελθόν έχεις ανεβάσει φωτο εσύ.
http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=31&t=40
pankan έγραψε: Καλές οι επιλογές για τα "νέα" θέματα.
Δεν σε ρώτησα όμως για τα ενεργά θέματα αλλά για τις νέες δημοσιεύσεις τι χρόνο καλύπτουν.
Δεν ξέρω, αν θες μελέτα το και ενημέρωσε μας :)
pankan έγραψε: Για τους επισκέπτες η επιλογή αναπάντητων ή ενεργών δεν βοηθάει και πολύ.
Καλύτερα να τους άφηνες μόνο τις νέες δημοσιεύσεις.
Έχω την εντύπωση πως οι νέες εμπεριέχονται στα ενεργά.
pankan έγραψε: Είδα κι εγώ την ωρα που αναφέρεται αλλού Όταν αποσυνδεθώ δείχνει χειμερινή ώρα Όταν είμαι συνδεδεμένος δείχνει την ώρα από το προφίλ μου.
Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. 8-)
pankan έγραψε: Δεν καταλαβαίνω πως δουλεύουν οι διάφορες επιλογες Img, Url, picasa, κλπ.
Προσπάθησα να κάνω ενεργό ένα κείμενο. Νόμιζα ότι θα ανοίξει κάποιος διάλογος και αντί να φαίνεται η διεύθυση θα φαινόταν μόνο το ενεργό κείμενο. Δεν τα κατάφερα να μη φαίνεται η διεύθυνση.
Προσπάθησα και με το youtube Έκλεισα ένα λινκ που έβαλε ο Θανάσης μέσα σε αγκύλες youtube χωρίς αποτέλεσμα. Αισθάνομαι χαζός. Νομίζω πως όταν λασκάρεις με τα άλλα πρέπει να βάλεις κάπου οδηγίες για τους ανεπίδεκτους.
Κάποια από αυτά έχουν οδηγίες όταν περάσεις το ποντίκι από πάνω τους. Θα δώσω οδηγίες.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Νέο χρώμα στο φόρουμ

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 23 Οκτ 2012, 00:49

Σας ενημερώνουμε πως το "ποιος ήταν εδώ" (τα συνδεδεμένα μέλη όλης της ημέρας) επανήλθε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα - Ανακοινώσεις”