Θέση GPS

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Θέση GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 17 Μαρ 2010, 09:13

Που έχετε κρεμασμένο το gps κατά την πορεία έτσι ώστε να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα; Εγώ το κρεμάω από μπροστά στο ένα από τα λουριά των ώμων, όμως είναι φορές που χάνω το σήμα ειδικά όταν μπροστά μου έχω εμπόδια. Το gps μου δεν έχει και την καλύτερη λήψη σε σχέση με άλλα πιο καινούρια.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 17 Μαρ 2010, 13:12

Μετά από χρόνια καταγραφής διαδρομών παρατήρησα ότι όταν το GPS το έχω κοντά στο σώμα μου (πχ: κρεμασμένο, ή σε κάποια τσέπη) αυτό δεν είχε καλή λήψη και είχε διακοπές στην καταγραφή. Παράλληλα παρατήρησα ότι ΄τοαν το άφηνα στη θήκη (τσέπη) στο καπάκι του σακιδίου αυτό είχε πολύ καλή λήψη. Ακόμα και όταν το κρατώ στο χέρι νομίζω ότι η λήψη δεν είναι τόσο καλή όσο στο σακίδιο. Το πρόβλημα είναι ότι κατά τη καταγραφή όταν είναι στο σακίδο πρέπει συνεχώς να το βγάζουμε για πέρνουμε σημεία (Waypoints). Κατά την άποψή μου η καλύτερη περίπτωση είναι η χρήση εξωτερική κεραίας, ώστε να έχουμε όπου θέλουμε τη συσκευή, τοποθετόντας παράλληλα την κεραία σε θέση (πχ. πάνω στο σακίδιο) για να έχει πολύ καλή λήψη. Εξωτερική κεραία όμως μπορεί να συνδεθεί μόνο σε μερικά (ακριβά) μοντέλα συσκευών GPS.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Τετ 17 Μαρ 2010, 15:45

Δυστυχώς η μόνη λύση σε αυτό είναι η αγορά ενός καινούργιου (όχι αναγκαστικά νέου μοντέλου) GPS. Τα περισσότερα gps σήμερα έχουν το χαρακτηριστικό της υψηλής ευαισθησίας (High Sensitivity). Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να επεξεργάζονται οι επεξεργαστές τους πολύ καλύτερα το ασθενές σήμα των δορυφόρων και να δίνει έτσι στίγμα και στα πιο δύσκολα σημεία. Η garmin από το 2007 αναβάθμισε όλα τα μοντέλα της με αυτό το χαρακτηριστικό.
Για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα το GARMIN 76map. Δεν είχε πολύ καλή λήψη στα δύσκολα σημεία όπως φαράγγια ή πυκνά δάση οξιάς. Αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ εξωτερική κεραία στο κεφάλι του σακιδίου για να βελτιώνω το σήμα και το gps στη πλάγια τσέπη του παντελονιού αλλά ήταν δύσχρηστη γιατί το καλώδιο που τα συνέδεε σκάλωνε κάθε λίγο σε κλαδιά.
Εδώ και δυο χρόνια χρησιμοποιώ το garmin etrex legend HCX. Ένα μικρό και φθηνό σχετικά μοντέλο (170-180 €) αλλά με επεξεργαστή High Sensitivity. Καμία σχέση. Όπου και να το βάλω δεν χάνει σχεδόν ποτέ το σήμα. Ακόμα και σε σημεία που παλιά δεν κατάφερνα ποτέ να πιάσω δορυφόρους όπως στο στενόρεμα του Φαλακρού τώρα η διαδρομή καταγράφεται κανονικά.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από pankan » Τετ 17 Μαρ 2010, 16:08

Συμφωνώ και επαυξάνω σ' αυτά που είπε ο Θανάσης. Είχα πρώτα το Vista και μετά το Vista c.
Στον ιμάντα το έβαζα κι εγώ, και πάντα είχα μικρά ή μεγάλα προβλήματα λήψης. Πέρυσι έχασα το Vista στην Οίτη και αγόρασα το 60csx.
Έμεινα έκπληκτος όταν είδα ότι έπιανε μέσα στο σπίτι μου!!! Και όχι πολύ κοντά σε παράθυρο.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 17 Μαρ 2010, 17:00

Το 76map έχω και εγώ και το είχα αγοράσει 250€ μεταχειρισμένο το 2005. Καινούριο τότε είχε 400€ περίπου.
Κάποιοι φίλοι μου έχουν το legend Hcx και έχουμε κάνει παράλληλες καταγραφές και βλέπω ότι το legend (φθηνότερο μεν, πιο σύγχρονο δε) στις καταγραφές του απλά τα ΣΠΑΕΙ !!! :thmbup:

Βέβαια, λεφτά άλλα δε μου δίνονται για να πάρω άλλο. Θα περιμένω μέχρι να το χάσω... Λίγο έλειψε να το κλάψω πριν 2 βδομάδες στη Ζήρεια, αλλά το σώσαμε.

Οπότε καταλήγω στο εξής: Όποτε θα είμαι με φίλους που έχουν legend θα παίρνω τα δικά τους τρακ :msn-tongue:

Άβαταρ μέλους
miltous
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 17:52
Τοποθεσία: Καστοριά
Επικοινωνία:

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από miltous » Πέμ 18 Μαρ 2010, 23:21

Και καλά θα κάνεις Νίκη.
Εχω κι εγώ το etrex legend Hcx και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τον δέκτη του
δεν έχει χάσει σχεδόν ποτέ το σήμα του στο βουνό.
Στο παρελθόν με παλαίότερο μοντέλο gps έκανα τη χαράδρα του Βίκου και δεν έβρισκα
σχεδόν καθόλου στίγμα σε όλη τη διαδρομή.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά πλέον στα νέα μοντέλα και έχοντας το κρεμασμένο πάνω μου αλλά και στην τσέπη του παντελονιού η λήψη του παραμένει ικανοποιητική.
ο Ζουπανιώτης...

Άβαταρ μέλους
phobos
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 23:47
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θέση GPS

Δημοσίευση από phobos » Πέμ 25 Μαρ 2010, 10:41

Μετά το Magellan και τα καλώδια της εξωτερικής κεραίας που πάντα μπερδευόταν στα κλαδιά και
δημιουργούσαν την εικόνα τεχνικού του ΟΤΕ, και μετά το Garmin 76csx που έπρεπε να το τοποθετώ σε κάποια τσέπη του σακιδίου, ήρθε το Oregon 400 ένα gps πραγματικά για το βουνό.
Το μεταλλικό κλιπ που το συνοδεύει σου λύνει πραγματικά τα χέρια. Κρεμασμένο στον μπροστινό ιμάντα του σακιδίου, είναι προσβάσιμο ανά πάσα στιγμή, η δε λήψη σήματος άψογη. Αδιαφορεί για το αν η πορεία είναι σε φαράγγι η κάτω από πυκνά φυλλώματα ,ακόμη και όταν καλύπτεται από το πέτο του μπουφάν -ορισμένες φορές....
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”