Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μια φωτογραφία
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 21 Μάιος 2014, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
έχω την εντύπωση στην 1η φωτογραφία από τον υμηττό αριστερά ή εύβοια ή πεταλοί, δεξιά μακρόνησος στη μέση άνδρος..

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μάιος 2014, 12:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
mirabilis έγραψε:
έχω την εντύπωση στην 1η φωτογραφία από τον υμηττό αριστερά ή εύβοια ή πεταλοί, δεξιά μακρόνησος στη μέση άνδρος..

Παρατήρησε στην παρακάτω φωτογραφία όπου διακρίνεται όλη η Νότια Εύβοια και η Άνδρος, ενώ στο οπτικό πεδίο το Πόρτο Ράφτη δεν φαίνεται γιατί είναι δεξιότερα της εικόνας...

ΕικόναUntitled by ndimensi, on Flickr

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μάιος 2014, 17:17 
Χωρίς σύνδεση
αυτή είναι διαφορετική γωνία.. για την 1η νομίζω αριστερά εύβοια, δεξιά τζιά, και στο κέντρο πιο αχνά άνδρος, τήνος και γυάρος.. πρόσεξε την μεγάλη απόσταση μεταξύ της αριστερής και δεξιάς χερσονήσου που φαίνονται πιο έντονα..

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μάιος 2014, 20:07 
Χωρίς σύνδεση
αυτή η φωτογραφία είναι λίγο πιο κάτω από τον εύζωνα προς τη μεριά της εύβοιας όπου φαίνεται η δίρφυς.. μαλλον σκύρος δεν φαίνεται..

Συνημμένα:

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μάιος 2014, 20:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
mirabilis έγραψε:
αυτή η φωτογραφία είναι λίγο πιο κάτω από τον εύζωνα προς τη μεριά της εύβοιας όπου φαίνεται η δίρφυς.. μαλλον σκύρος δεν φαίνεται..

Πράγματι από αυτήν την οπτική γωνία προς την Κεντρική Εύβοια η Σκύρος δεν είναι ορατή. Αντίθετα, κοιτώντας προς τη Νότια Εύβοια, όπου τα βουνά δεν ξεπερνούν τα 400-500 μέτρα υψόμετρο η Σκύρος ξεχωρίζει εύκολα μια ημέρα με καλή διαύγεια, όπως στη φωτογραφία όπου ανέβασα παραπάνω.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μάιος 2014, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
mirabilis έγραψε:
αυτή είναι διαφορετική γωνία.. για την 1η νομίζω αριστερά εύβοια, δεξιά τζιά, και στο κέντρο πιο αχνά άνδρος, τήνος και γυάρος.. πρόσεξε την μεγάλη απόσταση μεταξύ της αριστερής και δεξιάς χερσονήσου που φαίνονται πιο έντονα..

Όπως και να έχει δύο είναι τα νησιά που μπορεί να ξεχωρίζουν στην 1η φωτογραφία. Σύρος ή Τήνος. Θα ξεκαθαρίσει σε επόμενες ευκαιρίες με καθαρή ατμόσφαιρα...

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Μάιος 2014, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
mirabilis έγραψε:

Εγώ θα συμφωνήσω με την αρχική εκδοχή. Βλέπουμε το βόρειο άκρο της Τζιας, μεγάλο μέρος της Γυάρου και αχνά στο βάθος την Σύρο.

Αυτά προκύπτουν από τα δεδομένα που δίνει ο φωτογράφος, αφού η ευθεία που ξεκινάει από το διάσελο του ΟΤΕ στο Κορακοβούνι και περνάει από τη μικρή χερσόνησο στο Πορτο Ράφτη που βλέπουμε στο κέντρο της φωτογραφίας, αν επεκταθεί οδηγεί στα παραπάνω ...

Συνημμένα:
Σχόλια αρχείου: Η ευθεία από Κορακοβούνι μέχρι Σύρο, περνάει από την χερσόνησο στο Πόρτο Ράφτη.

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 13 Ιαν 2015, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
από αυτό το ρέμα περνάει πάρα πολύ κόσμος κάθε μέρα στο σέιχ σου.. σπάνια βλέπεις λίγο νερό... τόσο νερό όσο φαίνεται στη φωτογραφία, πιθανόν να μην έχει δει κανείς.. στις αρχές δεκέμβρη, μετά από πολλές συνεχόμενες βροχές..στο μονοπάτι Μ2

Συνημμένα:

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 17 Φεβ 2015, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
έπεσαν στα χέρια μου μια σειρά φωτογραφίες από πίνακες του Γιολδάση. Παραθέτω μία που πέρα από το βουκολικό του πράγματος έχει και "ορειβατικό" ενδιαφέρον καθώς στο βάθος απεικονίζει την "Κοιμωμένη"

Συνημμένα:

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Φεβ 2015, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Δύο αρκούδες στο ζωολογικό κήπο της Θεσσαλονίκης

Συνημμένα:

Κορυφή 
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com