Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 28 Δεκ 2013, 15:34

Τις παρακάτω ασκήσεις μου τις είχε συστήσει ένας ορθοπεδικός όταν μου πονούσαν τα γόνατα στα βουνά που πήγαινα.
Βασική άσκηση:


Μια άλλη καλή είναι αυτή:


Διατάσεις:


Και αν δεν πονά κανείς, μια advanced είναι αυτή:

takislel
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ 09 Ιουν 2014, 21:52

Re: Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από takislel » Δευ 09 Ιουν 2014, 21:56

Πονούσαν από κούραση ή είχες κάποιον τραυματισμό;

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 10 Ιουν 2014, 18:43

Είχα πάρει μια καλή χύμα στο σκι και έκτοτε όποτε κάνω μεγάλες πορείες με ενοχλεί. Οπότε μάλλον μιλάμε για κάποιον μικροτραυματισμό αρχικά που οι ενοχλήσεις συνεχίζουν όταν ζορίζεται.

Το ποστ το έκανα για να μοιραστώ τις ασκήσεις που είναι καλές για να δυναμώσει κανείς τους τετρακεφάλους.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από GLA » Τρί 10 Ιουν 2014, 22:08

Από ορθοπεδικό, γνωρίζω ότι μία από τις καλύτερες προπονήσεις για ενδυνάμωση τετρακεφάλων, όταν έχεις πρόβλημα με τα γόνατα, είναι η κολύμβηση με βατραχοπέδιλα.

koutalianos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 24 Μαρ 2019, 22:02

Re: Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από koutalianos » Κυρ 05 Απρ 2020, 14:26

Είχα παρουσιάσει παλιότερα πρόβλημα στα γόνατα και πήγα σε κάποιο ορθοπεδικό. Μου είπε για ενέσεις στα γόνατα (!). Δεν έκανα τίποτα. Το άφησα και πέρασα έναν χρόνο δίχως να τα καταπονήσω. Με τον καιρό ξανάρχισα κανονικά ήπιο τρέξιμο, ήπια ορειβασία. Δεν μου ξαναπόνεσαν. Νιώθω πως επανήλθαν τελείως.

Ήπια γυμναστική και πράγματι, ενδυνάμωση των μυών. Αυτοί κρατάνε τα κόκαλα στην καλύτερη δυνατή θέση.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Πρόβλημα στα γόνατα; ---> Ενδυνάμωση τετρακεφάλων

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 08 Απρ 2020, 23:07

Είχα φοβερό πρόβλημα στα γόνατα!!!....ανα διαστήματα,2-3 φορές τον χρόνο με έπιανε πόνος και στα δυό,κούτσαινα και τα βραδια κοιμόμουν με μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα.Αυτό για 20 μέρες!! Από το νοσοκομείο που πήγα μου είπαν για μινίσκους και επεμβάσσεις-εγχιρήσεις...Πήγα σε ενα ορθοπεδικό που πλησίαζε την συνταξη...μου εγραψε ΕΙΔΙΚΑ αντιφλεγμονώδη (foneclof...ακόμα τα θυμάμαι)...πήρα 3 χάπια και ήμουν περδίκι!!!!....μετά ξεκίνησα βουνό και ποδήλατο βουνού...13 χρόνια απο τότε ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΑ τα γόνατα μου ΠΟΤΕ!!!....ο Θεός να τον εχει καλά τον ανθρωπο!!!
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προπόνηση, Υγεία, Διατροφή”