Λίμνη Πλαστήρα.

...κοντά και μακριά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyro
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 11:54
Τοποθεσία: Γαλάτσι (196μ)

Λίμνη Πλαστήρα.

Δημοσίευση από kyro » Τετ 19 Αύγ 2015, 11:28

Σκεφτομαι να παρω τη σκηνουλα και να παω προς τη λιμνη.
Σε διαφορες σελιδες στο ιντερνετ διαβαζω οτι η Καστανια ( χωριο) εχει ενα χωρο κοντα στην λιμνη που επιτρεπει το ελευθερο.
Οι σελιδες αυτες ειναι ολες παλιες και ψαχνω να δω αν ισχυει κατι τετοιο ακομη.
Ξερει κανεις κατι;

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Λίμνη Πλαστήρα.

Δημοσίευση από pankan » Τρί 01 Σεπ 2015, 11:40

Εγώ έχω κατασκηνώσει για 1-2 βράδια προ αμνημονεύτων χρόνων στη λίμνη κοντά στη Καστανιά, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς ακόμη να το κάνεις. Ακόμη και τότε αναρωτιόμασταν, μιας και η περιοχή είναι γεμάτη δωμάτια. Αποφεύγαμε να μιλήσουμε για το που μένουμε.
Ενημέρωσέ μας.
Και γενικά αν κάποιος ξέρει κάποια μέρη για κάμπινγκ πάνω στη λίμνη, ας ενημερώσει.
Συνημμένα
10184.JPG

Άβαταρ μέλους
kyro
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 11:54
Τοποθεσία: Γαλάτσι (196μ)

Re: Λίμνη Πλαστήρα.

Δημοσίευση από kyro » Τρί 01 Σεπ 2015, 18:55

Γύρισα προχθές.
Η Καστανιά είναι ακόμη φιλόξενη και μας περιμένει. Πριν φυγω από Αθήνα μίλησα με τον πρόεδρο του χωριού. Μου είπε ότι ο χώρος είναι ακόμη διαθέσιμος όπως επίσης οι (παλιές) κατασκηνώσεις του χωριού καθώς και το γήπεδο.

Ο χώρος που έχουν είναι δίπλα στην λίμνη, μισός μέσα στο έλατο, μισός ξεσκέπαστος.
Έχει δύο ξύλινα τραπέζια με πάγκους, το ένα του 2015 με φωτιστικό (για ρεσώ) και ένα κουτί από κάτω γεμάτω έξτρα ρεσώ.
Για να φτάσεις εκεί παίρνεις χωματόδρομο που ξεκινάει από το γήπεδο του χωριού. Ο δρόμος ήταν μια χαρά, 2 χιλιόμετρα περιπου μέχρι το σημείο χ. Μια βρύση λιγο πιο κάτω έσταζε, δεν είχε νερό, είχε όμως σκουπίδια, κάδο αλλά και πεταμένα.

Δεν στήσαμε γιατί αν και το σημείο ήταν πολύ όμορφο, τα νεογένητα μυγάκια της περιοχής ήταν πολύ φιλικά, ενοχλητικά και άπειρα.
Οι κατασκηνώσεις, παρατειμένες μερικά χρόνια, προσφέρουν και προστασία από βροχή εκτός από αφθονο μυγάκι. Γενικά το περιβάλλον εκεί δεν είναι και τόσο καλό.
Πιστεύω ότι το μυγάκι ήταν ατυχία της συγκεκριμένης περιόδου.

Κάτσαμε μια νύχτα στην Κατσανιά (ίσως το καλύτερο χωριό, δεν έχει ταβέρνα μόνο καφενείο που ανάβει και κανένα κάρβουνο), λόγω καταιγίδας μας πρότειναν να στήσουμε πιο κοντά στο κέντρο του χωριου.
Την επόμενη την βγάλαμε στην δυτική παραλία της λίμνης. Άλλη σκηνή δεν είδαμε, στήσαμε αργά, μαζέψαμε νωρίς, δεν είχαμε πρόβλημα. Ρωτήσαμε στο οργανωμένο κομμάτι της παραλίας αν μπορούμε να στήσουμε κάπου, μας είπαν μόνο γήπεδο. Ε, εμείς κατεβήκαμε λίγο πιο κοντά στη λίμνη, ορατοί από ενοικιαζόμενα αλλά τυχεροί.
Πάγο δεν μας πουλούσε κανείς και μας έδωσε (δωρεαν) μια σακούλα το ζαχαροπλαστείο - "παντοπωλείο" του χωριου της δυτικής παραλίας.

Τρίτη νύχτα δεν κάτσαμε, ανεβήκαμε μετέωρα, στο κάμπινγκ. Γνωρίσαμε τα βράχια, το τσίρκο των μοναστηριών, τα παρατημένα μονοπάτια, τα εύκολα πεδία αναρρίχησης. Έξι νύχτες μετά επιστρέψαμε την πόλη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξιδεύοντας”