ΕΟΟΑ και αθλητικός νόμος

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Άβαταρ μέλους
pankan

Re: ΕΟΟΑ και αθλητικός νόμος

Δημοσίευση από pankan » Παρ 16 Νοέμ 2012, 16:31

Με αυτή τη κουβέντα για το αν μπορεί να είναι κανείς μέλος σε πολλούς συλλόγους μου ήρθε στο νου ο μακαρίτης ο Μιχαηλίδης που ήταν μέλος περίπου ...σε όλους τους συλλόγους, και την εποχή των συνελεύσεων γύρναγε από σύλλογο σε σύλλογο και καθόταν πάντα πρώτο τραπέζι πίστα.

Και σχετικά με αυτό που λες, αν έγινε συνέλευση όλων των μελών ή μόνο κάποιων, εγώ θα ρωτήσω το άλλο. Σε ποιά συνέλευση πάρθηκε απόφαση για το πως θα ψηφίσει ο αντιπρόσωπος του συλλόγου στη συνέλευση της ΕΟΟΑ; Η εμπειρία μου από συνελεύσεις είναι ότι με εξαίρεση την εκλογή ΔΣ των συλλόγων, όλα τα άλλα είναι κενό γράμμα.

lord

Re: ΕΟΟΑ και αθλητικός νόμος

Δημοσίευση από lord » Παρ 16 Νοέμ 2012, 17:49

Καλησπέρα Πάνο, ως προς το πρώτο ο Μιχαηλίδης απεβίωσε το 1995, εποχή που δεν υπήρχε ο αθλητικός νόμος αυτός.
Ως προς το δεύτερο και πολύ σοβαρό ... !!! το αντιλαμβάνομαι σε δύο στάδια α) η επιλογή και με τι κριτίρια του εκπροσώπου - εκλέκτορα από το ΔΣ και β) η ενημέρωση της Γ.Σ. των μελών επί των θεμάτων της επικείμενης Γ.Σ. της οικείας Ομοσπονδίας καθώς και η εντολή της προς τον εκλέκτορα. Οι διατυπωθείσες απόψεις είναι 1)τα καταστατικά, εντος του πλαισίου της ιδιωτικής αυτονομίας, να ορίζουν τις διαδικασίες και β) ο νόμος να επιτάσσει τις διαδικασίες οπότε τα καταστατικά να συμμορφώνονται προς αυτόν..
Πάρε ένα παράδειγμα: Η Γ.Σ. της ΕΟΟΑ ήταν στις 10 Νοεμβρίου όπου τα θέματα της "Agenda" δόθηκαν στα σωματεία μέλη στις 12 Οκτωβρίου και οι υποψήφιοι στις 6 Νοεμβρίου. Η Γ.Σ. του σωματείου μου είναι στις 23 Ιανουαρίου 2013 Το παράδειγμα απαντά μόνο του !!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”