Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ορειβατικά Μποτάκια Vegan
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Ψάχνω vegan (χωρίς ζωϊκά παράγωγα) ορειβατικά μποτάκια. Εντόπισα αυτήν τη σελίδα και νομίζω ότι είμαι μεταξύ Cape Mid GTX, Arc'teryx Bora Mid GTX Backpacking Boot, Mammut T Aenergy GTX και Mammut T Comfort High GTX Surround.

Κάνω από απλούς πεζοπορικούς περιπάτους μέχρι επικίνδυνη ορειβασία σε απότομες βουνοπλαγιές. Γι' αυτό διατείνομαι να δώσω τόσα χρήματα, διότι δε θέλω να παίξω με την ασφάλειά μου. Από τον καύσωνα του καλοκαιριού ως τη χιονοθύελλα του χειμώνα. Επομένως, χρειάζομαι κάτι κατάλληλο για όλες τις συνθήκες και εποχές. Τα τωρινά μου μποτάκια έκαναν 200 ευρώ, έχουν βγει νοκ-άουτ, αλλά άντεξαν 5 χρόνια και είχαν πολλές τεχνολογίες. Μία από αυτές είχε σχέση με το να μην γυρίζει το πόδι, κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, διότι έχω υποστεί διαστρέμματα αστραγγάλου. Επίσης, θέλω να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή σταθερότητα για να μην γλιστρούν. Γενικότερα, η ασφάλεια που θα παρέχουν με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. Από κει και πέρα θέλω να είναι αντοχής, αλλιώς θα φθαρούν στην πρώτη περιπέτεια μου σε κάποιο κακοτράχυλο βουνό. Και ζεστά, διότι τη ζέστη την αντέχω σε αντίθεση με το κρύο. Αυτά της Arc'teryx δεν ξέρω αν είναι· μ' αρέσουν, όμως τονίζουν την καταλληλότητα τους για ξηρό καλοκαιρινό περιβάλλον. Όσο για της Mammut, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ T Aenergy GTX και T Comfort High GTX Surround.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ορειβατικά Μποτάκια Vegan
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 08 Μαρ 2017, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους
Καλωσήλθες Almagest!
Άμα το εύρος τον δραστηριοτήτων σου είναι τόσο μεγάλο, φοβάμαι πως ένα ζευγάρι δεν θα σε καλύψει για όλα. Ίσως να κοίταζες να έπαιρνες δυο ζευγάρια. Ακριβώς επειδή είναι τεχνικός ο εξοπλισμός απευθύνεται σε συγκεκριμένες συνθήκες. Αν απευθυνόταν σε όλες τότε δεν θα ήταν τεχνικός. Πχ με ένα άκαμπτο χειμερινό στο οποίο θα φορέσεις κραμπόν, θα δυσκολευτείς να βγάλεις ένα ζόρικο καλοκαιρινό βράχινο περασματάκι και ίσως και να κινδυνέψεις.
Γενικά ισχύει πως ότι κάνει για τα πάντα, τελικά δεν κάνει για πουθενά.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Μαρ 2017, 10:25 
Χωρίς σύνδεση
Για δώστε μερικά παραδείγματα για καλοκαιρινό μποτάκι για το βουνό.

Να μην έχουν μεμβράνη ώστε να είναι πιό δροσερά;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Μαρ 2017, 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Τα μοντέλα στο πρότο post είναι πεζοπορικά, ακατάλληλα για χειμερινό βουνό. Δυστυχώς η ιδέα ότι μπορεί να έχεις ένα ζευγάρι μπότες που να κάνει τα πάντα δεν έχει εφαρμογή στην πράξη.

"for snowshoeing, shoveling the driveway, or making your way to work through the snow"

Με αυτά θα πας για "επικίνδυνη" ορειβασία;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Μαρ 2017, 19:56 
Χωρίς σύνδεση
Δεν ξέρω για τι κάνει το καθένα! Σε αυτό χρειάζομαι βοήθεια!
Τελικά τα Arc'teryx Bora Mid GTX είναι τέλεια, αλλά ΜΟΝΟ για το καλοκαίρι! Διάβασα σε review ότι το χειμώνα σε γλιστερό έδαφος γλιστράνε!!! Κι αυτό είναι το μόνο που (δεν) θέλω με ΤΙΠΟΤΑ να συμβαίνει στα τα παπούτσια μου. Έχω χτυπήσει άσχημα στην πλάτη δυο φορές μετά από γλιστρήματα και έχω στραμουλίξει αστράγαλο, τον οποίο είχα σπάσει μια προηγούμενη φορά. Βέβαια, είχα τόσο άπαιχτες εμπειρίες, που ποτέ δεν μετάνιωσα για τις συνέπειες. Μάλλον επειδή παρέμεινα ζωντανή (αλλιώς πάλι δεν θα προλάβαινα να μετανοιώσω φαντάζομαι (black humor)) :-D
Βρήκα και μια άλλη εταιρία με αρκετά vegan μοντέλα, που, αν και δεν την ξέρω, μου φαίνεται καλή: τη La Sportiva. Με πρώτο κριτήριο για μένα τη σόλα (για να μη γλιστράνε), είμαι πλέον μεταξύ των παρακάτω:

TrekSta:

Evolution Mid 161 GTX - HyperGrip® /IceLock™ sole

Cape Mid GTX - IceLock™/HyperGrip® sole

La Sportiva:

Core High GTX - Vibram® Nano with Impact Brake System™ sole

Trango TRK GT - Vibram® Mulaz outsole with a technical edging platform and aggressive rear lugs

Frost GTX - Ice-Trek Vibram® Sole

Τις εκδρομές με κραμπόν σε στρωμένο χιόνι δε σκοπεύω να τις καθιερώσω. Άντε να πηγαίνω καμιά φορά το χρόνο για αλλαγή, σε κάποια σχετικά ακίνδυνη. Ως τώρα σε στρωμένο χιόνι έχω πάει μόνο δυο φορές, η μία εκτός Κρήτης. Ωστόσο, πάρα πολλές φορές έχω ανέβει γλιστρερές πλαγιές με βροχή εκείνη τη στιμγή ή προηγουμένως. Το καλοκαίρι δεν ιδρώνω ιδαίτερα και δεν ζεσταίνομαι όπως οι άλλοι, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο. Το χειμώνα, όμως, κρυώνω περισσότερο απ' τους άλλους και πηγαίνουμε πιο δύσκολες εκδρομές συνήθως. Γι' αυτό θα προτιμούσα μποτάκια προσανατολισμένα για το χειμώνα (όχι στρωμένο χιόνι), που να κάνουν όμως και για το καλοκαίρι (και αν καμιά φορά περιστασιακά θέλω να φορέσω κραμπόν σε στρωμένο χιόνι να μπορώ να ψιλοβολευτώ). Θεωρείτε ότι κάποια απ' τα παραπάνω μποτάκια κάνουν για τις ανάγκες μου ή πρέπει να αγοράσω δυο ζευγάρια;
Για ποιά ακριβώς χρήση είναι τα Trango TRK GT συγκριτικά με τα άλλα; Τί εννοεί "technical hiking boot";

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Μαρ 2017, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Από όλα τα link σου το Trango είναι το πιο κατάλληλο για ελαφρώς χειμερινές συνθήκες.

Σε εντελώς χειμερινές συνθήκες χρειάζεται άκαμπτη μπότα για δύο λόγους. Να μπορεί να ανοίγει βήματα στο σκληρό χιόνι και για καλύτερη συμβατότητα με τα κραμπόν. Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα όμως για να βρεις κάποια που να μην είναι δερμάτινη πας στις πολύ ακριβές και τεχνικές, με ενσωματωμένη γκέτα κλπ.

"Τεχνικό" είναι αυτό που φαντάζομαι ότι εννοείς όταν λες "επικίνδυνη ορειβασία". Δηλαδή ξεφεύγεις από το απλό περπάτημα στο μονοπάτι και πας σε κίνηση στα βράχια κλπ.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Ναι, αυτό εννοώ επικίνδυνη ορειβασία. Νομίζω, μάλιστα, ότι αυτό σημαίνει ορειβασία. Το άλλο είναι πεζοπορία σε βουνό. Άρα, λογικά τα Trango TRK GT χρειάζομαι. Βέβαια, κάνω και πεζοπορίες.
Τα Trango TRK GT στο site της εταιρίας υπάρχουν σε δυο χρώματα: το γυναικείο και το αντρικό. Εμένα, όμως, μ' αρέσουν πολύ περισσότερο σε αυτό το χρώμα, το οποίο δεν υπάρχει στο επίσημο site! Πώς γίνεται αυτό; Είναι παλιό μοντέλο; Κάτι άλλο που με παραξενεύει είναι ότι στο amazon υπάρχουν τα μοντέλα στη μισή τιμή.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Μαρ 2017, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Τα ανδρικά δεν διαφέρουν μόνο στο χρώμα από τα γυναικεία αλλά και στη φόρμα. Γενικά μην αγοράσεις παπούτσια αν δεν τα δοικιμάσεις (δύσκολο βέβαια, αφού λόγω κρίσης τα περισσότερα ελληνικά καταστήματα δεν έχουν stock). Ακόμα και στη γκάμα της ίδιας εταιρείας διαφορετικά μοντέλα μπορεί να έχουν διαφορετική φόρμα (αναφέρεται ως "last"). Οπότε γνωρίζοντας το νούμερό σου στο Χ μοντέλο της Υ εταιρείας δεν είναι εγγυημένο ότι μπορείς να παραγγείλεις άλλο μοντέλο της ίδιας εταιρείας και να σου κάνει. Πόσο μάλλον άλλης εταιρείας...

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 17 Μαρ 2017, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Όλα αυτά τα "ακίνδυνα" και "επικίνδυνα" που περιγράφεις, δείχνουν ότι έχεις απόλυτη και επικίνδυνη άγνοια του αντικειμένου. Τα παπούτσια δεν σε ανεβάζουν στο βουνό.
Πες μας που μένεις να σου συστήσουμε κάποια σχολή ορειβασίας.
Όλα τα άλλα...

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Ιούλ 2017, 16:02 
Χωρίς σύνδεση
Δεν είπα ότι τα παπούτσια είναι ο ΜΟΝΟΣ παράγοντας ασφάλειας στο βουνό. Τα παπούτσια συμμετέχουν (κατά ένα μέρος) στο να είσαι ασφαλής στο βουνό. Αυτό το μέρος και μόνο εξετάζουμε εδώ.

Δεν υπάρχουν σχολές ορειβασίας. Στον ορειβατικό σύλλογο πάω...

ΥΓ: Τελικά κυκλοφορούν και απομιμήσεις παπουτσιών. Αυτά που ανέφερα με μισή τιμή μάλλον ήταν απομιμήσεις. Το γυναικείο σχέδιο τελικά ήταν πιο ομορφό απ' ότι αρχικά φαινόταν. Όλα καλά.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: