S0S. Μάσκα θύελλας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

S0S. Μάσκα θύελλας.

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Σάβ 20 Οκτ 2012, 23:59

Έρχεται χειμώνας να ετοιμαζόμαστε.
Θέλω εμπειρίες από συνορειβάτες σχετικά με την συμπεριφορά της μάσκας θύελλας.
Παρότι η μάσκα είναι διπλού τοιχώματος με αεραγωγούς σε δύσκολες συνθήκες δεν ανταποκρίνεται. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω στις συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι σκιέρ όπου η εφίδρωση είναι περιορισμένη, αλλά σε συνθήκες αναβάσεων όπου ο ιδρώτας είναι πολύς.
Συγκεκριμένα:
Συμπεριφέρεται άψογα όταν έχω τον ήλιο κόντρα, προφανώς γιατί ζεσταίνετε.
Συμπεριφέρεται άψογα όταν ο ιδρώτας μου είναι περιορισμένος. (Μικρές κλίσεις κλπ).
Συμπεριφέρεται άψογα τα πρώτα 20 με 30 λεπτά σε όλες τις συνθήκες.
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω:
Μετά το πρώτο θάμπωμα παρότι την καθαρίζω σε δυο τρία λεπτά ξανά θαμπώνει,
Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες η υγρασία εσωτερικά γίνετε πάγος.
Στην ουσία η μάσκα αχρηστεύετε, κάτι που σε δύσκολες συνθήκες είναι σοβαρό πρόβλημα.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όλα προκύπτουν από την ποσότητα του ιδρώτα στο μέτωπο, κάποιες παρεμβάσεις που έκανα, πχ άνοιξα περισσότερο τους αεραγωγούς, βάζω μαντίλι στο μέτωπο για να κρατάω τον ιδρώτα, το μόνο που κατάφερα ήταν να αυξήσω τον αρχικό χρόνο πριν θαμπώσει και κανένα άλλο αποτέλεσμα.
Περιμένω εμπειρίες τόσο για πιθανά κόλπα, αλλά ακόμα ακόμα και για αλλαγή της μάσκας με κάποια άλλη που δεν αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα.
Παρακαλώ για σχετικές εμπειρίες για την αξιοπιστία αυτού του εξοπλισμού.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: S0S. Μάσκα θύελλας.

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Οκτ 2012, 10:34

Μάσκα φοράω μόνο όταν γίνεται χαλασμός.
Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι αναγκάζεσαι να τη φοράς ακόμα και σε σχετικά καλες συνθήκες (ήλιος-ζέστη). Μάλλον θα φοράς γυαλιά από μέσα.
Εγώ πάντως είχα αρκετές, από πολύ ακριβές μέχρι πάμφθηνες. Όλες ίδιες τις βρήκα. Το ίδιο εύκολα θαμπώνουν, το ίδιο (πολύ) εύκολα σπάνε. Οπότε, σε όποιον με ρωτάει του προτείνω να πάρει τις φθηνότερες που θα βρει (lidl?).
Οπωσδήποτε πάντως διπλές που κάνουν τα πράγματα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: S0S. Μάσκα θύελλας.

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:00

Επέλεξα μετά από πολύ ψάξιμο την συγκεκριμένη μάσκα, έχει στρώμα που βοηθάει πάρα πολύ στην ομίχλη καθώς και αντηλιακή προστασία. Επειδή έχω πρόβλημα με την επιδερμίδα του προσώπου μου (Όλο τον χειμώνα είμαι σαν της μαϊμούς τον …..) την φοράω μαζί με μαντίλι προσώπου το οποίο έχει αεραγωγούς που διώχνουν τα χνώτα, από το οποίο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Άνοιξα αυτήν την συζήτηση προκειμένου να διαπιστώσω αν τελικά το πρόβλημα δεν είναι της μάσκας, αλλά λειτουργικό πρόβλημα κάθε μάσκας ώστε να καταλήξω αν θα ψάξω για άλλοι μάσκα ή αν θα ζητήσω την βοήθεια του "πολυμήχανου πνεύματος".

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: S0S. Μάσκα θύελλας.

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 06 Απρ 2013, 01:31

Το Γαλλικό περιοδικό Carnets d'Aventures έχει κάνει τεστ σε μάσκες θύελλας (Ski) και όπως όλα τα τεστ που κάνει, το δημοσιεύει ετεροχρονισμένα και περιληπτικά στην ιστοσελίδα του.

Masques de ski photochromiques
http://www.expemag.com/masques-de-ski/m ... iques.html

Τα τεστ αυτού του περιοδικού τα θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα και αξιόπιστα παγκοσμίως.
Την σελίδα μπορούμε να την δούμε μεταφρασμένη, απ’ ευθείας εάν χρησιμοποιούμε το Google Chrome, ή με τη Google Μετάφραση αν χρησιμοποιούμε άλλο μπρόσγουερ.
Εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια από τις μάσκες που παρουσιάζει, ας γράψει τις εντυπώσεις του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”