Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή Σόλας
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Πρόσφατα προχώρησα σε αλλαγή των σόλων στα FSN 95 επειδή οι εργοστασιακές της ASOLO μετά από 5 χρόνια λειτουργίας τελικά έλειωσαν. Τα μποτάκια πάντως ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση και πήρα την απόφαση να επενδύσω το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 40 ε προκειμένου να διατηρήσω τα μποτάκια στην γκαρνταρόμπα μου. Το αποτέλεσμα με άφησε ικανοποιημένο, περάστηκαν νέες σόλες VIBRAM και η δοκιμή έγινε στην Σαμαριά. Η εντυπώσεις στο περπάτημα άριστες, δεν φάνηκε να έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του παπουτσιού και η μεμβράνη εξακολουθεί να δουλεύει περίφημα κρατώντας το πόδι στεγνό (τσαλαβούτουσα συνέχεια στα νερά του ποταμού).Κάποτε θυμάμαι το είχαμε κουβεντιάσει το θέμα ,σχετικά με το αν αξίζει το κόπο και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου…

Συνημμένα:

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Σόλας σε μπότες ASOLO
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Σύντεκνε, ένα παρόμοιο μοντέλο της Asolo έδωσα κι εγώ πριν λίγες μέρες για αλλαγή, αλλά μου ζήτησαν 59€ :( . Δεν τα έχω πάρει ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση η διαφορά στη τιμή. Εσύ που τα έδωσες;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
σε ένα τύπο ντόπιο γιάννη, στην δυτική είσοδο της δημοτικής αγοράς έχει το συνεργείο, είχα δει βέβαια δουλειά του πρώτα και είπα να δοκιμάσω, τώρα τα 59 ε είναι κάπως άλλα εαν το παπούτσι είναι σε καλή κατάσταση νομίζω ότι θα τα έδινα και πάλι....

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 17:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Με γεια τα παπά Νεκτάριε. Μηδένισες το κοντέρ, πάμε πάλι απο την αρχή. Εντυπωσιακό που πέντε χρονια μετά τσαλαβουτούσες στεγνός. Καλό στρώσιμο.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
πραγματικά αντώνη !!! αυτό το μποτάκι έχει βγεί λίρα 100, (χαλάλι τους η ταλαιπωρία στον εκτελωνισμό τους, άτιμη UPS !! :kwasny: )...και έχει αφήσει και τα contact ακόμα στην κούτα τους απάτητα.... ;)

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 25 Σεπ 2013, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
nektaman έγραψε:
σε ένα τύπο ντόπιο γιάννη, στην δυτική είσοδο της δημοτικής αγοράς έχει το συνεργείο, είχα δει βέβαια δουλειά του πρώτα και είπα να δοκιμάσω, τώρα τα 59 ε είναι κάπως άλλα εαν το παπούτσι είναι σε καλή κατάσταση νομίζω ότι θα τα έδινα και πάλι....

Σε ποια δημοτική αγορά αναφέρεσαι, να υποθέσω της Αθήνας ή μήπως άλλης πόλης; Το θέμα είναι σημαντικό στους καιρούς μας, γιατί αλλού (όπως λέει κι ο Γιάννης) μας ζητάνε 60 € και δεν τα δίνεις εύκολα!

Υ.Γ.1: Παλιά (στη δεκαετία του '80) θυμάμαι ότι υπήρχε το τσαγκάρικο ενός ονόματι Βορονώφ σε μια γωνία, στην αρχή της οδού Πειραιώς, ο οποίος ήταν ο μοναδικός στην Αθήνα για τέτοιες δουλειές. Αργότερα βρήκα ένα τσαγκάρικο στην οδό Κυψέλης που άλλαζε σόλες αναρριχητικών, αλλά απ' ότι θυμάμαι χωρίς μεγάλη επιτυχία. Τελικά καταλήξαμε στο γνωστό "φαρμακείο" του Μαρουσιού.

Υ.Γ.2: Ο τσαγκάρης του Μαρουσιού μου αιτιολόγησε την υψηλή τιμή (τότε 50 €) επειδή έπρεπε να ράψει χειρωνακτικά την υπόσολα και έπειτα να κολλήσει την κύρια σόλα. Όταν όμως του πήγα τα ίδια άρβυλα δεύτερη φορά και του επισήμανα ότι η προεργασία (υπόσολα) έχει ήδη γίνει, άρα πρέπει να μου πάρει λιγότερα, αρνήθηκε με αστήρικτες δικαιολογίες. Τελικά μου πήρε 40 €.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 25 Σεπ 2013, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
αναφέρομαι στην δημοτική αγορά των χανίων γιάννη, υπάρχουν 2 συνεργεία στα πέριξ της αγοράς (και μερικά αλλά μέσα στην πόλη διάσπαρτα ), το ένα στην βορεινή είσοδο και το άλλο στην δυτική. Είχα δεί δουλειά και των 2 και είπα να πάρω το ρίσκο, ετσι και αλλιώς οι παλιές σόλες ειχαν γίνει πλέον σαγιονέρες, αναφορικά με την τιμή 40-50 ε μου είχαν πεί και 2, 40 πλήρωσα τελικά και για μια στιγμή αναρωτήθηκα για το αν ήταν πολλά τα λεφτά, ίσως η κρίση να τους αναγκάσει να ρίξουν λίγο τις τιμές τους...

Κορυφή 
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Σόλας
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Οκτ 2014, 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Έψαξα τσαγκάρη για αλλαγή σόλας σε ένα ζευγάρι μποτάκια asolo.
Ο γνωστός τσαγκάρης στο Μαρούσι (2108023452), μου είπε παραλαβή σε 1 μήνα :w00t: .
Έφριξα και ρώτησα και τον τσαγκάρη στο Περιστέρι, στο σταθμό μετρό του Άγιου Αντώνη (2105765718). Μου είπε παραλαβή αύριο και με διαβεβαίωσε ότι θα αντέξουν να κατέβουν τη Σαμαριά.
Τα έδωσα στον γρήγορο κι ο θεός βοηθός.
Τιμη 45 ευρώ.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 21 Οκτ 2014, 06:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
..ένα χρόνο μετά την αλλαγή σόλας το μποτάκι εξακολουθεί να ορειβατεί μια χαρά αν και μετά το σοκ της Τρυπητής χρειάστηκε να περάσει για ένα service απο τον τσαγκάρη, η ενδιάμεση εργοστασιακή σόλα άρχισε να ξεκολλά, 3 ευρώ δουλειά.... ;)

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ 22 Οκτ 2014, 18:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Νεκτάριε έναν χρόνο μετά, και πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα; χαχαχα.

Μην τον φοβάστε τον γρήγορο, τα υλικά του είναι καλά. Τωρα για την ποιότητα της δουλειάς... ε, θα έχει μάθει μέχρι τώρα. Πάντως στα αναρριχητικά τα πάει καλά.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Οκτ 2014, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Έφτιαξα δυο ζευγάρια μποτάκια της οικογένειας σ' ένα τσαγκάρικο στη Σκουφά πολύ κοντά στην Πλατεία Κολωνακίου (210.3640436). Η δουλειά φαίνεται άψογη στο μάτι, με τις καινούργιες σόλες Vibram, μένει να δούμε τι θα πουν και τα κοτρώνια. Μου είχαν πει 2x45 €, τελικά πλήρωσα 80 €. Χρόνος παραλαβής ακαθόριστος, ανάλογα πόσο θα τους πιέσεις.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 11:28 
Σε σύνδεση
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτη και Γιάννη μετά από έναν χρόνο τι έχετε να πείτε για την δουλειά του γρήγορου στο Περιστέρι και για αυτού στο Κολωνάκι;;;

Στη Β. Ελλάδα έχουμε καναν αντίστοιχο τσαγκάρη άραγε να μην τα στέλνουμε Αθήνα;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
niki_kar έγραψε:
Στη Β. Ελλάδα έχουμε καναν αντίστοιχο τσαγκάρη άραγε να μην τα στέλνουμε Αθήνα;

Θεσσαλονίκη "Πι και Φι Τακούνι και Κλειδί" Αλεξ Σβόλου 18 Πίσω από την Αγ Σοφία 2310265437

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2015, 18:57 
Σε σύνδεση
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους
Τάκη δοκιμασμένη και εγγυημένη δουλειά; Τιμή;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιούλ 2015, 06:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
niki_kar έγραψε:
Παναγιώτη και Γιάννη μετά από έναν χρόνο τι έχετε να πείτε για την δουλειά του γρήγορου στο Περιστέρι και για αυτού στο Κολωνάκι;;;

Τα δικά μου (φτιαγμένα στο Περιστέρι) δείχνουν και πάνε μια χαρά.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιούλ 2015, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
niki_kar έγραψε:
Τάκη δοκιμασμένη και εγγυημένη δουλειά; Τιμή;

Τιμή κάπου στο 60€ για την εγγυημένη δουλειά παίζουν πολλά ρόλο. Μπορεί ο Τσαγκάρης να κάνει την καλύτερη προεργασία για να επισκευάσει το παπούτσι, να γίνει και σωστά η συγκόλληση αλλά σε κάποια δυσκολία να διαλυθεί η σόλα.
Προσωπικά μετά από δυο επισκευές σε δυο διαφορετικούς τσαγκάρηδες δεν έμεινα ευχαριστημένος χωρείς να φταίνε οι τσαγκάρηδες. Είναι καθαρά σε τι πεδίο θα φορέσεις τα παπούτσια, άλλο λιβάδια στο Καιμακτσαλάν και άλλο Άγραφα ή Τσουμέρκα

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιούλ 2015, 07:06 
Σε σύνδεση
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το feedback :)

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2015, 22:58 
Χωρίς σύνδεση
εγω,κάτι asolo, τα πήγα παιδιά στο τσαγκαραδικο express, στη Θίσβης στο Περιστέρι και μου πήρε 50 ευρώ. Να πω τη αλήθεια μου φάνηκε ακριβό,περίμενα πιο κάτω. Από ποιότητα δε μπορώ να σας πω μιας και είναι μόνο 2 βδομάδες, πάντως βάρυνε αρκετά το παπούτσι

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί 17 Νοέμ 2015, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
ναι, η αλήθεια είναι πως τα ,αρχικά, πανάλαφρα asolo βάρυναν αρκετά με την εφαρμογή της νέας σόλας. Δεν ξέρω αν φταίει η σόλα ή οι κόλλες 2 συστατικών που χρησιμοποιούν. Ενα άλλο θέμα που παρατήρησα είναι πως μετά απο 5-6 χρόνια χρήσης έχει αρχίσει να καταρρέει η εργοστασιακή κολληση. Το αντιμετωπίζω με ¨ενέσεις¨ κόλλας ενός συστατικού και τα μποτάκια χρησιμοποιούνται ακόμα, τώρα πια όμως έχω όμως πάντα τα καινούργια Kayland μέσα στο σακκίδιο....

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Φεβ 2016, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Εγω εχω κατι μποτακια crispi δερματινα εδω και 10 χρονια.Ακομα ειναι αδιαβροχα!
η σολα τους ομως εχει λιωσει και τα πηγα στον γνωστο στο μαρουσι, οπου μου ζητησε 65 ευρω και πανω απο μηνα παραδοση! ελπιζω το τελικο αποτελεσμα να ειναι καλο.
Καποιος αλλος με αντιστοιχη εμπειρια;

Κορυφή 
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 28 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com