Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Συζήτηση για προγράμματα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το Ozi Explorer, το TopoView κ.α.
Απάντηση
geogeo
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 14:04

Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Δημοσίευση από geogeo » Δευ 04 Απρ 2011, 10:18

Γεια σας!
Κατ' αρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια που προσφέρετε σε όσους προσπαθούν να βγάλουν άκρη με την ψηφιακή χαρτογραφία και την χρήση του gps στο βουνό. Επίσης να σας συγχαρώ για την επιλογή της δημιουργίας "συλλογικής" δημόσιας βάσης με αρχεία διαδρομών, εύκολης στην χρήση από όλους.

Παρακολουθώ το forum και "χαζεύω" τις διαδρομές του Hellaspath στο Google Earth αρκετό καιρό τώρα, αλλά μόλις πολύ πρόσφατα απέκτησα δικό μου gps. Ενα Garmin Dakota 20.
Κατά συνέπεια έχω κανα-δυο εβδομάδες που προσπαθώ να εφαρμόσω όλα όσα διαβάζω τόσο καιρό, στην πράξη.

Αν υπάρχει η δυνατότητα, θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής (μια και όσο έχω ψάξει στο forum δεν είδα κάπου κάτι σχετικό).
Εφτιαξα στο TopoNavigator ένα χάρτη (μια μικρή περιοχή του Υμηττου) και την μετέφερα στο Ozi Explorer, με σκοπό να ετοιμάσω μια διαδρομή την οποία στη συνέχεια θα μεταφέρω στο gps για να την "τσεκάρω" στην βόλτα μου, ώστε να κατανοήσω καλύτερα την λειτουργία του.
Καλιμπράρισα (υποτίθεται) το image που μετέφερα από το Topo στο Ozi, με βάση τις συντεταγμένες που βρήκα από το πρώτο, εφτιαξα μια μικρή διαδρομή (που μου είναι καλά γνωστή στο πεδίο), την έσωσα σε .gpx και την ξαναανέβασα στο Topo για να επιβαιβεώσω ότι "πέφτει" σωστά πάνω στον -τσεκαρισμένο- χάρτη του.
Το αποτέλεσμα ήταν ο θρίαμβος του καλιμπραρίσματος! Η διαδρομή μου από τον Υμηττό βρέθηκε στο Μυρτώο Πέλαγος, ενώ το μήκος της από 1 - 1,5 χιλιόμετρο εμφανίστηκε να είναι καμιά εκατοστή!

Και τελικά το ερώτημα: Γνωρίζει κάποιος τον σωστό τρόπο καλιμπραρίσματος στο Ozi χάρτη που προέρχεται από το Topo?

Ευχαριστώ!
Γιώργος Κυπραίος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Δημοσίευση από pankan » Τρί 05 Απρ 2011, 07:56

Δεν ξέρω τη διαδικασία δημιουργίας χάρτη από το topo navigator. Το σίγουρο είναι ότι κάπου υπάρχει λάθος. Για να σου βγει τόσο μακριά η διαδρομή από το σωστό, πιθανολογώ ότι δε πρόκειται για ένα απλό λάθος datum αλλά κάτι πιο σύνθετο. Ίσως αν μας περιγράψεις με λεπτομέρειες τη διαδικασία να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.

geogeo
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 14:04

Re: Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Δημοσίευση από geogeo » Τρί 05 Απρ 2011, 09:53

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχωντας χθες λίγο (έως πολύ ...) περισσότερο κατάλαβα ότι το datum του Topo (EGSA87) δεν περιλαμβάνεται στον Ozi.
Στο site του Σ.ΕΛ.Α.Σ βρήκα μεταξύ άλλων, ένα προγραμματάκι το Datums.zip (link: http://www.selas.org/index.php?option=c ... &Itemid=75) το οποίο αν το κάνεις extract στον φάκελλο του Ozi, προσθέτει το παραπάνω datum στις επιλογές του Ozi.
Ξανακαλιμπράροντας τον χάρτη με datum το EGSA87, η απόκλιση της "test" διαδρομής είναι πια μερικά μέτρα και το μήκος της σωστό.
Προφανώς, για να συμπέσουν ακριβώς οι δύο χάρτες, πρέπει να βρω που κάνω λάθος στην μεταφορά των συντεταγμένων των τεσσάρων σημείων που χρησιμοποιώ για το καλιμπράρισμα.
Γιώργος Κυπραίος

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Δημοσίευση από lekat » Τετ 06 Απρ 2011, 13:39

geogeo έγραψε:Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχωντας χθες λίγο (έως πολύ ...) περισσότερο κατάλαβα ότι το datum του Topo (EGSA87) δεν περιλαμβάνεται στον Ozi.
Στο site του Σ.ΕΛ.Α.Σ βρήκα μεταξύ άλλων, ένα προγραμματάκι το Datums.zip (link: http://www.selas.org/index.php?option=c ... &Itemid=75) το οποίο αν το κάνεις extract στον φάκελλο του Ozi, προσθέτει το παραπάνω datum στις επιλογές του Ozi.
Ξανακαλιμπράροντας τον χάρτη με datum το EGSA87, η απόκλιση της "test" διαδρομής είναι πια μερικά μέτρα και το μήκος της σωστό.
Προφανώς, για να συμπέσουν ακριβώς οι δύο χάρτες, πρέπει να βρω που κάνω λάθος στην μεταφορά των συντεταγμένων των τεσσάρων σημείων που χρησιμοποιώ για το καλιμπράρισμα.
σωστός με τη λύση. για να μειώσεις όσο γίνεται τη μετατόπιση (πάντα θα υπάρχει) φτιάξε δικά σου σταυρωνήματα πάνω στον χάρτη ενώ τον έχεις ακόμα στο τοπο, δες στα δικά σου σημεία τις συντεταγμένες και μετά κάντονε εξαγωγή, ύστερα στο οζι θα βάλεις τις συντεταγμένες που έφτιαξες. Σε μένα γενικά δουλεύει, αλλά πάντα χάνει λίγο όταν χαράζω διαδρομή στο οζι και την παίρνω μετά το τοπο. Ο πιο ασφαλής τρόπος πάντως είναι να παίρνεις τις διαδρομές κατευθείαν απο το τοπο στο gps

geogeo
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 14:04

Re: Χάρτης από το TopoNavigator στο OziExplorer

Δημοσίευση από geogeo » Πέμ 07 Απρ 2011, 01:53

lekat έγραψε: σωστός με τη λύση. για να μειώσεις όσο γίνεται τη μετατόπιση (πάντα θα υπάρχει) φτιάξε δικά σου σταυρωνήματα πάνω στον χάρτη ενώ τον έχεις ακόμα στο τοπο, δες στα δικά σου σημεία τις συντεταγμένες και μετά κάντονε εξαγωγή, ύστερα στο οζι θα βάλεις τις συντεταγμένες που έφτιαξες. Σε μένα γενικά δουλεύει, αλλά πάντα χάνει λίγο όταν χαράζω διαδρομή στο οζι και την παίρνω μετά το τοπο. Ο πιο ασφαλής τρόπος πάντως είναι να παίρνεις τις διαδρομές κατευθείαν απο το τοπο στο gps
Ευχαριστώ πολύ! Ευκαιρία για περισσότερο ψάξιμο!
Γιώργος Κυπραίος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγράμματα ψηφιακού χάρτη”