Παρέα για Άλπεις;

στο βουνό φυσικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bluek

Παρέα για Άλπεις;

Δημοσίευση από bluek » Κυρ 15 Ιουν 2014, 21:47

Δύσκολο αυτό που ζητάω, θέλω πάρα πολύ να ανέβω φέτος και τα οικογενειακά-οικονομικά-επαγγελματικά-γκομενικά-καιταλοιπά της παρέας θα με αφήσουν σχεδόν -θα φανεί- μόνο.
Μιλώ πάντα για hiking και τίποτα παραπάνω. Προτιμώ και σκέφτομαι κυρίως για Ελβετία αλλά εννοείται πως δέχομαι προτάσεις.
Αν τελικά πάω, δλδ αν έχω και 1-2 φίλους θα ήθελα να είμαστε 25άρηδες, μέτριας άλλα όχι μηδενικής εμπειρίας και φυσικής κατάστασης, γενικώς του χαβαλέ, του καλού φαγητού και του ποτού αλλά με πολύ όρεξη για βουνό και περπάτημα. Παρόλα αυτά οι μόνοι που πραγματικά αποκλείω είναι όσοι μιλάνε για τον εαυτό τους και ιδίως για τα κατορθώματα τους στο βουνό χωρίς να τους ρωτήσει κανείς, φαινόμενο που συναντάται πολύ συχνά στο χώρο.
Αν κάποιος θέλει και μπορεί θα χαρώ πάρα πολύ να έρθει παρέα διότι περιμένω μονάχα από έναν φίλο απάντηση και η εκδρομή είναι στον αέρα.
Σκέφτομαι χοντρικά για 5-6 μερούλες και γενικά ψιλό-lowcost καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
kyro

Re: Παρέα για Άλπεις;

Δημοσίευση από kyro » Δευ 16 Ιουν 2014, 08:09

Νομιζω οτι 5-6 μερες για συνολο ταξιδιου ειναι λιγες για Ελβετια. Και θα σου βγει ακριβα η μερα.
Επισης δεν ξερω πως εννοεις το ''καλο φαγητο και ποτο'' αλλα μοιαζει να μην ταιριαζει με low cost φαση.

Ευχομαι να γινει το ταξιδι και να μας περιγραψεις απο εδω τις περιπετειες σας.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta

Δημοσίευση από yannisdelta » Δευ 16 Ιουν 2014, 10:35

Η Ελβετία είναι η δεύτερη πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης και το low cost είναι για γέλια.
Εγώ λέω να είμαι εκεί αρχές Αυγούστου για 2 ¨σοβαρές¨ διαδρομές.

Άβαταρ μέλους
bluek

Δημοσίευση από bluek » Δευ 16 Ιουν 2014, 18:45

kyro δε χρειάζεται να μείνεις πολλές ημέρες για να αποσβέσεις τα 20-30Ε που δίνεις στη ryanair για Μιλάνο. Και ναι, τα τρένα είναι τσιμπημένα αλλά όπως και να χει για 5-6 μέρες να κάνεις 4 διαδρομές εντάξει παλεύεται. Καλό φαγητό και ποτό υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρεις. Μπορεί πχ να πάρει ο καθένας από 1 λίτρο τσίπουρο από το αεροδρόμιο όταν φτάσουμε με 10Ε (το'χω κάνει γιαυτό στο λέω) και να αράζεις με την παρέα κάθε βράδυ με αυτό. Άσε που οι μπύρες σχεδόν σε όλες τις χώρες είναι πολύ πιο φθηνές -σε σχετικές τιμές- με την Ελλάδα, και να μη σου πω ότι στην Ελβετία είναι και οριακά φθηνότερες ακόμα και σε απόλυτες τιμές. Για το φαγητό τα πράγματα είναι λιιίγο πιο σφιχτά αλλά και πάλι έχεις επιλογές φαστ φουντ, ψητά λουκάνικα στο χέρι, ντονέρ, μακντόναλτς κλπ ή και φρέσκα μπέργκερ τύπου fridays που σερβίρουν σχεδόν σε όλες τις μπυραρίες και τα μπαρ, που προσωπικά λατρεύω αυτή τη φάση. Έχω πλάνο στο μυαλό μου δε το είπα τυχαία το lowcost, ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά είναι εφικτό να τη βγάλεις πιο φθηνά από μία βδομάδα σε ελληνικό νησί φερειπείν. Άσε που στο κάτω κάτω έγραψα "ψιλό-lowcost", ξέρω ότι παίζουν τρελές τιμές εκεί πάνω :)
Αν με το καλό, πάω, γυρίσω και γράψω εδώ την εμπειρία μου θα σου αναλύσω και τις δαπάνες διεξοδικά.
Να'σαι καλά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαζευόμαστε και πάμε”