ποιο Ποδηλατο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

ποιο Ποδηλατο

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 26 Απρ 2013, 20:00

Παιδια σκεφτομαι για mountain bike το οποιο θελω για δασικους δρομους/μονοπατια(και πολη) και οχι για extreme καταβασεις /καταστασεις σκεφτομαι για Specialized - Hardrock η KTM - ULTRA Flite ...ακουω γνωμες ,προτασεις ,συμβουλες ...επισης αν ξερετε που κανουν τη διαφορα αυτα με 29ers τροχο?? :) thanksss!

Άβαταρ μέλους
Miltos

Re: ποιο Ποδηλατο

Δημοσίευση από Miltos » Παρ 26 Απρ 2013, 21:19

και τα δύο πολύ καλά ποδήλατα με καλά περιφερειακά που μεταφράζεται σε λιγότερες απορυθμίσεις των ντεραγιέ επίσης καλά δισκόφρενα οποιο και να επιλέξεις είναι υπεραρκετό γι αυτό που θες και θα μπορείς να μπεις και σε ποιο δύσκολα κομμάτια αν το επιθυμήσεις. Η διαφορά στους 29ers τροχους είναι ότι επειδή ο τροχός είναι μεγαλύτερος αναπτήσεις ποιο εύκολα ταχύτητα

Θα προτιμούσα το κτμ γιατί έχει καλύτερα περιφερειακά. Το έχεις σκεφτεί για μεταχειρισμένο?

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 26 Απρ 2013, 22:09

αρα για 29αρι παω.. οχι για καινουργιο σκεφτομαι ααα κοιταω και τα cube analog

GLA

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 27 Απρ 2013, 00:52

Γιά κοιτάτε τι κάνει ένας αφρικανός με το φτηνό του ποδήλατο:

http://www.youtube.com/watch?v=rfotoPtvutI

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Σάβ 27 Απρ 2013, 07:14

xaxaxa δασκαλος!!

Άβαταρ μέλους
nektaman

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 05 Μάιος 2013, 22:56

ερώτηση άσχετου : οι 29ers τροχοί απαιτούν και μεγαλύτερο σκελετό ???
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Κυρ 12 Μάιος 2013, 13:37

λογικα ναι...πιο μακρυα πηρουνια...

Dimitris Agr

Δημοσίευση από Dimitris Agr » Σάβ 14 Δεκ 2013, 16:42

nektaman έγραψε:ερώτηση άσχετου : οι 29ers τροχοί απαιτούν και μεγαλύτερο σκελετό ???
Οι 29αρηδες τροχοι δεν απαιτουν μεγαλυτερο σκελετο, δεν εχει σχεση μ αυτο! Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι μ ενα 29αρι ποδηλατο λογω μεγαλυτερης διαμετρου τροχου μεγαλωνει και η φυσικη αποσταση του αναβατη απ το εδαφος. Γι αυτο το λογο τα 29αρια ποδηλατα δεν ενδεικνυνται για αναβατες κατω απο 1.78 περιπου υψος γιατι απλα δε θα μπορουν οταν χρειαστει να ακουμπησουν τα ποδια τους στο εδαφος.
Τα 29αρια (απο δικη μου εμπειρια) εχουν σαφως πλεονεκτημα εναντι των 26 στο θεμα κυλισης και αναπτυξης μεγαλυτερης ταχυτητας!! Κι οσο αφορα το φοβο καποιων οτι τα 29αρια στην ανηφορα ειναι πιο δυσκολο ν ανεβουν, μπορω να πω οτι ενα καλοστημενο 29αρι ποδηλατο με σχετικα καλα περιφεριακα θα σας αποδειξει οτι αυτα ειναι μυθος!!
Και δεν τα λεω αυτα επειδη εχω 29αρι γιατι απλα ΔΕΝ εχω. Ομως το τελευταιο εξαμηνο ειχα την ευκαιρια να κανω αρκετες διαδρομες απο ευκολες ως δυσκολουτσικες και αρκετων χιλιομετρων με το 29αρι ενος φιλου.
Ειχα την ατυχια προ 10 μηνων να μου κλεψουν το ποδηλατο που ειχα απ το 2004 κι ευτυχως πριν εναμισυ περιπου μηνα να βρω ενα πολυ καλο ποδηλατο (ενοω σε πολυ καλη κατασταση) να το παρω σε τιμη μπορω να πω ευκαιρια. Ειναι το Specialized rockhopper και ειναι 26αρι.
Οποτε για το φιλο capricorn αν σκεφτεσαι να κινεισαι αρκετα σε ασφαλτο, αλλα και σε χωματοδρομους ανεπιφυλακτα θα σου συστενα το 29αρι, αφου πρωτα βεβαια οπως ειπε και καποιος φιλος ψαχτεις αρκετα για ενα καλο μεταχειρισμενο μιας και υπαρχει πλεον πληθωρα προτασεων σε αντιστοιχα ποδηλατικα site, αλλα ακομα και σε καταστηματα που προσφερουν και μεταχειρισμενα ποδηλατα.
Με μια μονο επισημανση οτι αν καταληξεις στη λυση του μεταχειρισμενου να προσπαθησεις οσο γινεται μην μπλεξεις σε περιπτωση κλεμενου ποδηλατου κι εχεις μετα αλλα τραβηγματα

jtj

Δημοσίευση από jtj » Κυρ 15 Δεκ 2013, 21:08

Μπέσα στο car.gr έχει πολλά ή στο forum του cyclist.gr για μεταχειρισμένα

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 03 Ιαν 2014, 09:38

Ευχαριστω για την πληροφορηση :) Δοκιμασα το 29αρι ... μου φανηκε οτι δεν υπηρχε συμμετρία σε σχεση με το μεγεθος μου (ειμαι 1.70) το ενιωθα πολυ ογκωδης και αβολο.Οποτε κατεληξα στο ΚΤΜ ultra fire (26αρι)....μαλιστα βρηκα καποιο σχετικα παλιο μοντελο οποτε ειχε και καπως πιο χαμηλη τιμη,το εχω κανα 3μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ;) σε πολη και βουνο...:D

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Παρ 03 Ιαν 2014, 10:37

Καλοτάξιδο λοιπον! :bicycle:

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 03 Ιαν 2014, 11:05