Ποια συσκευή προτείνετε;

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από capricorn » Πέμ 13 Δεκ 2012, 17:37

καλησπερα, ο λογος που κατεληξα στο συγκεκριμενο ειναι οτι εχει & βαρ. αλτιμετρο (+ το custom maps )..μιας και δεν εχω ξεχωριστη συσκευη για μετρηση υψομετρου σκεφτηκα ισως με καλυψει αυτο ...οι αποκλησεις μπορει να ειναι πολυ μεγαλες?

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 13 Δεκ 2012, 18:06

Για το υψόμετρο του gps διάβασε εδώ. http://gpsinformation.net/main/altitude.htm
Το σφάλμα στο υψόμετρο είναι όπως τα λέει 1,5 φορά μεγαλύτερο από το οριζόντιο σφάλμα.

Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από capricorn » Πέμ 13 Δεκ 2012, 22:07

ευχαριστω να σαι καλα :)

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από nektaman » Τρί 08 Ιαν 2013, 12:04

καλημέρα, γλυκοκοιτάζω την σειρά etrex της garmin και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μέγεθος της οθόνης : oi 2,2 inches θα είναι ευανάγνωστες απο χρήστες με ελαφριά δόση πρεσβυωπίας ??.. 0,5 βαθμούς έχω εγώ....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από pankan » Τρί 08 Ιαν 2013, 14:08

Να μη σε στενοχωρήσω αλλά η ελαφρά δόση πρεσβυωπίας μάλλον θα βαρύνει.
Εγώ πάντως με 1-1,5 βαθμό, θέλω γυαλιά ακόμη και με τη μεγάλη οθόνη του gps map 60. Είχα etrex και είναι πολύ καλό. Αλλά η στραβομάρα δεν παλεύεται.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Τρί 08 Ιαν 2013, 16:37

Νεκτάριε νομίζω πως θα σε κουράσει η οθόνη του. Τα πάντα βέβαια είναι θέμα συνήθειας.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 09 Ιαν 2013, 09:15

pankan έγραψε:Να μη σε στενοχωρήσω αλλά η ελαφρά δόση πρεσβυωπίας μάλλον θα βαρύνει.
Εγώ πάντως με 1-1,5 βαθμό, θέλω γυαλιά ακόμη και με τη μεγάλη οθόνη του gps map 60. Είχα etrex και είναι πολύ καλό. Αλλά η στραβομάρα δεν παλεύεται.
...πράγμα που σημαίνει ότι πάντα στο βουνό έχεις μαζί και τα γυαλιά σου, έτσι ??....σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βάλουμε τον kyro να μας φτιάξει ultralight weight γυαλικά να μην μας φεύγει η πλάτη στο κουβάλημα....
:green:
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Μιχαλης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2012, 21:12

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από Μιχαλης » Σάβ 26 Ιαν 2013, 12:15

Γεια σας
Ψαχνω κι εγω για το πρωτο μου GPS αν και εχω χρονια στα βουνα
Ειδα σε παρομοιες τιμες το etrex 20 και το dakota 20.
Κυριως με ενδιαφερει η καλη ληψη, η καλη κατασκευη και η δυνατοτητα να βαζω χαρτες δωρεαν.
καμμια συμβουλη?
Σε ποιο μαγαζι στην Αθηνα μπορω να τα δω?

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 26 Ιαν 2013, 12:43

Σύγκριση των δύο συσκευών μπορείς να βρεις εδώ:
https://buy.garmin.com/shop/compare.do? ... duct=30926
Μάλλον καλύτερη λήψη έχει το dakota αλλά το etrex πρέπει να έχει καλύτερη και πιο γερή κατασκευή. Σε δυνατότητες είναι παρόμοια ως προς τη δυνατότητα των χαρτών αλλά η μεγάλη τους διαφορά είναι ότι το dakota έχει οθόνη αφής. Επίσης έχει μεγαλύτερη οθόνη και έτσι η απεικόνιση είναι πιο ξεκούραστη. Αλλά η τιμή δεν πρέπει να είναι παρόμοια, το dakota είναι 50€ πιο ακριβό.
Επειδή εγώ θέλω να ακολουθώ την εξέλιξη της τεχνολογίας (όποτε το έκανα ποτέ σχεδόν δεν βγήκα χαμένος) θα προτιμούσα το dakota.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Μιχαλης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2012, 21:12

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από Μιχαλης » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:05

Βλεπω στο καταστημα Μειμαρης την ιδια τιμη.Επισης οι οθονες ειναι στα ιδια pixel. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε οθονη αφης. Ειναι μεγαλη διαφορα? μηπως ειναι ευαισθητη?

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 26 Ιαν 2013, 13:21

Τα pixel είναι περίπου ίδια αλλά οι διαστάσεις της οθόνης μεγαλύτερες, αρά στο dakota μάλλον φαίνονται πιο μεγεθυμένα λόγω μεγαλύτερου pixel γιαυτό και πιο ξεκούραστα. Για την οθόνη αφής ούτε και εγώ έχω προσωπική γνώμη (μόνο σε κινητά). Φίλος μου πάντως που έχει το oregon δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, είναι μάλλον θέμα συνήθειας.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από pankan » Σάβ 26 Ιαν 2013, 14:43

thanasis daskaloudis έγραψε: Για την οθόνη αφής ούτε και εγώ έχω προσωπική γνώμη (μόνο σε κινητά). Φίλος μου πάντως που έχει το oregon δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, είναι μάλλον θέμα συνήθειας.
Εγώ έχω πολύ κακή εμπειρία με τις οθόνες αφής των κινητών οπότε αυτός και μόνο θα ήταν λόγος για να προτιμήσω το etrex. Αλήθεια, τι γίνεται με τις οθόνες αφής και τα γάντια;

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 26 Ιαν 2013, 15:02

Γάντια για Οθώνες Αφής Outdoor Research Sensor Gloves.
http://www.backpacker.com/2011-editors- ... gear/16007

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από yannisdelta » Δευ 28 Ιαν 2013, 09:04

Εγώ έχω το Vista HCx και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, από λήψη και χειρισμούς. Ειδικά και το χειμώνα με πολύ χοντρά γάντια οι χειρισμοί είναι άνετοι. Όσο για την οθόνη, αν δεν υπάρχει πρόβλημα πρεσβυωπίας είναι μια χαρά.

Μιχαλης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2012, 21:12

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από Μιχαλης » Δευ 28 Ιαν 2013, 17:55

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Θα ρωτησω ομως και κατι αλλο
Με 35 ευρω ακομα, εχει προφορτωμενο το topo drive hellas. Αξιζει η μπορω να βρω κατι free;

Constadinos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2019, 22:05

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από Constadinos » Παρ 08 Μαρ 2019, 00:53

Gps για αρχαριο σχετικα οικονομικο εχετε να προτεινετε;Βλεπω οτι οι απαντησεις στο θεμα ειναι παλιες επομενως σιγουρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 09 Μαρ 2019, 20:04

Constadinos έγραψε:
Παρ 08 Μαρ 2019, 00:53
Gps για αρχαριο σχετικα οικονομικο εχετε να προτεινετε;Βλεπω οτι οι απαντησεις στο θεμα ειναι παλιες επομενως σιγουρα εχουν αλλαξει τα δεδομενα.
τα δεδομένα σε τέτοιου είδους μηχανήματα δεν αλλάζουν και πολύ γρήγορα, οικονομικά και αξιόπιστα είναι τα Etrex 20 και Etrex 30 της Garmin, το 20 λιγότερο απο 150 ευρώ το δε 30 λίγο παραπάνω,..και πολύ απλά στον χειρισμό τους..
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Constadinos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2019, 22:05

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από Constadinos » Σάβ 16 Μαρ 2019, 21:44

Αρκετα βατες τιμες νομιζω.Ωραια αυτα θα τα κοιταξω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”