Αγορά GPS garmin etrex 30

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
nikos511
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιαν 2015, 14:10

Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από nikos511 » Πέμ 29 Ιαν 2015, 23:14

Αγόρασα το GPS etrex 30. Διαβάζοντας τις οδηγίες νομίζω ότι δεν είναι και τόσο αναλυτικές όπως νομίζω αν και δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης. Θα ήθελα κάποιος από εσάς να μου περιγράψει τα βήματα πως να αποθηκεύω ένα ίχνος και να επιστρέφω πίσω σε αυτό σαν αρχή και μετά βλέπουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από niki_kar » Παρ 30 Ιαν 2015, 08:21

Νίκο, με το που κλειδώσει δορυφόρους το GPS αρχίζει να γράφει αυτόματα και το ίχνος σου φαίνεται πάνω στην οθόνη. Για να επιστρέψεις κοιτάς με το μάτι να είσαι πάνω στο ίχνος της πορείας που κατέγραψες. Η επιλογή go to (πήγαινε με σε εκεινο το σημείο) δε θα σε βολέψει διότι δημιουργεί μια απόλυτη ευθεία ανάμεσα στα δυο σημεία και χάνεις σημαντικά σημεία του μονοπατιού.

nikos511
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιαν 2015, 14:10

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από nikos511 » Παρ 30 Ιαν 2015, 09:01

niki kar
Σε ευχαριστώ , θα το παλέψω και μόνος μου και αν έχω απορίες θα επανέλθω.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από nektaman » Παρ 30 Ιαν 2015, 11:33

Πάνω στο ίχνος (τρέχον) μπορείς να καταγράψεις διάφορα σημεία (WP ή POIs) πχ την έναρξη της διαδρομής ή το τέλος της, μια κορυφή ή μια γέφυρα ή μια πηγή κλπ με την επιλογή ¨μαρκάρισμα σημείου¨. Επειδή όπως είπε η Niki to gps καταγράφει (αλλλά δεν αποθηκεύει) αυτόματα το ίχνος θα πρέπει στο τέλος της διαδρομής να αποθηκεύσεις το ¨τρέχον ίχνος¨ (μενού- διαχείριση ιχνών- αποθήκευση τρέχοντος ίχνους).
Αυτό που θα προκύψει είναι ένα αποθηκευμένο ίχνος με διάφορα σημεία ενδιαφέροντος πάνω του. Εάν θέλεις να επιστρέψεις στην αρχή της διαδρομής, προβάλεις την διαδρομή (ίχνος) πάνω στον χάρτη (διαχείριση ιχνών- επιλογή ίχνους- προβολή στον χάρτη ) και απλά ακολουθείς το ίχνος.
Αυτά για αρχή, ελπίζω να βοήθησα…στην διάθεση σου...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από pankan » Παρ 30 Ιαν 2015, 15:31

Αρκετά διαφορετική η νεώτερη γενιά συσκευών από τα παλιότερα.
Κάποιες διαφορές μάλιστα είναι σημαντικές.
Και μόνο η χρήση της ελληνικής γλώσσας φτάνει για να μπερδέψει κάποιον κάτοχο παλιότερης συσκευής.
Αφήνω που έχουν και σημαντικώτατες διαφορές στη διαχείριση των δεδομένων.

nikos511
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιαν 2015, 14:10

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από nikos511 » Κυρ 01 Φεβ 2015, 23:14

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από Nikolas_A » Κυρ 01 Φεβ 2015, 23:30

Το να ακολουθούμε ένα track ή διαδρομή "με το μάτι" είναι μέθοδος που δεν αξιοποιεί τις δυνατότητες του gps.

Η σωστή μεθοδολογία (όπως γίνεται σε eTrex Vista HCx, για τις καινούργιες συσκευές ψάξε το manual για τους αντίστοιχους χειρισμούς) είναι η εξής:

-Καθαρισμός του Trip Data & Track Log κατ' ελάχιστον, καλό είναι να μηδενίσουμε και το TripOdometer κλπ (Reset->Επιλογή πεδίων για καθαρισμό). Ελέγχουμε πρώτα ότι έχουμε σώσει το προηγούμενο track αν μας ενδιαφέρει.
-Βεβαιωνόμαστε ότι "γράφει" το track log (Tracks->Track LogOn)
-Στο τέλος της διαδρομής καλό είναι να σώσουμε το track με ένα κατανοητό όνομα.
-Για επιστρογή επιλέγουμε Tracks-> το track που σώσαμε και ->TracBack

Η συσκευή μας τώρα κάνει ενεργή πλοήγηση του track, με αποτέλεσμα να μας δίνει οδηγίες κατεύθυνση, ΕΤΑ και ένα σωρό άλλα καλούδια...

Νικόλας
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 04 Ιουν 2013, 07:49
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από Νικόλας » Τρί 17 Φεβ 2015, 15:41

Με γειά σου το νέο gps. Πές μου, στην τιμή αγοράς του, έχει φορτωμένο κάποιον χάρτη, ή τον αγοράζεις έχτρα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”