Smartphones και GPS.

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Smartphones και GPS.

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:11

Πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι τα «έξυπνα τηλέφωνα» δεν είναι κατάλληλα για ορειβατική χρήση. Την άποψη αυτή την στηρίζουν στο ότι η μπαταρία ενός κινητού έχει πολύ μικρότερη διάρκεια από τις κλασικές GPS συσκευές καθώς και στο ότι τα κινητά είναι γενικά πιο ευαίσθητες συσκευές και δεν ενδείκνυνται για σκληρή ορειβατική χρήση. Οι απόψεις αυτές είναι απόλυτα δικαιολογημένες. Αν το πρόβλημα της σκληρής χρήσης μπορεί να λυθεί με κάποια ειδική θήκη που θα προστατεύει το κινητό, το πρόβλημα της μπαταρίας παραμένει πολύ μεγάλο.
Παρόλα αυτά τα κινητά έχουν και πολύ μεγάλα πλεονεκτήματα τα οποία δεν μπορούμε να αγνοούμε. Η οθόνη τους είναι μεγάλη με μεγάλη επίσης ανάλυση, είναι ευδιάκριτη και πολύ ξεκούραστη. Έχουν πολύ καλή λήψη που πολλές φορές ξεπερνάει τα πιο παλιά συμβατικά GPS. Αλλά το μεγαλύτερο τους πλεονέκτημα είναι η ευελιξία τους. Μπορείς να φορτώσεις σε αυτά ότι εφαρμογή θέλεις και να αποκτήσεις δυνατότητες που δεν φανταζόσουν στα απλά GPS.
Όλα αυτά τα λέω με αφορμή την αγορά ενός androit κινητού που έκανα πρόσφατα.
Στο κινητό εγκατέστησα την εφαρμογή orux (http://www.oruxmaps.com) που είναι δωρεάν, μετά από προτροπή φίλου και εντυπωσιάστηκα με τις δυνατότητες του. Πέρα από τις βασικές λειτουργίες καταγραφής, αποθήκευσης και φόρτωσης διαδρομών και σημείων που έχει σε KML όσο και σε GPX format, έχει την δυνατότητα να δέχεται χάρτες διαφόρων ειδών. Στο site του προγράμματος αναφέρει:
Map viewer/route logger for your outdoor activities.
OruxMaps works in two modes:
-online with many different types of maps (Google maps, OpenStreetMap, Microsoft Maps,etc.).
-offline with calibrated maps for the application. You can convert your Ozi Explorer maps, or create your own maps, with a desktop tool.
Allows you record tracks using GPS. It works with gpx and kml formats.

More features:
100% free
100% no Advertising
Map download
Text to Speech (some locales)
Wms support
Support to some .rmap maps
Support to vector maps (mapsforge)
Support to vector Garmin img maps (not locked)
Δηλαδή μπορεί να απεικονίσει έτοιμους χάρτες για Garmin (img) αρκεί να μην είναι κλειδωμένοι αλλά και χάρτες που χρησιμοποιούμε στον Oziexplorer.

Την δοκιμή του κινητού την έκανα στο Όλυμπο πριν ένα μήνα. Φόρτωσα τον ψηφιακό χάρτη της Ανάβασης στο κινητό και η ακρίβεια του ήταν εντυπωσιακή. Το gps του κινητού ήταν ανοικτό σε όλη την ανάβαση από διασταύρωση για οροπέδιο αλλά άνοιγα τη οθόνη μόνο όταν ήθελα να ελέγξω τον χάρτη. Έτσι το κινητό στο τέλος της διαδρομής είχε καταναλώσει το 40% της μπαταρίας. Καθόλου άσχημα αλλά από κινητό σε κινητό σίγουρα η κατανάλωση διαφέρει.
Συμπερασματικά πιστεύω πως το μέλλον της χρήσης του gps από τους πολλούς είναι μέσω των κινητών τηλεφώνων. Και όπως τα σύγχρονα κινητά μείωσαν τις πωλήσεις των φωτογραφικών μηχανών κατά 25% παγκοσμίως το ίδιο θα συμβεί σε λίγο και με τις συσκευές GPS.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan

Re: Smartphones και GPS.

Δημοσίευση από pankan » Παρ 19 Οκτ 2012, 11:15

Να.μεταφέρω.και.τη.δική.μου.εμπειρία.με.τα.smartphones,,,
Όταν.απέκτησα.ένα.smartphone.πραγματικά.ενθουσιάστηκα...Θεώρησα.ότι.ήταν.η.πρώτη.ουσιαστική.βελτίωση
στα.κινητά.από.τότε.που.πρωτοβγήκαν...
Το.φόρτωσα.κατευθείαν.ένα.σωρό.προγράμματα...Του.φόρτωσα.και.το.Ozi.Explorer.και.χάρτες.και.tracks.
και.waypoints.και.ξεχύθηκα...Σε.1-2.ώρες.με.το.gps.να.δουλεύει.τελείωσε.η.μπαταρία.και.έτσι.δεν
.είχα.πια.gps...Και.το.πιο.ενοχλητικό.και.δυνητικά.επικίνδυνο.ήταν.ότι.δεν.είχα.ούτε.τηλέφωνο....
Ωραία.είπα,δεν.κανει.για.gps.ας.το.χρησιμοποιήσω.για.πλοήγηση.στο.νετ...
Βρήκα.κάπου.τζάμπα.wifi.και.παραδόθηκα.στην.εμπειρία...Βέβαια.με.τη.πρεσβυωπία.μου.η.εμπειρία.
ήταν.tragic.αλλά.τέλος.πάντων...Άσε.που.άφησα.το.wifi.ανοικτό.και.φυσικά.σε.ελάχιστο.χρόνο.
τελείωσε.η.μπαταρία.και.έμεινα.χωρίς.τηλέφωνο...
Κρίμα.είπα.ας.το.χρησιμοποιήσω.γι'.αυτό.που.είναι.φτιαγμένο,για.τηλέφωνο.
Αμ.δε...Αν.δεν.ήταν.μαύρη.νύχτα,στην.οθόνη.δεν.έβλεπα.τίποτα...Είπα.ότι.δεν.ήταν.καλό.το.δικό.μου.και.
το.σύγκρινα.με.τα.καλύτερα...Τα.ίδια.χάλια...Εννοείται.ότι.ποτέ.δεν.ήξερα.ποιός.με.καλούσε.και.απαντούσα.
στο.τηλέφωνο.μόνο.όταν.κατάφερνα.να.πατήσω.το.virtual.κουμπί.στην.σχεδόν.αόρατη.οθόνη...
Τις.μισές.φορές.πατούσα.κατά.λάθος.το.off...Το.θετικό.ήταν.ότι.μειώθηκαν.λίγο.οι.λογαριασμοί.μου.γιατί.
σταμάτησα.να.στέλνω.μηνύματα...Ήταν.τόσο.πολύπλοκος.ο.συνδυασμός.κτυπημάτων.που.χρειάζονταν.για.
να.φτάσω.στα.μηνύματα.που.εγκατέλειψα.τη.προσπάθεια...
Παρόλα.αυτά.επέμεινα.και.το.κράτησα.σχεδόν.ένα.χρόνο.
Μέχρι.που.η.δουλειά.μου.επέβαλε.να.είμαι.με.ένα.τηλέφωνο.στο.χέρι.και.είπα.να.σταματήσω.τα.παιχνίδια...
Το.συμπέρασμά.μου;;;
Καλά.γκατζετάκια.τα.smartphones...Αλλά.μόνο.γκατζετάκια...
Δεν.μπορούν.ούτε.καν.να.πλησιάσουν.τις.δυνατότητες.και.την.ευκολία.των.εξειδικευμένων.εργαλείων...
Που.και.αυτά.γίνονται.όλο.και.καλύτερα.κρατώντας.την.απόσταση.από.τα.γκατζετάκια.σταθερή.ή.κατά
.τη.γνώμη.μου.ακόμη.μεγαλύτερη...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 19 Οκτ 2012, 13:11

Η άποψη του Θανάση για τα smartphones είναι πολύ σωστή.
Εγώ όμως που πολλές φορές το GPS είναι ε΄να εργλείο για την επιβίωση μου, ποτέ δε θα
εμπιστευόμουνα ένα κινητό. Κυρίως τι θα γινόνταν εάν έπφτα μέσα σε μια λίμνη?
Για το λόγο αυτό δεν χρησιμοποιώ GPS με μεγάλες δυνατότητες αλλά GPS γερό
σαν κατασκευή και αδιάβροχο.
Ακόμα το eTrex μετά από μια μεγάλη περιπέτεια χειμώνα στο Παγγαίο βγεί εκτός μόλις ευτυχώς φτάσαμε στο όχημα. Αν είχα ένα κινητό με GPS μάλλον δεν θα μπορούσα να σας γράφω τώρα.
Ωστόσο τώρα χρησιμοποιώ ένα ακόμα πιο γερό GPS γιατί κατάλαβα ότι θα πρέπει να δουλέψει όταν πραγματικά το έχεις ανάγκη σε δύσκολες συνθήκες.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Παρ 19 Οκτ 2012, 13:24

nkroup έγραψε: Κυρίως τι θα γινόνταν εάν έπφτα μέσα σε μια λίμνη?
Φέτος.το.καλοκαίρι.μου.έπεσε.το.GPS.MAP-60.μέσα.στο.Αρκουδόρεμα!!!
Ένα.μέτρο.νερό.να.τρέχει.από.πάνω.του.και.δεν.το.κατάλαβα.και.αμέσως!!!
Ήταν.εντυπωσιακό.να.το.βλέπεις.φωτισμένο.στο.πάτο.κι.αν.δεν.είχα.φρικάρει.θα.το.είχα.
φωτογραφίσει...
Όταν.το.εβγαλα.ούτε.καν.το.σκούπισα...Τίναξα.μόνο.το.νερό.για.να.μη.βραχώ.όταν.ακουμπίσει.επάνω.μου...
Είναι.ακόμη.με.τις.ίδιες.μπαταρίες...
Σε.αντιπαραβολή,,μέσα.σε.ένα.χρόνο.έχω.πετάξει.τρία.τηλέφωνα.από.νερό...
Και.καλά.τα.δύο.έπεσαν.στη.θάλασσα...Το.τρίτο.όμως.τα.'παιξε.με.ένα.ποτηράκι.νερό.μόνο...

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Παρ 19 Οκτ 2012, 13:55

Δεν υπερθεματίζω την χρήση των σημερινών κινητών και φυσικά χρησιμοποιώ και εγώ σε δύσκολα και άγνωστα βουνά το παλιό και απλό legent μου. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι σε λίγα χρόνια όταν θα εξοικειωθεί ο κόσμος με τα smartphone και λυθεί το πρόβλημα της μπαταρίας η χρήση τους θα παγιωθεί.
Για να τα ανταγωνιστούν τα συμβατικά gps θα πρέπει να αποκτήσουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Πόσο θα ήθελα ένα garmin που να δέχεται φωτογραφικούς χάρτες όλων των format όπως κάνει το Ozi και να μην έχει περιορισμούς στην καταγραφή των διαδρομών (αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί το κάνουν, και χρησιμοποιούν τις κάρτες μνήμης μόνο για τους χάρτες). Και φυσικά να έχουν και ανταγωνιστική τιμή.
Ήδη φίλος Καβαλιώτης που μένει στην Αθήνα μου λέει ότι χρησιμοποιεί πια ένα Τablet (κινεζικό των 120€) :o :o με 7'' οθόνη στις εξορμήσεις του (φαντάσου Παναγιώτη πόσο βοηθάει στην πρεσβυωπία). Έχει όλους τους χάρτες φορτωμένους και όλες τις διαδρομές που έχει βρει στο Internet και με ένα set 2 μπαταριών καλύπτει άνετα μία οκτάωρη πορεία. Με αυτό το μηχάνημα έχει καταφέρει να χαρτογραφήσει την μισή Ελλάδα με ελάχιστη δουλειά στο pc του σπιτιού.
Τα πράγματα τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα και απλά δυσκολευόμαστε να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη. Είναι όμως σίγουρο πως σε 5 χρόνια από τώρα το τοπίο στο τομέα των gps και της χαρτογραφίας θα είναι τελείως διαφορετικό.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Παρ 19 Οκτ 2012, 14:31

Μα.είναι.αυτό.που.είπα...
Δεν.εξελίσονται.μόνο.τα.smartphones,.εξελίσσονται.και.οι.εξειδικευμένες.συσκευές.κάνοντας.τα.
.smartphones.να.φαίνονται.ακόμη.πιο.λίγα...
Τα.garmin.ήδη.δέχονται.χάρτες.raster...Και.οι.πανάλαφρες.ταμπλέτες.(θα).είναι.η.μετεξέλιξη.
του.υπολογιστή...

ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ

Δημοσίευση από ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ » Δευ 09 Μαρ 2015, 14:00

βλέπω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά το επαναφέρω γιατί προφανώς άλλαξε η τεχνολογία.
Καταρχήν είμαι παντελώς άσχετος. Απότι κατάλαβα όταν λέμε GPS εννοούμε δυό διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι η δυνατότητα η συσκευή σου να αντιλαμβάνεται την θέση που είσαι (γεωγραφικές συντεταγμένες;) οπότε σαυτήν την περίπτωση ένα κινητό η μια φωτογραφική μηχανή αναφέρουν ότι έχουν gps. To δεύτερο πράγμα το οποίο έχει το ίδιο όνομα και λέγεται GPS είναι μια συσκευή η οποία διαχειρίζεται το σήμα αυτό και κάνει μόνο αυτό γιαυτό και λέγεται συσκευή GPS.
Έχω καταλάβει καλά;

Πάμε τώρα στο πεζοπορικό κομμάτι που με ενδιαφέρει.
Είμαι πάνω στο Φαλακρό και βλέπω διάφορες κορυφές και δεν ξέρω που να πάω. Επιλέγω μια που μου φαίνεται η πιο ψηλή και την ανεβαίνω. Γυρνάω μετά στο σπίτι μπαίνω στις φωτογραφίες του ίντερνετ και κατλαβαίνω ότι δεν κατέκτησα την ψηλότερη κορυφή αλλά πήγα αλλού. :no: :msn-tongue:

Δεν θέλω να δώσω καθόλου λεφτά για τη συσκευή που λέγετια gps, δεν θέλω να καταγράψω καμιά διαδρομή, δεν με νοιάζει καθόλου να ξέρω συνεχώς τη θέση μου αλλά μόνο μια στιγμή να δω ποια είναι η αναθεματισμένη η κανονική κορυφή, οπότε δεν χρειάζεται να το έχω ανοιχτό.
Η Ερώτηση λοιπόν με αυτά τα δεδομένα είναι αν με ένα smartfone μπορώ να χρησιμοποιήσω τα αρχεία του ΗELLASPATH έτσι ώστα να βρώ την θέση μου για να καταλάβω και ποια είναι η κορυφή. Στην καλύτερη περίπτωση μπορώ να ακολουθήσω με ένα σμαρτφον τις διαδρομές του ΗELLASPATH;
Χρειάζομαι ίντερνετ πάνω στο βουνό;
Χρειάζομαι ελληνικό σήμα; (Στο Πίνοβο και στο Μπέλλες ασπούμε αλλάζει το σήμα απο ελληνικό σε σκοπιανικό κάθε λίγο)
Οι χαρτες που λένε στα καταστήματα ότι εμπεριέχονται σε ένα κινητο με gps τι ακριβώς κάνουν; (φαντάζομαι ότι αφορούν δρόμους για αυτοκίνητα και όχι βουνά και κορυφές)

Την βοήθειά σας παρακαλώ και ευχαριστώ εκ των προταίρων :)
(βασικά η ερώτηση γίνεται επειδή έχω απλό κινητό αλλά θα θυσίαζα τα λεφτά για ένα φθηνο smartfone μόνο και μόνο για το βουνό)

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 09 Μαρ 2015, 20:37

περιπατητή το σμαρτφον κάνει αυτό που θελεις, αλλά αν είναι να το πάρεις μόνο για το βουνό, καλύτερα πάρε ένα garmin gps το οποίο θα σου κοστίσει ως ένα φτηνό σμαρτφον, αλλά για το βουνό είναι πολύ πιο χρήσιμο από το σμάρτφον.. όχι μόνο είναι πιο ανθεκτικό σε πτώσεις, μπορεί να μπει σε νερό και να μη χαλάσει, αλλά κρατάει και η μπαταρία του πολλές ώρες..
η μπαταρία του σμαρτφον, αν το χρησιμοποιήσεις ως gps, θα τελειώσει σε 3-4 ώρες και, αν σου τελειώσει η μπαταρία, δε θα μπορείς να πάρεις ούτε τηλέφωνο αν συμβεί κάτι..
υπάρχουν δωρεάν προγράμματα για σμαρτφον που φορτώνεις μια διαδρομή και την βλέπεις στο χάρτη μαζί με το στίγμα σου..
πάντως για πλοήγηση σε πόλη και οδικό δίκτυο, ένα σμαρτφον μπορείς άνετα να το χρησιμοποιήσεις στο αυτοκίνητο σαν μια συσκευή πλοήγησης.. μόνο που θα χρειαστεί να αγοράσεις και κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης σε αυτήν την περίπτωση γύρω στα 30-40 ευρώ..

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 09 Μαρ 2015, 20:45

αν πάντως χρησιμοποιήσεις σμαρτφον σε βουνό και θέλεις να κρατήσεις μπαταρία, μην καταγράφεις την διαδρομή σου, απλά άνοιγέ το να βλέπεις που είσαι όταν έχεις αμφιβολία, σε σχέση με την φορτωμένη διαδρομή..

το "oruxmaps" είναι δωρεάν και πολύ καλό πρόγραμμα για android για τέτοιο σκοπό.. ενώ τα καινούρια android έχουν προεγκατεστημένη μια παρόμοια εφαρμογή που λέγεται "τα ίχνη μου" "my tracks"

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 09 Μαρ 2015, 20:56

Χρειάζομαι ίντερνετ πάνω στο βουνό;
αν έχεις σμαρτφον σε πολλά προγράμματα ο χάρτης κατεβαίνει μέσω ίντερνετ την ώρα που ζουμάρεις σε ένα σημείο.. άρα για να έχεις διαθέσιμο το χάρτη στο βουνό πρέπει να κάνεις ζουμ στα σημεία που θα πας, από την προηγούμενη μέρα για να κατέβουν τα αντίστοιχα σημεία του χάρτη.. ή να κατεβάσεις την περιοχή του χάρτη και να την χρησιμοποιήσεις ως Offline χάρτη.. δεν ειναι και τόσο φοβερό, όμως, να μην φαίνεται ο χάρτης (αφού έτσι κι αλλιώς θα έχεις φορτωμένη την διαδρομή και θα ξέρεις που πρέπει να πας)

Χρειάζομαι ελληνικό σήμα; (Στο Πίνοβο και στο Μπέλλες ασπούμε αλλάζει το σήμα απο ελληνικό σε σκοπιανικό κάθε λίγο)-- αυτό αφορά το τηλέφωνο, δεν έχει σχέση για το gps

Οι χαρτες που λένε στα καταστήματα ότι εμπεριέχονται σε ένα κινητο με gps τι ακριβώς κάνουν; (φαντάζομαι ότι αφορούν δρόμους για αυτοκίνητα και όχι βουνά και κορυφές) - ναι

αν πάρεις πάντως garmin gps όχι μόνο θα έχεις πάντα χάρτη, αλλά ο χάρτης θα έχει πάνω του και πολλά χαραγμένα μονοπάτια..

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τρί 10 Μαρ 2015, 09:37

ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:βλέπω ότι το θέμα είναι παλιό αλλά το επαναφέρω γιατί προφανώς άλλαξε η τεχνολογία.
Η τεχνολογία του gps είναι ίδια τα τελευταία 20 χρόνια. Το μόνο που άλλαξε είναι οι εφαρμογές του. Όπως γράφεις πιο κάτω, βρίσκεις διάφορες συσκευές με δέκτη gps, όπως πχ τηλέφωνα ή φωτογραφικές μηχανές.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Καταρχήν είμαι παντελώς άσχετος. Απότι κατάλαβα όταν λέμε GPS εννοούμε δυό διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι η δυνατότητα η συσκευή σου να αντιλαμβάνεται την θέση που είσαι (γεωγραφικές συντεταγμένες;) οπότε σαυτήν την περίπτωση ένα κινητό η μια φωτογραφική μηχανή αναφέρουν ότι έχουν gps. To δεύτερο πράγμα το οποίο έχει το ίδιο όνομα και λέγεται GPS είναι μια συσκευή η οποία διαχειρίζεται το σήμα αυτό και κάνει μόνο αυτό γιαυτό και λέγεται συσκευή GPS.
Έχω καταλάβει καλά;
Μια αναφορά στο τι είναι gps μπορείς να διαβάσεις εδώ viewtopic.php?f=2&t=536.
Με λίγα λόγια το gps είναι ένα σύστημα αμερικάνικών δορυφόρων που περιτριγυρίζουν τη γη και οι οποίοι εκπέμπουν σήμα με βάση το οποίο δέκτες στη γη αντιλαμβάνονται με ακρίβεια τη θέση τους. Τα τελευταία χρόνια έχουν προστεθεί και οι δορυφόροι του ρώσσικου συστήματος glonass. Οι σύγχρονες συσκευές λαμβάνουν το σήμα και από το σύστημα gps και από το σύστημα glonass, εμείς όμως συνεχίζουμε για χάρη ευκολίας να αποκαλούμε το σύνολο, gps.
Ωραία μέχρι εδώ. Δορυφόροι εκπέμπουν σήμα. Και ποιός το λαμβάνει;
Δέκτες του σήματος είναι ηλεκτρονικές συσκευές στη γη. Ένα τσιπάκι δηλαδή που αποκοδικωποιώντας το σήμα των δορυφόρων, μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια τη δική του θέση πάνω στη γη.
Αυτά τα τσιπάκια στην εποχή μας, ενσωματώνονται σε πλήθος συσκευές:

Σε αποκλειστικές συσκευές gps. Είναι οι συσκευές που κυρίως χρησιμοποιούν οι ορειβάτες.
Σε πλοηγούς αυτοκινήτων (τις γνωστές συσκευές που μας λένε στρίψε δεξιά-στρίψε αριστερά).
Σε συσκευές εκπομπής θέσης (tracking) που τις βρίσκουμε από αυτοκίνητα (πχ έλεγχος θέσης για κλοπες ή για διαχείριση στόλου αυτοκινήτων) μέχρι σε κολάρα σκύλων (ειδικά κυνηγόσκυλων).
Σε φωτογραφικές μηχανές ώστε μαζί με τα δεδομένα της φωτογραφίας (metadata) να καταγράφεται και η θέση που την τραβήξαμε.
Σε έξυπνα κινητά τηλέφωνα δίνοντας τους τη δυνατότητα να λειτουργούν είτε ως πλοηγοί αυτοκινήτου είτε ως ορειβατικό gps είτε ως συσκευή εκπομπής θέσης (tracking, δείτε και λίγο csi).

Όπως πολύ σωστά λες, συνηθίζουμε να λέμε "συσκευές gps" τις αποκλειστικές συσκευές, ενώ για όλες τις άλλες συνηθίζουμε να λέμε ότι "έχουν gps".
Στη πραγματικότητα, όλες έχουν ενσωματωμένο ένα τσιπάκι-δέκτη του σήματος των δορυφόρων. Πολλές φορές και το ίδιο τσιπάκι (της ίδιας εταιρείας).
Εγώ έχω ένα πολύ ακριβό αποκλειστικό gps για το βουνό, και ένα πάμφθηνο bluetooth gps για πλοήγηση αυτοκινήτου με την ταμπλέτα μου, και δουλεύουν και τα δύο με το ίδιο τσιπάκι-δέκτη, το πολύ καλό sirf star 3.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Δεν θέλω να δώσω καθόλου λεφτά για τη συσκευή που λέγετια gps, δεν θέλω να καταγράψω καμιά διαδρομή, δεν με νοιάζει καθόλου να ξέρω συνεχώς τη θέση μου αλλά μόνο μια στιγμή να δω ποια είναι η αναθεματισμένη η κανονική κορυφή, οπότε δεν χρειάζεται να το έχω ανοιχτό.
Ναι, αυτό μπορείς να το κάνεις (μόνο μια στιγμή) με ένα smartphone. Μόνο μεγάλη προσοχή στη μπαταρία. Με το gps ανοικτό, η μπαταρία του κινητού εξαντλείται σε ελάχιστες ώρες. Τόσο λίγες που το κάνουν από άχρηστο μέχρι επικίνδυνο.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Η Ερώτηση λοιπόν με αυτά τα δεδομένα είναι αν με ένα smartfone μπορώ να χρησιμοποιήσω τα αρχεία του ΗELLASPATH έτσι ώστα να βρώ την θέση μου για να καταλάβω και ποια είναι η κορυφή.
Ναι μπορείς να χρησιμοποείς τα αρχεία του helaspath με ένα κινητό. Συνηθέστερα τα αρχεία gpx. Για να χρησιμοποιήσεις όμως τα δεδομένα με ένα έξυπνο κινητό (που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα computer), πρέπει να του φορτώσεις όπως σε ένα computer, το κατάλληλο πρόγραμμα. Για κινητό android κάνε αναζήτηση στο google play (το μαγαζί εφαρμογών της google) για "outdoor navigation" και θα βρεις πολλά. Εμένα μου αρέσει το Locus Map Free γιατί είναι φιλικό και έχει πολλούς τζάμπα χάρτες για να κατεβάσει κανείς και να χρησιμοποιεί offline.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Στην καλύτερη περίπτωση μπορώ να ακολουθήσω με ένα σμαρτφον τις διαδρομές του ΗELLASPATH;
Να βρεις στιγμιαία τη θέση σου, ναι αλλά με προσοχή στη μπαταρία. Να έχεις όμως συνέχεια ανοιχτό το gps του κινητού στη διάρκεια μιας διαδρομής δεν στο προτείνω. Η μπαταρία γονατίζει και δεν θα έχεις ούτε τηλέφωνο. Διπλό πρόβλημα ασφαλείας δηλαδή.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Χρειάζομαι ίντερνετ πάνω στο βουνό;
Όχι δεν χρειάζεσαι. Αρκεί να πας προετοιμασμένος. Να έχεις δηλαδή κατεβάσει από πριν τους χάρτες της περιοχής που θα βρίσκεσαι ώστε να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις offline. Το πως γίνεται να κατεβάσεις τους χάρτες και πως τους χρησιμοποιείς εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα επιλέξεις να φορτώσεις στο κινητό. Θέλει δηλαδή και λίγο ψάξιμο γιατί το κάθε πρόγραμμα κάνει τα δικά του.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Χρειάζομαι ελληνικό σήμα; (Στο Πίνοβο και στο Μπέλλες ασπούμε αλλάζει το σήμα απο ελληνικό σε σκοπιανικό κάθε λίγο)
Σε περίπτωση που δεν έχεις κατεβάσει από πριν τους χάρτες και χρειάζεσαι ιντερνετ για να τους δεις, τότε πιστεύω ότι η αλλαγή του σήματος μπορεί να είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω τι χρεώνουν οι εταιρείες για roaming σε data, αλλά φαντάζομαι ότι θα τσούζει.
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:Οι χαρτες που λένε στα καταστήματα ότι εμπεριέχονται σε ένα κινητο με gps τι ακριβώς κάνουν; (φαντάζομαι ότι αφορούν δρόμους για αυτοκίνητα και όχι βουνά και κορυφές)
Οι χάρτες αυτοί είναι προγράματα πλοήγησης αυτοκινήτου (στρίψε δεξιά, στρίψε αριστερά). Περιέχουν μόνο τους δρόμους και τους οικισμούς. Και δεν μπορείς να τους φορτώσεις δεδομένα (μονοπάτια).
ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ έγραψε:(βασικά η ερώτηση γίνεται επειδή έχω απλό κινητό αλλά θα θυσίαζα τα λεφτά για ένα φθηνο smartfone μόνο και μόνο για το βουνό)
Μη το κάνεις, θα αγανακτήσεις και θα το πετάξεις. Πόσο θα αντέξεις να έχεις ένα τηλέφωνο που θέλει κάθε μέρα φόρτισμα και που θα πρέπει να κουβαλάς μαζί το φορτιστή όπου πας;
Για το gps δεν το συζητάω καθόλου. Καλά είναι για πλοηγοί αυτοκινήτου που είναι συνέχεια στη πρίζα . Για το βουνό όμως το ρίσκο της μπαταρίας είναι πάρα πολύ μεγάλο. Με το gps αναμένο, σε μερικές ώρες πάπαλα η μπαταρία. Είμαι από τους πρώτους που πήραν smartphone ενθουσιασμένος από την τεχνολογία. Την πάτησα στη πρώτη μου εξόρμηση στο βουνό, όπου έμεινα χωρίς gps και χωρίς τηλέφωνο, και από τότε το πέταξα σε ένα ντουλάπι. Χρησιμοποιώ ένα τηλέφωνο με κουμπάκια που θέλει φόρτιση μια φορά την εβδομάδα και ένα gps με απλές μπαταρίες του περίπτερου, το οποίο αντέχει συνεχώς ανοικτό για πάνω από 24 ώρες. Αν αλλάξει η τεχνολογία στις μπαταρίες το ξανασυζητάμε.
Μέχρι τότε, για συνεχή χρήση στο βουνό, σου προτείνω το etrex 10 ή αν θέλεις να παίρνει και χάρτες το etrex 20

ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ

Δημοσίευση από ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΗΣ » Παρ 13 Μαρ 2015, 15:55

καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε συνδιασμο με το ψαξιμο των αρθρων απο εδω μεσα εχω καταλαβει αρκετα πραγματα.
Σε κατι που κατελειξα ειναι σαυτο «Μη το κάνεις, θα αγανακτήσεις και θα το πετάξεις. Πόσο θα αντέξεις να έχεις ένα τηλέφωνο που θέλει κάθε μέρα φόρτισμα και που θα πρέπει να κουβαλάς μαζί το φορτιστή όπου πας;»
Οποτε δεν προκειται να αγορασω σμαρτ αν και ειχα βρει ενα της τουρμποξ με 50 Ε που εδεινε και χαρτες (εξου και η ερωτηση).
Ομως παρουσιάστηκε μια αλλή επιλογή γιατί το άτομο που θα πηγαίνω μαζί του συνήθως έχει σμαρτ φον οποτε θα έχω το δικό μου κινητο για μπαταρια και το δικό του για να δοκιμάσω το gps.

Οπότε αν κατάλαβα καλά τα βήματά μου είναι 1. φορτώνω το Locus Map Free 2. κατεβάζω χάρτες (πού τους κατεβάζω και σε ποια μορφή;) 3. Τα αρχεία του hellaspath τι τα κάνω;

προφανώς θα πρέπει να βάλω το πρόγραμμα να δω πως λειτουργεί και θα καταλάβω και τα υπόλοιπα;

αν πάνε όλα καλά στις φετινές περιπέτειες θα πάρω συσκευή γιατί προφανώς αξίζει αν περπατάει κανείς σε μη σηματοδοτημένες περιοχές . Όντως αν πέφτει η μπαταρία δεν αξίζειτο κινητό για χρήση συνεχόμενη και για καταγραφή πορίας.
Μια άλλη ερώτηση που μου έχει δημιουργηθεί είναι τα αθλητικά ρολόγια gps πως λειτουργούν; Προφανώς δεν έχουν χάρτες.

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Πέμ 19 Μαρ 2015, 23:16

δεν ξέρω για το Locus Map Free, αλλά γενικώς αυτά τα προγράμματα είναι εύκολα στην χρήση τους. Στο oruxmaps πρέπει να βάλεις το gpx αρχείο στο φάκελο tracklogs και μετά το φορτώνεις με την εντολή load - file... επίσης μπορείς να στείλεις το αρχείο με mail ή bluetooth στο κινητό και να το ανοίξεις..
για να δεις το στίγμα σου πατάς start gps, για να αρχίσεις την καταγραφή μιας διαδρομής start recording..

goujohn

Δημοσίευση από goujohn » Τετ 24 Ιουν 2015, 21:53

Καλησπέρα κι από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω: με το oruxmaps που αναφέρεται πιο πάνω στο post θα μπορέσω να πλοηγηθώ εύκολα & άνετα στο βουνό; Υπάρχει δωρεάν χάρτης να κατεβάσω & να φορτώσω στο "έξυπνο" τηλέφωνό μου;
Μήπως υπάρχει κάποια πιο βολική εφαρμογή; Όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του γιατί δεν κατέχω πολλά από το συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ, καλά βουνά!!!

Άβαταρ μέλους
Cele

Δημοσίευση από Cele » Τρί 21 Ιούλ 2015, 18:36

Μπορώ να πω πως το application Mytrails κάνει αυτά που αναφέρεις ( πλοήγηση, φόρτωση αρχείων .gpx, καταγραφή πορείας, υψόμετρο, κλπ ). Υπάρχει η επιλογή πολλών χαρτών όπως και του χάρτη GoogleEarth

goujohn

Δημοσίευση από goujohn » Τετ 22 Ιούλ 2015, 22:02

Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”