Πέρασμα διαδρομών σε GPS

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
johnrunner
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ 24 Δεκ 2012, 17:54

Πέρασμα διαδρομών σε GPS

Δημοσίευση από johnrunner » Δευ 24 Δεκ 2012, 18:01

Αγαπητοί φίλοι, πρόσφατα έχω αρχίσει προπονήσεις μεγάλων αποστάσεων με σκοπό να συμμετέχω σε αγώνες κυρίως σε βουνά και έχω διαπιστώσει την ανάγκη χρήσης καρδιακού συχνόμετρου (παλμογράφου). Ερευνώντας την αγορά, εστίασα την προσοχή μου σε 2 ρολόγια, τα οποία λειτουργούν και ως GPS: το Suunto Ambit HR και το Garmin Fenix. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα αρχεία .gpx ή .wpt/.plt ή .kml μπορούν να εισαχθούν στα ρολόγια αυτά.

Καλά Χριστούγεννα

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Πέρασμα διαδρομών σε GPS

Δημοσίευση από pankan » Δευ 24 Δεκ 2012, 19:04

Δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου οπότε η απάντησή μου στηρίζεται στις δημοσιευμένες προδιαγραφές και την εμπειρία μου από άλλα gps.
Αμφιβάλλω αν μπορείς με το suunto να καταγράψεις ή να του εισαγάγεις tracks (plt). Αν γινόταν, θα το έλεγαν πρώτο πρώτο. Μπορείς να καταγράψεις waypoints και να δημιουργήσεις routes (αλληλουχία από waypoints). Αλλά δεν λένε τίποτα για tracks.
Όπως θα έχεις ήδη δει, to fenix διαχειρίζεται tracks και η σχετική εικόνα είναι σε κάθε παρουσίαση του fenix πάνω πάνω. Με μια ματιά φαίνεται ότι κάνει και όλα τα άλλα που κάνει το suunto.
Το Fenix φαίνεται εντυπωσιακό.
Εγώ πάντως αν αγόραζα ρολόι, θα έπερνα to fenix κι ας έκανε και ενα δύο πράγματα λιγώτερα.
Συζήτησέ το όμως και με κάποιον που τρέχει. Δες και τη τιμή του παλμογράφου που πουλιέται χώρια (και στα δύο).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”