Μνήμη σημείων GPS

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
katvas

Μνήμη σημείων GPS

Δημοσίευση από katvas » Τρί 25 Ιουν 2013, 10:28

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum, για το οποίο μου μίλησε φίλος ορειβάτης.Μου αρέσει γιατί έχει πολλές διαδρομές που βοηθούν αυτούς που θέλουν να ανέβουν στ πανέμορφα βουνά μας. Θα μελετήσω το site και θα προτείνω κι εγώ διαδρομές από την Ήπειρο. Θα ήθελα μια βοήθεια. Χρησιμοποιώ gps garmin 60csx. Τώρα τελευταία, όταν θέλω να αποθηκεύσω νέα σημεία, βγαίνει το μήνυμα ότι η μνήμη σημείων είναι πλήρης. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω τη χωρητικότητά της; Η μνήμη της κάρτας είναι 2gb και χρησιμοποιείται μόλις το 15% αυτής. Ευχαριστώ

Βασίλης

Άβαταρ μέλους
pankan

Re: Μνήμη σημείων GPS

Δημοσίευση από pankan » Τρί 25 Ιουν 2013, 10:45

Δυστυχώς η κάρτα χρησιμοποιείται μόνο για χάρτες. Δεν έχεις δυνατότητα να αυξήσεις τον αριθμό των waypoints (φαντάζομαι αυτά εννοείς). Ούτε μπορείς να αποθηκεύσεις διαδρομή (track) με περισσότερα από 500 trackpoints. Πάνω από αυτούς τους αριθμούς η συσκευή τα κόβει. Σε νεώτερα μοντέλα το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί.
Αλλά το 60csx χωράει 1000 waypoints. Τι κάνεις και χρειάζεσαι περισσότερα;

EDIT: Εκτός από τα waypoints υπάρχουν και τα POIs (Points Of Interest). Αυτά αποθηκεύονται στην κάρτα και μπορούν να είναι όσα θέλεις. Με τη διαφορά ότι δεν μπορείς να τα δημιουργήσεις με τη συσκευή αλλά μόνο με κάποιο πρόγραμμα σαν το gpsbabel και μετά να τα φορτώσεις στη συσκευή.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 25 Ιουν 2013, 10:53

Πραγματικά απορώ πως καταφέρνεις και βγάζει άκρη μεταξύ των 2000 αποθηκευμένων σημείων.
Εγώ δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχουμε στο GPS φορτωμένα πάνω από 200-300 waypoints.
Το καλύτερο είναι να τα περνάς στο υπολογιστή και να φορτώνεις κάθε φορά αυτά που σε ενδιαφέρουν. Αυτή είναι βασική αρχή για να έχει και ένα πλήρες αρχείο.
Προσωπικά εγώ εχω στον υπλογιστή μου τηα ακολουθη δομή φακέλων
C:\GPS
και περιέχει φακέλους για κάθε βουνο
C:\GPS\Koziakas\ (εδώ έχω τα αρχεία των διαδρομων και των σημείων )
το ίδιο για ολα τα βουνά

katvas

Δημοσίευση από katvas » Τρί 25 Ιουν 2013, 14:26

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά με βοήθησαν. Αυτό που έχω πλέον να κάνω είναι να σβήσω τα υπάρχοντα waypoints και να δημιουργήσω νέα σε κάθε διαδρομή. Αλήθεια, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να το κάνει αυτό;

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τρί 25 Ιουν 2013, 16:00

Πολλά προγράμματα.
Ozi Explorer
Topo Navigator
GPSbabel
G7ToWin
MapSource
και πολλά άλλα.
Δες οδηγίες εδώ: http://www.hellaspath.gr/index.php?p=5
και εδώ: viewtopic.php?f=4&t=50
Διάφορα χρήσιμα links εδώ: http://www.hellaspath.gr/index.php?p=7

katvas

Δημοσίευση από katvas » Τετ 26 Ιουν 2013, 15:40

Eυχαριστώ και πάλι. Ελπίζω να τα καταφέρω. Να είστε καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”