Legend HCx και κάρτα μνήμης

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Legend HCx και κάρτα μνήμης

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 23 Ιουν 2010, 22:50

Παιδιά γεια σας και πάλι,
έκανα την κίνηση να παραγγείλω το legend HCx...
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την κάρτα και τους χάρτες επειδή πρώτη φορά θα έχω gps που να παίρνει εξτρά κάρτα μνήμης.
Μπορώ να φορτώσω πολλούς χάρτες σε μια κάρτα και να επιλέγω από το gps ποιον θα χρησιμοποιήσω; Ή θα πρέπει να ορίζω ποιον χάρτη θα χρησιμοποιήσω από τον Η/Υ;
Δλδ αξίζει να πάρω μια μεγάλη κάρτα όπου θα έχω όλους τους χάρτες εκεί πάνω ή τελικά θα μου είναι άχρηστη η τόση χωρητικότητα και καλύτερα να πάρω μερικές μικρότερης χωρητικότητας;
Τέλος, τα χαρακτηριστικά λένε ότι δέχεται micro SD, μπορώ να χρησιμοποιήσω και micro SDHC?

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Re: Legend HCx και κάρτα μνήμης

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 24 Ιουν 2010, 11:41

Ενας φίλου μου εν ονόματι Νώντας Λατάνης γκουρού στους υπολογιστές καταφέρνει να βάζει 2 και πάνω χάρτες τύπου mapsource (img αρχεία) σε ένα νέο.
Έτσι δίνει την δυνατότητα να έχεις μαζί περισσότερους χάρτες σε ένα gps.
Εγώ στο δικό μου έβαλα 2Gbyte μνήμη αλλά παρά το χώρο δε μπορώ να φορτώσω δύο χάρτες πχ: αυτούς του γερμανού και κάπους οδικούς της ευρώπης.
Θα παρακαλέσω στο Νώντα να μας περιγράψει την διαδικασία στο forum
Νίκος

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Πέμ 24 Ιουν 2010, 21:03

Με γεια το μηχάνημα. Αν φορτώσεις τον λεπτομερή χάρτη από το toponavigator δεν χρειάζεσαι άλλον χάρτη. Καλό όμως είναι να αντιγράψεις τον χάρτη που είναι ήδη φορτωμένος στο gps στον υπολογιστή σου. Απλώς κάνεις αντιγραφή τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης σε έναν φάκελο και όποτε θέλεις τους ξαναφορτώνεις. Να ξέρεις ότι όταν φορτώνεις έναν νέο χάρτη ο παλιός διαγράφεται έστω και αν υπάρχει ελεύθερος χώρος στην κάρτα. Δεν ξέρω πως μπορείς να φορτώσεις δύο χάρτες.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 24 Ιουν 2010, 21:22

Μάλιστα παιδιά. Σας ευχαριστώ.
Από ότι καταλαβαίνω 2GB είναι υπεραρκετά. Λέω να πάρω μια κάρτα των 2 GB και άντε και καμιά δεύτερη ίδια έτσι ώστε στη μια να έχω μόνιμα τον ελληνικό και στην άλλη να βάζω καναν ξένο όταν βγαίνω έξω για να μην σβηνο-γράφω συνεχώς.

Για την ιστορία να αναφέρω πως η Garmin, σε σχετικό μου ερώτημα πόσο maximum μνήμη μπορεί να διαχειριστεί η συσκευή, μου απάντησε 4 GB τεσταρισμένα από αυτούς αφού πρώτα κάνω upgrade το software της συσκευής.
Η απάντηση τους έχει ως εξής:
Dear Androniki Karta,

Thank you for contacting Garmin Europe.

I will be happy to help you.

With the etrex running the latest version of software the Garmin unit
can use and will be compatible with a 4GB Micro SD card. The unit will
not accept faster working cards such as the ultra cards and so please
only use a 4GB card with the unit. This is the largest card tested with
the unit and so you might be able to use a larger card with the unit,
but this is not something Garmin have tested and will not provide
support for.

Please update here: http://www8.garmin.com/products/webupda ... nstall.jsp

I hope this helps you.

If there is anything else I can help you with then please let me know.
Alternatively you can search for a solution here: http://www.garmin.com/support

Thank you.

Kind regards,
Alex Collard

Garmin Europe

epam

Δημοσίευση από epam » Παρ 25 Ιουν 2010, 12:44

Κατά αρχήν, χαιρετώ τους φίλους πεζοπόρους και φυσιολάτρες.

Λοιπόν, για να μπούμε στο ζουμί της υπόθεσης. Όπως θα έχετε προσέξει, οι χάρτες στα Garmin (τουλάχιστον στα παλιότερα μοντέλα που γνωρίζω) αποθηκεύονται στην μνήμη SD, στο αρχείο «gmapsupp.img». Δυστυχώς, η συσκευή δεν μπορεί να διαβάσει περισσότερα, του ενός, αρχεία .img, επομένως όλοι οι χάρτες υποχρεωτικά πρέπει να περιέχονται στο συγκεκριμένο αρχείο. Η επιλογή των κομματιών του χάρτη τα οποία θα εμφανίζονται στην οθόνη της συσκευής, γίνεται από «σελίδα χάρτη→MENU→Setup Map».

Αν οι χάρτες μας αγοράστηκαν σε CD ή DVD, πιθανώς να δίνονται σε μορφή ώστε να επεξεργάζονται στο πρόγραμμα MapSource της Garmin, το οποίο συνοδεύει την συσκευή μας. Τότε πολύ απλά μπορούμε στο MapSource να επιλέξουμε τα φύλλα των χαρτών που μας ενδιαφέρουν και να τα φορτώσουμε απευθείας στην συσκευή. Έτσι το αρχείο gmapsupp.img δημιουργείται αυτόματα πάνω στην SD κάρτα.

Δυστυχώς, αν διαθέτουμε μόνο τα αρχεία .img, δεν μπορούμε να τα επεξεργαστούμε απευθείας στο MapSource και επομένως να τα ενώσουμε σε ένα αρχείο gmapsupp.img, με την παραπάνω μέθοδο. Ένας απλός τρόπος είναι να έχουμε μαζί μας μια κάρτα μνήμης SD με κάθε χάρτη.

Ο άλλος τρόπος είναι λιγάκι πιο σύνθετος αλλά επιτυγχάνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Για την ώρα δεν θα δώσω αναλυτικές οδηγίες (λόγω έλλειψης χρόνου) αλλά σε μία με δύο εβδομάδες, η διαδικασία θα αναρτηθεί σε κάποια σελίδα του hellaspath. Αν πάλι κάποιος επείγεται και θέλει να δοκιμάσει, μπορώ να σας στείλω σχετικές σελίδες από το διαδίκτυο.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 26 Ιουν 2010, 12:50

Σωστός ο epam. Περιμένουμε τις οδηγίες σου και μη βιάζεσαι. Στο hellaspath έχουμε μάθει να περιμένουμε.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Δευ 28 Ιουν 2010, 10:10

Για να μη παιδεύεστε...
Για να μη ψάχνετε γκουρού των υπολογιστών...
Για να μη ζαλίζεστε με σύνθετους τρόπους...
... Ψάχνετε πρώτα στο Hellaspath !!!

Αντιγράφω από τα "Χρήσιμα Links" :

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΙΑΝΥΣΜΑΤΙΚΟΥ ΧΑΡΤΗ (VECTOR)
...
http://www.mapwel.eu/download/mapupload.zip - Πρόγραμμα για το φόρτωμα των img χαρτών από τον υπολογιστή στο gps σας
http://gpsdaemon.110mb.com/gpsdaemon.html - Για το κατέβασμα στον υπολογιστή των img χαρτών που υπάρχουν στο gps σας. Μη φοβηθείτε τα ρώσικα. (εδώ θα πρέπει να συμπληρωθεί "ή χρησιμοποιείστε το Google Translator")

ΥΓ Νίκη, με γειά το νέο μηχάνημα. Ελπίζω να μη το φέρνεις από Αμερική γιατί μια φορά που είδα μηχάνημα με αμερικάνικο base map έφριξα.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 28 Ιουν 2010, 11:05

Το φέρνω από Γαλλία (μάλλον... φαντάζομαι :roll: ). Pixmania.
Ελπίζω να έχει αγγλικό μενού τουλάχιστον!

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 29 Ιουν 2010, 23:43

daskaloudis έγραψε: Καλό όμως είναι να αντιγράψεις τον χάρτη που είναι ήδη φορτωμένος στο gps στον υπολογιστή σου. Απλώς κάνεις αντιγραφή τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης σε έναν φάκελο και όποτε θέλεις τους ξαναφορτώνεις.
Το μηχάνημα δεν έχει κάρτα μνήμης. Τον default χάρτη θα τον έχει σε κάποια δικιά του μνήμη προφανώς. Πως την προσπελάζω αυτήν την μνήμη για να την κρατήσω μια κόπια πριν φορτώσω άλλον χάρτη;
Στο device manager μου το εμφανίζει. Στον windows explorer δεν μου δείχνει κάτι.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 30 Ιουν 2010, 07:54

Προσοχή μην μπερδέυεστε,
Η Νίκη μιλά για το χάρτη τον default που έχει το GPS αυτός και να χαθέι, θα μπορέσεις να το ξανανανεβάσεις από το CD που σου δίνουν μαζί με το GPS.
Ο Παναγιώτης λέει για ανεβοκατέβασμα αρχείων img στο GPS αλλά προσοχή Παναγιώτη, τα προγράμματα αυτά ανεβάζουν ένα αρχείο img για μια τοποθεσία, ή καλύτερα το GPS δεν διαχειρίζετε 2 χάρτες μαζί της ίδιας περιοχής (πχ 1 χάρτη Ανάβασης + 1 οδοικό χάρτη για την ίδια περιοχή). Ο Νώντας θα μας εξήγήσει πώς και τι θα χρειαστεί για να έχουμε δύο χάρτες σε ένα img αρχείο.
Αλλά αυτό μετά την εξεταστική.
Νίκος

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 30 Ιουν 2010, 08:44

niki_kar έγραψε: Το μηχάνημα δεν έχει κάρτα μνήμης. Τον default χάρτη θα τον έχει σε κάποια δικιά του μνήμη προφανώς. Πως την προσπελάζω αυτήν την μνήμη για να την κρατήσω μια κόπια πριν φορτώσω άλλον χάρτη;
Αυτό για το οποίο μιλάς είναι το base map για το οποίο σου έλεγα. Διαφέρει ανάλογα με την περιοχή που πουλήθηκε το gps και δεν έχεις πρόσβαση σε αυτό από πουθενά. Δεν μπορείς να το σβήσεις και ότι άλλο βάλεις είναι συμπληρωματικό.
Σημαίνει επίσης ότι αν έχεις φέρει μηχάνημα από την Αμερική, θα βλέπεις τον Αμερικάνικο base map (στη περίπτωσή σου τον Americas Recreational Basemap), και η Ελλάδα θα φαίνεται σαν ένα τετράγωνο πράγμα μέσα στη θάλασσα χωρίς σωστή ακτογραμμή και χωρίς πόλεις και δρόμους. Αν άλλαζε το base map, θα φέρνανε όλοι μηχανήματα από την Αμερική και το ebay που είναι φτηνότερα. Στο δικό μου gps μπορείς να απενεργοποιήσεις το base map και να βλέπεις μόνο το χάρτη που έχεις φορτωμένο (img). Αλλά αυτό εμένα δε με βολεύει καθόλου, γιατί στις μεγάλες κλίμακες (5 χλμ και πάνω) είναι σαφώς προτιμότερη η απλότητα του base map από τον οποιοδήποτε χάρτη.
Εσύ για να φορτώσεις χάρτες img πέραν του basemap (με τον οποίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα), θα πρέπει να βάλεις στο μηχάνημα μια καρτα sd γιατί το legend hcx δεν έχει καθόλου ενσωματωμένη μνήμη σε αντίθεση με το legend h που έχει 24 mb για να παίρνει μερικούς χάρτες.
Η sd σαφώς βολεύει καλύτερα, αν σκεφτείς ότι μόνο το topo navigator είναι πάνω από 100 mb. Για να μη μιλήσω για την προσβασιμότητα που είναι άμεση μεταφέροντας την sd στον υπολογιστή σου.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 30 Ιουν 2010, 11:30

nkroup έγραψε:Προσοχή μην μπερδέυεστε,
Ο Παναγιώτης λέει για ανεβοκατέβασμα αρχείων img στο GPS αλλά προσοχή Παναγιώτη, τα προγράμματα αυτά ανεβάζουν ένα αρχείο img για μια τοποθεσία, ή καλύτερα το GPS δεν διαχειρίζετε 2 χάρτες μαζί της ίδιας περιοχής (πχ 1 χάρτη Ανάβασης + 1 οδοικό χάρτη για την ίδια περιοχή). Ο Νώντας θα μας εξήγήσει πώς και τι θα χρειαστεί για να έχουμε δύο χάρτες σε ένα img αρχείο.
Αλλά αυτό μετά την εξεταστική.
Νίκος
Μπορείς να φορτώσεις στο gps όσους χάρτες θες για την ίδια περιοχή. Το gps θα εμφανίσει μόνο ένα από αυτούς. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως το gps επιλέγει ποιον χάρτη βλέπεις από όλους τους φορτωμένους για την ίδια περιοχή. Σίγουρα έχει να κάνει με το ζουμ το οποίο ορίζεται στο χάρτη από την δημιουργία του, αλλά είναι κι άλλα.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα. Στο gps μου έχω φορτωμένους τους οδικούς χάρτες της Ανάβασης και ένα χάρτη της Αττικής που δεν θυμάμαι που τον βρήκα. Υπάρχει φυσικά και ο base map της garmin. Όλοι αυτοί οι 3 χάρτες είναι επικαλυπτόμενοι. Τα περιγράμματα όλων των φορτωμένων χαρτών φαίνονται καθαρά στον χάρτη. Τα πάντα καθορίζονται από το detail που έχω ορίσει στο setup map.

Αν έχω ορισμένο το detail στο normal, σε ζουμ μέχρι 20 χλμ βλέπω τον base map της garmin. Σε ζουμ 12-5 χλμ δεν βλέπω κανένα χάρτη (εμφανίζεται γραμμοσκίαση). Σε ζούμ μεγαλύτερο από 3 χλμ βλέπω τον χάρτη της Αττικής. Αν έχω ορισμένο το detail στο most, σε ζουμ μέχρι 80 χλμ βλέπω τον base map της garmin. Σε ζουμ 50-20 χλμ δεν βλέπω τίποτα (εμφανίζεται γραμμοσκίαση). Σε ζούμ μεγαλύτερο από 12 χλμ βλέπω τον χάρτη της Αττικής. Τα ίδια ακτιβώς παρατηρώ αν απενεργοποιήσω τον χάρτη της Ανάβασης και μείνουν μόνο ο base map και ο χάρτης της Αττικής.

Αν απενεργοποιήσω τον χάρτη της Αττικής και μείνουν μόνο ο base map και ο οδικός της Ανάβασης, με το detail στο normal, σε ζουμ μέχρι 2 χλμ βλέπω το base map. Σε ζούμ μεγαλύτερο από 1,2 χλμ βλέπω τον χάρτη της Ανάβασης. Με το detail στο most, σε ζουμ μέχρι 5 χλμ βλέπω το base map, Σε ζούμ μεγαλύτερο από 3 χλμ βλέπω τον χάρτη της Ανάβασης.

Τώρα αν αντί να παίξω με το χάρτη της Αττικής (που μάλλον είναι customιά), παίξω με ένα χάρτη βουνού της Ανάβασης (πχ το ζαγόρι), βλέπω ότι η μετάβαση από τον ένα χάρτη στον άλλο, με την αύξηση του ζουμ, είιναι ομαλή, και δεν υπάρχουν κενά που δεν εμφανίζεται τίποτα. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής του χάρτη. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να βλέπεις 2 χάρτες της ίδιας περιοχής ταυτόχρονα (αν εννοείς αυτό). Οι δρόμοι και τα σημεία δεν ταυτίζονται και θα βλέπεις το ίδιο πράγμα 2 φορές (ή περισσότερες).

Με τα προγράμματα που σας έγραψα, μπορείτε να ανεβάσετε συγχρόνως στο gps όσα img θέλετε για την ίδια τοποθεσία. Μπορείτε ακόμη και να προσθέσετε χάρτες στους υπάρχοντες στην sd ή την εσωτερική μνήμη του gps, ή να αφαιρέσετε όποιον δεν θέλετε.
Θα βλέπετε όμως μόνο ένα χάρτη για μία περιοχή. Είτε αυτό που θα επιλέξετε εσείς μέσα από το setup map απενεργοποιώντας τα υπόλοιπα, είτε αυτό που θα επιλέξει το gps ανάλογα με το ζουμ, μέσα από μία διαδικασία που δεν καταλαβαίνω απόλυτα και ή οποία μάλλον εξαρτάται άμεσα από την κατασκευή του χάρτη.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 30 Ιουν 2010, 16:36

Για αυτό λέω εγώ sd και χάρτης! Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά, βαζο-βγάζεις sd και αυτό όποτε απαιτείται! Ας δούμε τι θα πει και ο Νώντας όμως :)

Παναγιώτη, αν κατάλαβα καλά μου έχει της Ευρώπης για basemap και έχει πόλεις και χωριά -από Γαλλία το πήρα, όχι από Αμερική-. Δεν έχει όλους τους δρόμους όμως.

Άρα λοιπόν, βάζοντας της ανάβασης στην sd, δεν θα χάσω τον base map. Ε;

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 30 Ιουν 2010, 18:31

niki_kar έγραψε:Για αυτό λέω εγώ sd και χάρτης! Και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά, βαζο-βγάζεις sd και αυτό όποτε απαιτείται! Ας δούμε τι θα πει και ο Νώντας όμως :)

Παναγιώτη, αν κατάλαβα καλά μου έχει της Ευρώπης για basemap και έχει πόλεις και χωριά -από Γαλλία το πήρα, όχι από Αμερική-. Δεν έχει όλους τους δρόμους όμως.

Άρα λοιπόν, βάζοντας της ανάβασης στην sd, δεν θα χάσω τον base map. Ε;
Μάλλον έγραψα πολλά και δεν κατάλαβες τίποτα.
Ένα sd φτάνει και περισσεύει για να έχεις μέσα μαζεμένους όλους τους χάρτες που θα χρειαστείς ποτέ.
Το base map δεν το σβήνει τίποτα, ότι και να κάνεις.
Αλήθεια, πως είναι η Ελλάδα; Έχει σωστή ακτογραμμή και τους βασικούς δρόμους;

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 30 Ιουν 2010, 18:46

Μα αφού δεν είναι σαφές ακόμα πως επιλέγουμε από το Gps τον χάρτη. Θα παίζουμε με τα ζουμ;;;
Νομίζω αρκετά αναλωθήκαμε.
Απλώς κόλλησα σε αυτό που είπε ο Θανάσης, να κάνω ένα backup τον basemap. Αφού όμως δεν τον χάνω, τον αφήνω "α-μπακαπάριστο".
Τις απαντήσεις μου τις έλαβα για την ώρα και αναμένω εναγωνίως τι θα πει και ο Νώντας όταν ευκαιρήσει.
Thanx guyZ :)

Όσο γιο τον basemap έχει σωστή ακτογραμμή (από ένα ζουμ και μετά) και οι δρόμοι είναι νορμάλ αλλά οι πολύ βασικοί και κεντρικοί.

epam

Δημοσίευση από epam » Κυρ 11 Ιούλ 2010, 20:54

Λίγη «τροφή» για όσους έχουν διάθεση για πειραματισμούς, :D

http://utopia.duth.gr/~elatanis/garmin_img/

Καλό καλοκαίρι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”