Smartphones with GPS (i.e. WM, iphone, android)

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Lefteris
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 01 Αύγ 2010, 17:52

Smartphones with GPS (i.e. WM, iphone, android)

Δημοσίευση από Lefteris » Κυρ 01 Αύγ 2010, 18:01

Καλη σας μέρα,
Έφτασα στην ιστοσελίδα σας ψάχνοντας κάποιο τρόπο να χαρτογραφίσω κάποια μονοπάτια στη Βάλια Καλντα. Φυσίκα είδα τη τρομερή δουλειά που έχετε κάνει.

Έχω 2 ερωτησούλες

1. Μπορώ με κάποιο τρόπο να περάσω στο κινητό μου (HTC HD2) τις διαδρομές σε κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης (όπως IGO, Garmin ktl ktl) ?

2. Εμπιστεύεστε gps ενσωματωμένα σε τέτοιες συσκευές για χαρτογράφηση ?


ps. Συγχαρητήρια για τη συγκέντρωση τόσων σημείων

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Smartphones with GPS (i.e. WM, iphone, android)

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 02 Αύγ 2010, 07:50

Γεια σου Λευτέρη,
Εγώ πιστεύω ότι γίνετε χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Θα πρέπει όμως να έχει κάποιο πρόγραμμα για την μετάφορά των δεδομενων. Ανάλλογα με το πρόγραμμα που έχει μέσα το κινητό θα αποθηκεύει τις διαδρομές σε κάποια αρχεία δεδομεών για GPS. Έπειτα μεταφέρεις τα αρχεία αυτά στον υπολογιστή και τα ανοίγεις με το Oziexplorer. Πες μας εάν μπορείς σε τι τύπου αρχεία αποθηκεύει το κινητό σου τις διαδρομές (Tracks) και τα σημεία (Waypoints)?
Ώστε να δούμε πως μπορείς να τα μετατρέψεις σε κάποια από τις γνωστές μορφές αρχείων.
Όσο για την ποιότητα καταγραφής πιστεύω ότι είναι καλή αρκεί να είναι τοποθετημένο σε σωστή θέση και να έχει καλή λήψη σήματος από τους δορυφόρους.
Περιμένουμε να μας πείς σε τι τύπου αρχεία αποθηκεύει τα δεδομένα.
Νίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”