Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από nektaman » Τρί 01 Οκτ 2013, 21:18

Πρόποση: να είμαστε όλοι γεροί, να συνεχίσουμε να τα λέμε τόσο online αλλά και από κοντά, να ανεβ
άζουμε ολοένα καινούριες περιπέτειες και εμπειρίες και η τρέλλα που κουβαλάμε μέσα μας να μας συνοδεύει πάντα...εβίβα παίδες :wine:

στα παιδιά που έχουν την ευθύνη τόσο του forum όσο και του site: "ευχαριστούμε, δύναμη και καλά κουράγια " :thmbup: :thmbup:
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 01 Οκτ 2013, 22:43

Και από εμένα....!!!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
kyro
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 11:54
Τοποθεσία: Γαλάτσι (196μ)

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από kyro » Τρί 01 Οκτ 2013, 23:07

Πέρασε ένας χρόνος;
Ωραία πέρασε ο άτιμος εδώ μέσα.
Ευχαριστούμε τους καταφυγιάρχες. Είναι πολύ φιλόξενοι.

Εβίβα!!!

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από pankan » Τετ 02 Οκτ 2013, 08:58

kyro έγραψε:Ευχαριστούμε τους καταφυγιάρχες. Είναι πολύ φιλόξενοι.
Εδώ το "καταφύγιο" είναι παλαιού τύπου. Με χαλαρή ιδιοκτησία και με εθελοντές "καταφυγιάρχες" που το στήσανε για το μεράκι.
Για να προσωποποιούμε και λίγο τα πράγματα, ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Νίκη για το φιλόξενο φόρουμ που έφτιαξε και συντηρεί, και στο Νίκο για το site που γίνεται όλο και καλύτερο.

Έχω πάντως μια παρατήρηση.
Το φόρουμ από πλευράς ποιότητας πάει καλά. Είναι συνεπές, αξιόπιστο, με αρκετά μέλη που είναι δραστήριοι ορειβάτες και συμμετέχουν με όμορφες περιγραφές και χαλαρή κουβέντα.
Παρόλα αυτά από άποψη αριθμού μελών δεν πάει το ίδιο καλά.
Αυτή τη στιγμή έχει 253 μέλη από τα οποία τα ενεργά είναι λιγώτερα από 100. Θα μου πείτε 100 ενεργά μέλη δεν είναι και λίγα. Αλλού με χιλιάδες μέλη τα ενεργά είναι καμμιά φορά τα ίδια ή και λιγώτερα. Παρόλα αυτά το τελευταίο μέλος ήρθε στη παρέα μας πριν 3 μήνες! Και αυτό είναι πάρα πολύ μεγάλο διάστημα για ένα ενεργό φόρουμ σαν το δικό μας. Εδώ βλέπουμε σε φόρουμ που δεν λένε τίποτα, που βαριέσαι να διαβάζεις καβγάδες, που ανοίγουν και κλείνουν όποτε τους καπνίσει, και πάλι έχουν συνεχώς νέα μέλη.
Είμαι μάλιστα σίγουρος ότι πολλοί ενεργοί ορειβάτες πεζοπόροι, που μάλιστα τους άρεσε παλιά να συχνάζουν σε φόρουμ (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον), δεν έχουν εμφανιστεί καθόλου στο hellaspath. Στην αρχή είπα ότι δεν το ξέρουν και με το καιρό θα το μάθουν. Αλλά φαίνεται ότι δεν είναι έτσι. Είμαι πια βέβαιος ότι το hellaspath είναι γνωστό σε όλους τους παλιούς. Φαίνεται όμως ότι προκειμένου να είναι στο hellaspath, κάποιοι προτιμούν να είναι σπίτι τους. Αναρωτιέμαι για τους λόγους τους. Είναι φανερό ότι δεν αξιολογούν όλοι με τον ίδιο τρόπο τη συνέπεια, την ποιότητα και την καλή παρέα. Κρίμα.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 02 Οκτ 2013, 23:34

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια, χαιρόμαστε και εμείς τη συντροφιά που έχει δημιουργηθεί εδώ μέσα, απολαμβάνουμε τη ζεστασιά του καταφυγίου και εκτιμούμε την ειλικρινή συμμετοχή σας :)

Σχετικά με τα σχόλια του Παναγιώτη αναφορικά με το πλήθος των εγγεγραμμένων χρηστών, θα ήθελα να επισημάνω πως όλα τα στοιχεία που υπάρχουν στο φόρουμ είναι πλήρως διαθέσιμα και στους επισκέπτες. Δλδ, κάποιος που δεν είναι εγγεγραμμένο μέλος μπορεί και να δει φωτογραφίες αλλά και να κατεβάσει αρχεία που έχουν επισυνάψει οι χρήστες στις δημοσιεύσεις τους. Το μόνο που δεν μπορούν να κάνουν είναι να δημοσιεύσουν σχόλια και αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας αλλά και ευταξίας. Έτσι, λοιπόν, εάν κάποιος δεν θέλει να δημοσιεύσει κάτι, μπορεί να παραμείνει επισκέπτης χωρίς απαραίτητα όμως να σημαίνει πως δεν παρακολουθεί το φόρουμ. Κάτω στα στατιστικά αναφέρονται και οι επισκέπτες οι οποίοι μάλιστα είναι πάντα πολλαπλάσιοι των εγγεγραμμένων μελών.
Όσο δε για τη συμμετοχή, πολλά πράγματα στη ζωή φουσκώνουν, ξεφουσκώνουν, μπαίνουν νέες υποχρεώσεις, άλλες προτεραιότητες, περιορίζεται ο χρόνος -πολλές φορές ακόμα και για τα ίδια τα βουνά πόσο μάλλον για τα φόρουμ-, ενθουσιαζόμαστε, απογοητευόμαστε κλπ κλπ. Εδώ το κέφι μας μοιραζόμαστε.
Η ζωή είναι έξω, στα ψηλά :summit:

Στην υγειά όλων και πάντα ψηλά :wine:

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 03 Οκτ 2013, 07:57

Από την πλευρά του site του hellaspath έχουμε τα ακόλουθα στοιχεία και πιστεύω ότι είναι πολύ ικανοποιητικά:
Επισκέψεις: 67.683
Μοναδικοί επισκέπτες: 40.881
Προβολές σελίδας: 172.048
Σελίδες / Επίσκεψη: 2,54

Τα στοιχεία αυτά αναφέρονται στην περίοδο 1/1/2013-3/10/2013 με δεδομένη την μη λειτουργεία του site τον Μάρτιο.
Σημαντικό είναι το 40.881 ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ
------------------------------------------------
Συχνά συναντάω ορειβάτες και μου λένε ότι χρησιμοποιούν πολύ το αρχείο αλλά δεν είναι μέλη στο forum. Κάτι αντίστοιχο κάνω και εγώ σε φόρουμ που δεν με ενδιαφέρουν πολύ, σπάνια γράφομαι αλλά συχνά τα διαβάζω.
------------------------------------------------
Ο αριθμός των μελών δεν νομίζω ότι μπορεί να καθορίσει την χρησιμότητα και την ποιότητα..

Καλή συνέχεια σε όλους και ελπίζω να γίνουμε περισσότεροι

Νίκος Κρούπης

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από vasilis » Πέμ 03 Οκτ 2013, 08:12

Καλή συνέχεια λοιπόν! :)

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από lekat » Πέμ 03 Οκτ 2013, 12:03

παναγιώτη μη στεναχωριέσαι, οι καλές παρέες χτίζονται αργά αργά. Δες αυτό που σημειώνει ο Νίκος: 40.881 αντιστοιχούν σε μοναδικές ip, ακόμα κι αν ένας μπαίνει απο τρία μηχανήματα (σπίτι, δουλειά, φορητό) πάλι είναι ένα εξαιρετικά υψηλό νούμερο για μια τόσο μικρή κοινότητα όπως αυτή των ορειβατών. Ακόμα κι αν ο αριθμός ήταν πολύ μικρότερος, πάλι μπράβο θα λέγαμε για τον πυρήνα αυτής της δουλειάς που είναι η αξιοπιστία των πληροφοριών της.
για τις καθημερινές συμμετοχές στο φόρουμ ίσως φταίει ο "καιρός" που έχει δυσκολέψει ακόμα και τον χρόνο μας. Ισως πάλι φταίει ότι η κουβέντα ως τώρα κρατιέται μακριά απο τα γνωστά ξεκατινιάσματα κι απ αυτήν την άποψη μάλλον είναι καλό στοιχείο ότι δεν ήμαστε πόλος έλξης... (λίγο ελιτίστικο μου ακούγεται τώρα που το γράφω, αλλά δεν πειράζει).
Νίκη, Νίκο πάντα ψηλά και όμορφα
(και που θα πάει, κάποτε θα γίνω κι εγώ ορειβάτης, προς το παρόν μετράω το βάθος του άπατου πάτου)

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:09

lekat έγραψε:(και που θα πάει, κάποτε θα γίνω κι εγώ ορειβάτης, προς το παρόν μετράω το βάθος του άπατου πάτου)
Χρόνια μας πολλά.
Θανάση Μεταξύ μιας κορυφής και ενός "άπατου πάτου" προτιμώ το δεύτερο, η κορυφή είναι εκεί και σε περιμένει, ο άπατος πάτος πεταλούδα και πετάει.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 08 Δεκ 2013, 16:19

pankan έγραψε:
Παρόλα αυτά από άποψη αριθμού μελών δεν πάει το ίδιο καλά.
Αυτή τη στιγμή έχει 253 μέλη από τα οποία τα ενεργά είναι λιγώτερα από 100. Θα μου πείτε 100 ενεργά μέλη δεν είναι και λίγα. Αλλού με χιλιάδες μέλη τα ενεργά είναι καμμιά φορά τα ίδια ή και λιγώτερα. Παρόλα αυτά το τελευταίο μέλος ήρθε στη παρέα μας πριν 3 μήνες!
πάντως ρίχνωντας τυχαία μια ματιά στην λίστα μελών αφού πρώτα την τακτοποιήσα κάτα ημερομηνία εγγραφής παρατήρησα ότι απο την εγγραφή του συμφορουμίτη agoulastasos μέχρι σήμερα έχουν γίνει καμμιά τριανταριά ακόμη εγγραφές που όμως δεν εμφανίστηκαν στην κεντρική σελίδα του φόρουμ, στο τέλος κάτω δεξιά. Κάτι άρα δεν δούλευε καλά εκεί και φαινόταν ότι δεν γίνοταν νέες εγγραφες ενω αυτές προχωρούσαν κανονικά. Το τι συνέβει ίσως μπορεί η Niki να μας το πεί... :/
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Ενας χρόνος ανανεωμένο hellaspath forum

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 08 Δεκ 2013, 23:20

Ναι, υπήρχε ένα θέμα με τα email και έτσι δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί η εγγραφή. Το θέμα λύθηκε αυτές τις ημέρες για αυτό και εμφανίστηκαν τα νέα μέλη τώρα όλα μαζεμένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Απορίες & προτάσεις για το forum”