Νεραιδότσουμα (2405+)

Απάντηση
vardousiomanis
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 09:04

Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από vardousiomanis » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:23

Την συγκεκριμένη κορυφή τη χαζεύω από τα παιδικά μου χρόνια και τα ατελείωτα καλοκαίρια που πέρναγα στο χωριό. Καθόμασταν στη μάντρα – πέρασμα του κάτω μαχαλά και αγναντεύαμε τα βουνά. Σιγά – σιγά, αρχίσαμε δειλά - δειλά τις πρώτες εξορμήσεις στον Πύργο (ο χαρακτηριστικός βράχος στην έξοδο του Ασανσερ) στα Κριθάρια, με τον ξάδερφο τον Αλέκο και τον αδερφό μου, κουβαλώντας για κολατσιό τις τυροκουλούρες της γιαγιάς και λίγη ντομάτα.

Ο αδερφός μου θα ανέβαινε και άλλες φορές μαζί με το παππού για τσάι στις απότομες πλαγιές στα ριζά της Κακής Ράχης. Για πολλά χρόνια, πιστεύαμε ότι τα σκόρδα της Μουσουνίτσας είναι η ψηλότερη κορυφή των Βαρδουσίων (Κόρακας) όπως τα βλέπαμε από το χωριό, άσχετο αν από μακριά (από το ύψος της Στρώμης) πάντα βλέπαμε ένα αγνωνάρι λίγο πιο ψηλό από το υπόλοιπο ανάγλυφο του βουνού. Το μυστήριο του Κόρακα λύθηκε με την ομολογουμένως καθυστερημένη ενασχόληση μας με τη πεζοπορία, μέτρησε πολλές επαναλήψεις η ανάβαση του, παρόλα αυτά πάντα είχαμε την απορία για τη δίπλα κορυφή όπως τη βλέπαμε από το σπίτι μας.

Έπρεπε να φτάσουμε στον Ιούνη του 2012, όταν με τον φίλο Μάκη επισκεφτήκαμε τη κάτω Μουσουνίτσα, γενέτειρα του παππού και προπάππου μου, για να μας πει ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας του χωριού με το τσιγκελωτό μουστάκι (Λάμπρος Ρουφαγάλας) την ονομασία αυτής της κορυφής.
Νεραιδότσουμα.
Ο στόχος μας πλέον είχε και όνομα. Με συνοπτικές διαδικασίες ανεβήκαμε βράδυ πια στον Πρ. Ηλία της κάτω Μουσουνίτσας, αλλά ο δυνατός αέρας και τα γαβγίσματα των τσοπανόσκυλων μας έτρεψαν σε φυγή 2-3 φουρκέτες του δρόμου πιο κάτω. Το επόμενο πρωί ανεβήκαμε πάλι, γνωριστήκαμε με τον ντόπιο τσοπάνο και χωρίς να το πολυσκεφτούμε αρχίσαμε μια τραβερσαριστή πορεία (εννοείται λανθασμένη) προς το Ασανσερ (κινούμενοι χονδρικά στην ισοϋψή των 1500μ). Αφού ταλαιπωρηθήκαμε για καμιά ώρα, βλέποντας ότι δεν κάνουμε πρόοδο συμφωνήσαμε μια πιο direct ανάβαση η οποία μας έβγαλε κυριολεκτικά στο μονοπάτι – στράτα που πηγαίνει στις λάκκες κάτω από τον Κόρακα (Κατω χωρίτικα λειβάδια ή Πάνω Κριθάρια).
Συνεπαρμένοι από το αναπάντεχο εύρημα μας, συνεχίσαμε μέσα στο βραχότοπο, μέχρις ότου βγαίνουμε σε ώμο στα 2000μ περίπου και πιάνουμε την δεξιά πλευρά της κόψης της Νεραιδότσουμας. Δεν υπήρχε σαφής στόχος και τελικά, εκεί που καταλάβαμε ότι είναι και το ψηλότερο σημείο της κόψης κάναμε μια ακόμη direct ανάβαση, αποφεύγοντας κάποια βράχια, πάλι από δεξιά. Η θέα φοβερή, σκέψεις από το Μάκη για μια γρήγορη ανάβαση στον Κόρακα, ευτυχώς δεν πραγματοποιούνται, φωτογραφίες που φαίνεται ότι θα βοηθήσουν στην πλήρη κατανόηση εκ μέρους του αδερφού μου για το σημείο που και εκείνος ανέβηκε λίγο καιρό πριν και μια γρήγορη κατάβαση από τα ίδια, αλλά πλέον πάντα στο καλογραμμένο μονοπάτι μέχρι τον Πρ. Ηλία (της κάτω Μουσουνίτσας).
Τώρα, σχετικά με το υψόμετρο της, είναι σίγουρα πάνω από 2400, όπως φαίνεται και στο χάρτη, το ρολόι μου μέτρησε 2405 (με σφάλμα +/- 5 μέτρα), σύμφωνα με τον kaivaliotis1 (γνωστό στους ορειβατικούς κύκλους για τις solo αναβάσεις στα Βαρδούσια και όχι μόνο) το υψόμετρο της είναι 2410 (υπάρχει και σχετικό οπτικό υλικό στο YouTube)

Ίσως να έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον αναρριχητικά. Ποιος ξέρει…

to album από την ανάβαση τον Ιούνη του 2012
https://picasaweb.google.com/1137745181 ... aidotsouma#

και κάποιες σκόρπιες από προηγούμενες αναβάσεις
Συνημμένα
100_0014a.jpg
Θέα από το χωριό
101_6273a.JPG
Πρώτη εικόνα από τη Νεραιδότσουμα
101_6286a.JPG
Νεραιδότσουμα από άλλη γωνία
DSC00767a.jpg
θέα από πιο μακριά (κοντά στη γέφυρα Νταού)
DSC01832α.jpg
θέα από Κόρακα

vardousiomanis
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 09:04

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από vardousiomanis » Δευ 08 Σεπ 2014, 14:27

και μερικές ακόμη...
Συνημμένα
DSC09176.jpg
κάπου στο Ασανσερ (για τους μη κλειστοφοβικούς)
DSC09202.jpg
ο Πύργος (όπως τον λέμε στο χωριό)
DSCN1285.JPG
και μαι χειμωνιάτικη από Κόρακα

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:02

εξαιρετικές φώτο, στο Νο 7 του picasa ποιά είναι η λίμνη που φαίνεται στο βάθος ???...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από vasilis » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:44

Η λίμνη του Μόρνου.

Άβαταρ μέλους
ndimensi
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 05 Φεβ 2014, 16:41
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αττικής

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από ndimensi » Δευ 08 Σεπ 2014, 16:32

Πλούσιο το υλικό από τα αγαπημένα Βαρδούσια. Πολλές και καλές φωτογραφίες από τις εξορμήσεις σας...

vardousiomanis
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 09:04

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από vardousiomanis » Δευ 08 Σεπ 2014, 17:33

για όσους δε το έχουν καταλάβει ακόμη, προσπαθώ να κάνω αντιπερισπασμό σε αυτά που "ανεβάζει" ο Γιάννης από τις φετινές του "βόλτες" στις Άλπεις... :respect:

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Νεραιδότσουμα (2405+)

Δημοσίευση από yannisdelta » Δευ 08 Σεπ 2014, 22:20

Νικολάκη δεν έχω τελειώσει ακόμα...... :msn-tongue:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βαρδούσια”