Πεζοπορικές διαδρομές στο Ζαγόρι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Πεζοπορικές διαδρομές στο Ζαγόρι

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Παρ 02 Οκτ 2015, 21:50

Αγαπητοί φίλοι, στην σελίδα http://izagori.gr/tour/maps.html μπορείτε να βρείτε πληροφορίες, χάρτη και φωτογραφίες για 32 πεζοπορικές και ορειβατικές διαδρομές στην περιοχή του Ζαγορίου ενώ έχετε την δυνατότητα σε κάθε διαδρομή να κατεβάσετε και το αντίστοιχο αρχείο gps.
Φυσικά είμαι στην διάθεση των διαχειριστών του hellaspath ώστε αυτές οι διαδρομές να προστεθούν και στο κατάλογο του hellaspath.

Πληροφοριακά να προσθέσω για όσους ενδιαφέρονται ότι στην σελίδα http://izagori.gr/environment/bridges.html του ίδιου site υπάρχουν καταγεγραμμένα και 93 πέτρινα γεφύρια. Το κάθε γεφύρι συνοδεύεται από πληροφορίες και φωτογραφίες ενώ ιδιαίτερη βαρύτητα έχει δοθεί στην τοποθεσία των γεφυριών γιαυτό και περιγράφεται αναλυτικά ο τρόπος προσέγγισής του καθώς και το αντίστοιχο αρχείο gps. Αυτή η δουλειά των γεφυριών ήταν πολύ δυσκολότερη σε σχέση με τις διαδρομές αφού πολλά από τα γεφύρια ήταν κυριολεκτικά χαμένα, σε δύσβατες περιοχές με μονοπάτια κλειστά που είχαν χρόνια να περπατηθούν.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta

Re: Πεζοπορικές διαδρομές στο Ζαγόρι

Δημοσίευση από yannisdelta » Παρ 02 Οκτ 2015, 22:15

Καταπληκτική δουλειά !!!!

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 03 Οκτ 2015, 00:28

τι να λέμε τώρα, μπράβο θανάση, μακάρι κι άλλοι τόποι να κάνουν τέτοιες σοβαρές παρουσιάσεις

Άβαταρ μέλους
nektaman

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 03 Οκτ 2015, 10:14

Εύγε, δουλειά με μεράκι... :)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 03 Οκτ 2015, 13:43

Σούπερ Θανάση!!!

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Σάβ 03 Οκτ 2015, 17:57

Σούπερ και από εμένα Θανάση

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Κυρ 04 Οκτ 2015, 20:11

Είναι σούπερ όλο το site - όχι μόνο η παρουσίαση των διαδρομών..

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Δευ 05 Οκτ 2015, 10:35

Πολύ ωραίο αλλά και πολύ "γεμάτο".
Και να εξηγήσω το "αλλά".
Με όλα αυτά που έχει αυτό το site προφανώς φιλοδοξεί να γίνει ο απόλυτος χώρος αναφοράς για το Ζαγόρι. Έχει τα πάντα. Από τις εκδηλώσεις, την επικαιρότητα και τα ξενοδοχοεστιατόρια, μέχρι τις πεζοπορικές διαδρομές, την ιστορία και τα γεφύρια.

Κυρίως τα γεφύρια, που είναι μια εξαιρετική προσπάθεια που της αξίζει να είναι μόνη της και όχι παρέα με συνταγές, ξενοδοχεία, ταβέρνες και εκδηλώσεις.

Διασκέδασα με τις βιογραφίες (που περιλαμβάνουν και βιογραφίες συγχρόνων), γιατί μου θύμισαν ένα βιβλιο που κυκλοφόρησε πριν καμια εικοσαριά χρόνια με βιογραφίες πρωταγωνιστών της γενιάς του Πολυτεχνείου. Είχε πλάκα να στήνεις αυτί εκείνη την εποχή σε κεντρικά βιβλιοπωλεία, για να ακούς στιχομυθίες απείρου κάλλους, του τύπου "εμένα με έχει, εσένα σε έχει;". Θα έχετε γκρίνιες από αυτούς που ξεχάσατε.
Εγώ πάντως πρόχειρα βρήκα να λείπει ένας παλιός. Ο Αλέξης Μίσιος από το Μονοδέντρι, που τα γεφύρια που άφησε πίσω του τον κάνουν να είναι άξιος αναφοράς.

Λείπουν κάποιες σημαντκές πεζοπορικές διαδρομές όπως είναι από το καταφύγιο στο Τσεπέλοβο και από το Σκαμνέλι στη Γκούρα και στο Βρυσοχώρι.
Νομίζω ακόμη ότι δεν θα πρέπει να λείπουν κάποιες πολύ σημαντικές διαδρομές που μπορεί να μην είναι εξ ολοκλήρου μέσα στο γεωγραφικό χώρο του Ζαγοριού αλλά ξεκινάνε από κάποιο από τα Ζαγοροχώρια και ενώνουν το Ζαγόρι με τον "έξω" κόσμο. Πχ η διαδρομές από το καταφύγιο προς την Κόνιτσα, η διαδρομή από τη Βοβούσα στο Δίστρατο, η βόρεια διάσχιση από το Βρυσοχώρι στην Κόνιτσα, οι διαδρομές από τη Βοβούσα στο Αρκουδόρεμα (Βάλια Κάλντα) και τη Φλέγκα (ο δρόμος προς το Μέτσοβο).

Στις εκδηλωσεις είναι βέβαιο ότι έχετε χάσει πολλές. Εγώ να σας πω δύο που ξεχωρίζουν: Το αγώνα Protect Aoos MTB Ultra που είναι ένας από τους σημαντικότερους (αν όχι ο σημαντικότερος) στο είδος του στην Ελλάδα, και το Φεστιβαλ Βοβούσας, ένα διαφορετικό καλλιτεχνικό φεστιβάλ που ξεχωρίζει από τα συνήθη καλοκαιρινά πανηγύρια που έχουμε συνηθισει να αποκαλούν "φεστιβάλ" οι οργανωτές τους.

Στη δισκογραφία θα μου άρεσε να ακούσω και ανατρεπτικές προτάσεις σε ροκ ρυθμούς, από τον Γιώργο Γάκη και τους VIC. Δεν ξέρω βέβαια αν οι διασκευές τους αφορούν τραγούδια του Ζαγοριού.

Με λίγα λόγια, "καλό, αλλά άνισο και χαώδες", κι αναρωτιέμαι ποιος θα τον συντηρεί όλον αυτόν τον τεράστιο όγκο πληροφοριών όταν ολοκληρωθεί το έργο.

Καλή δύναμη

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Δευ 05 Οκτ 2015, 12:41

Πολλα μπραβο, αξιολογη η προσπαθεια και το αποτελεσμα !!!

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Δευ 05 Οκτ 2015, 23:16

Παναγιώτη δεν θα διαφωνήσω μαζί σου πως το izagori.gr είναι πολύ μεγάλο σε όγκο, σε θέματα και υλικό. Εγώ το είχα χαρακτηρίσει υπέρμετρα φιλόδοξο και μαξιμαλιστικό. Φυσικά και δεν είμαι υπεύθυνος ούτε της σχεδίασης του ούτε της συντήρησης του. Υπεύθυνο για την υλοποίηση του ήταν το τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου και συνεργάστηκαν γιαυτό πάρα πολλοί άνθρωποι, κυρίως ακαδημαϊκοί. Μετά την ολοκλήρωση του, την συντήρηση του την έχει πια ο Πολιτιστικός Σύνδεσμος Ζαγορισίων.
Εγώ απ' όλη την δουλειά είχα αναλάβει μόνο την έρευνα, χαρτογράφηση και παρουσίαση των πιο σημαντικών πεζοπορικών διαδρομών που υπάρχουν στο Ζαγόρι. Καθαρά Ζαγόρι, όχι ευρύτερη περιοχή. Η Κόνιτσα, η Βάλια Κάλντα κλπ δεν ανήκουν γεωγραφικά στο Ζαγόρι, γιαυτό και δεν συμπεριλαμβάνονται. Είναι όμως η Λάιστα και η Βωβούσα γιαυτό και υπάρχει η διαδρομή ανάμεσα στα δύο χωριά για παράδειγμα. Το βάρος έπεσε κυρίως σε διαδρομές που συνδέουν χωριά και έχουν ιστορική-πολιτισμική σημασία γιαυτό και προσπάθησα ο κατάλογος αυτός να είναι πιο πλήρης. Οι ορειβατικές που υπάρχουν μπήκαν από δική μου πρωτοβουλία μιας και τις είχα από παλιά, γνωρίζοντας ότι δεν περιλαμβάνονται αρκετές με κυριώτερη αυτή από Σκαμνέλι για Τσούκα-Ρόσσα και Κάτσανο (τόσα χρόνια και δεν αξιώθηκα να την κάνω αυτή τη διαδρομή ενώ έχω πάει πάνω από 20 φορές στην Τύμφη :no: ).
Τα γεφύρια δεν ήταν στον αρχικό σχεδιασμό. Ψάχνοντας όμως τα μονοπάτια και πέφτοντας πάνω τους, άρχισα σιγά-σιγά να τα καταγράφω, ώσπου μου έγιναν έμμονη ιδέα. Προέκυψαν δηλαδή από την δική μου "τρέλα", μια "μικρή" συνεισφορά στο site αλλά και στους λάτρεις των γεφυριών (και υπάρχουν πάρα πολλοί γεφυρολάτρες να ξέρετε).
Αν και δεν είμαι υπεύθυνος οι βιογραφίες αναφέρονται νομίζω σε λόγιους και επιστήμονες που έχουν καταγωγή από το Ζαγόρι και όχι σε ευεργέτες ή ιστορικά πρόσωπα. Γιαυτό και δεν υπάρχei ούτε ο Μίσιος ούτε ο Πετσιώνης ούτε ο Κοντοδήμος. Για όλα τα υπόλοιπα θέματα του site δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αφού άλλοι είναι πολύ πιο καταρτισμένοι από μένα στα θέματα που διαπραγματεύτηκαν.
Και εύχομαι και εγώ καλή δύναμη σ' αυτούς που θα αναλάβουν να το συνεχίσουν.
Φυσικά επειδή είναι λίγο χαώδες όπως είπες θέλω οι διαδρομές να μπουν και στο hellaspath που στοχεύει καθαρά σε πεζοπόρους και ορειβάτες. Θα συνεννοηθώ τις επόμενες μέρες με τον Νίκο για το πως θα τις στείλω γιατί τις έχω σε gps και kml μορφή.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τρί 06 Οκτ 2015, 06:28

Και για τα γεφύρια να φτιάξεις κάτι άλλο, μόνο του.
Χωρίς τις συνταγές.
Αποκλειστικά για γεφυρολάτρες.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 06 Οκτ 2015, 12:50

Πολύ καλή δουλεία,
Καταρχήν επιτρέπετε να κατεβάσουμε τις διαδρομές από αυτό το site και να τις αναβάσουμε στο hellaspath χωρίς την άδεια του izagori.gr

Θανάση από ποιον πρέπει να ζητήσουμε άδεια? και αν μας τη δίνει θα πρέπει να ανέρουμε ως καταγραφέα το izegori.gr

Νίκος

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Τρί 06 Οκτ 2015, 14:59

Νίκο η δουλειά με τα μονοπάτια είναι δική μου και έτσι έχω ουσιαστικά τα πνευματικά δικαιώματα, άρα εγώ είμαι ο καταγραφέας. Για λόγους όμως αρχής νομίζω πως θα πρέπει σε κάθε ανάρτηση να μπει το πηγή: www.izagori.gr . Υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τύμφη”