μικρό πάπιγκο-αστράκα-καρτερος-βρυσοχώρι

Απάντηση
kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

μικρό πάπιγκο-αστράκα-καρτερος-βρυσοχώρι

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 17 Οκτ 2015, 01:46

τέλος ιούλη πραγματοποίησα τηην διαδρομή ως συνήθως μόνος χρησιμοποιωντας κτελ
κάθε τρίτη μεσημερι υπάρχει λεωφόρειο από γιάννενα για πάπιγκο
9αυτη τη φορα εκανα 2 λάθη,το 1ο ξέχασα την φωτογραφική,το 2ο πιο σοβαρο,ξέμεινα πολλές ώρες από νερό

φτάνω λοιπόν κατα τις 4 το μεσημέρι στο μικρό παπιγκο και ενω έχω πει να περιμένω να λιγο να απογευματιασει για να ξεκινήσω 4.40 ξεκινω την κλασική ανάβαση.περνω την πηγη αβραγωνια και στη συνεχεια την δευτερη πηγη(εδω γεμιζω κα νερό(όχι όσο έπρεπε...,γιατι η τρίτη πηγη τράφος δεν εχει).Στην πηγη τραφος στρίβω προς δεξια και αφου τραβερσαρω την πλαγια συναντώ την διασταύρωση για προβατίνα ή αστρακα.Ανεβαινω προς αστράκα και θα φτάσω στην κορυφή στις 9.30 το βράδυ με το τελευταιο φως.30 μέτρα περιπου πιο χαμηλα σε ενα ισιωματακι θα στησω το αντισκηνό μου.

το πρωι κατα τις 7 θα ξεκινησω να κατεβαινω και θα παρακάμψω την ρομποζη(τσομπανοσκύλα) για να βγω στην βρυση αρβανιτη να εφοδιαστώ νερό(το επόμενο θα είναι στη νεραιδοβρυση).συναντω κοντα στη στανη κατι τεραστια τσομπανοσκυλα ,ευτυχως δεν ασχολουνται μαζι μου,ειναι και ο βοσκος μαζί τους.Τον ρωτάω για την πηγή,μου λεει να ακολουθησω το μαυρο λαστιχο και θα βρω ενα αλλο γκρι,και το γκρι να το βγαλω για να γεμισω νερό.Γκρι λαστιχο δεν βρηκα ποτε και εφτασα σε ενα σημειο που για να γεμισω νερό επρεπε ή να βγάλω κατι μεγαλες πετρες απο ενα μερος που ανάβλυζε νερό ή να ξεσυνδέσω το μαυρο λάστιχο.Εγώ ο έξυπνος δεν έκανα τίποτα από τα 2 λέω θα με φτάσει αυτό που έχω...Συνεχίζω προς το καρτερο,εδω το μερος ειναι μπερδεμενο με δολινες,στην αρχη εχει καποια σημαδια που βοηθανε στη συνέχεια ελλατώνονται και τα χάνω, ευτυχως δεν κατέβηκαμε στη λάκα δεξια μου και πήγα απο ψηλα για να βγω στο περασμα καρτερου.Κατεβαίνω και στη βάση του θα φύγω δεξιά για κάτσενο ένω μου χει τελείωσει το νερό.Εχώ πέσει έξω στο πόση ώρα θα μου πάρει η πορεία έχω πέσει έξω στο νερό και μεσημεριάζει,με χτυπάει ο ήλιος και έχει καυσωνα.Βγάινω στο κάτσενο και διψάω αρκετά,μεχρι την νεραιδοβρυση ήταν μαρτύριο.Αφου πιω αρκετό νερό θα συνεχίσω και θα βγω στο βρυσοχώρι στις 5 το απόγευμα.Ευτύχως θα βρω και ωτοστοπ να γυσισω...

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: μικρό πάπιγκο-αστράκα-καρτερος-βρυσοχώρι

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 17 Οκτ 2015, 11:46

καθε δυσκολία για καλό

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: μικρό πάπιγκο-αστράκα-καρτερος-βρυσοχώρι

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 18 Οκτ 2015, 20:37

έτσι είναι, άμα δεν έχει σασπένς η ιστορία δεν σου αφήνει τίποτις !!!....παρόλα αυτά λίγο παραπάνω προσοχή στο νεράκι καλό είναι να δίδεται...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τύμφη”