κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Απάντηση
kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Τετ 12 Νοέμ 2014, 21:49

ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΚΗ-ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΔΙΑΣΧΙΣΗ

Τέλος οκτώβρη πραγματοποιήσα επιτέλους την παραπάνω διαδρομή.Πάλι μόνος και πάλι χρησιμοποιώντας το κτελ.Συγκεκριμμένα κάθε παρασκευή υπάρχει λεωφορείο από ιωάννινα για σκαμνέλι και από το σκαμνέλι φεύγει περιπου στις 3 το μεσημέρι για πίσω.
Έτσι πέμπτη πρωι στις 8 και κάτι θα ξεκινήσω από κόνιτσα και από το γεφύρι θα ανέβω στην μονή στομιου.Έχω αρκετό βάρος γιατι θα διανυκτερεύσω ένα βράδυ και επίσης κουβαλώ μαζί μου κραμπόν-πιολέ.Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολή για την εποχή αλλά το σκεπτικό μου ήταν πως θα περάσω νωρίς το πρωι από υψόμετρο 2300(διάσελο μεγάλων λθαρίων-τσούκας ρόσσας)και το βράδυ έχει χαμηλές θερμοκρασίες.Τελικά δεν τα χρειάστηκα.Θα συνεχίσω και στην δέση θα εφοδιαστώ αρκετό νερό γιατί ξέρω πως δεν θα ξαναβρώ μέχρι την επόμενη μέρα(και επέλεξα μην κουβαλώ καμινέτα κτλ για να λιώσω χιόνι).Η διαδρομή είναι τέλεια με το δάσος να έχει πάρει τα φθνοπωρινά χρώματα και τις πλαγιές ψηλότερα χιονισμένες.Θα φτάσω στο σιάδι μύγας και από δω και πέρα ξεκινούν τα χιόνια.Οσο ανεβαίνω υψόμετρο το χιόνι είναι περισσότερ,μαλακό και απάτητο κα με καθυστερεί περισσότερο από όσο νομιζα.Πάντως απολαμβάνω την διαδρομή,θα περάσω και ένα σημειό ανοικτό με θέα προς το σμόλικα και βλέπω και το βρυσοχώρι.Η διαδρομή είναι πολλή καλά σηματοδοτημένη αλλά με την αφηρημάδα μου θα χάσω λίγο τα σημάδια στα χιόνια και θα βγώ λίγο ψηλότερα στον αυχένα πριν αρχίσω να κατηφορίζω για τον κάτσανο.Με λιγη ταλαιπωρία θα ξαναβγώ στο μονοπάτι και θα κατέβω στον κάτσανο στις 3.30 το μεσημέρι.Το τοπιο είναι χειμερινό με τις χιονισμένες ορθοπλαγιές να σε καθηλώνουν.Θα συνεχίσω προς τα πανω,υπάρχουν πλέον και πράσινα σημάδια που με βοηθούν μεσ τα χιόνια και θα προσπαθήσω να ανέβω όσο δυνατόν ψηλότερα για να διανυκτερεύσω ώστε να κερδίσω χρόνο για την επόμενη μέρα που πρέπει να φτάσω στο σκεμνέλι μέχρι τις 3.Καθυστερώ αρκετά πλέον γιατί το χιόνι είναι πολύ μαλακό και ανοιγώ συνέχως βήματα και με το βάρος που χω βουλίαζω αρκετά.Τελικά στις 5 θα βρω ένα μικρό ισιωμα καπου στα 1800 και θα στήσω το αντισκηνό μου.Το βράδυ έριξε ένα πολύ ελάχιστο χλιαρο χιονόνερο που όμως θα μαλακώσει κι άλλο το χιόνι.
Θα ξεκινήσω με το πρώτο φως και αργά αργά θα φτάσω στην μεγάλη λεκάνη πριν το διάσελο.Κάθε μου βήμα με δυσκολεύει,μετράω 5αδες,10αδες,20αδες βήματα και σταματώ για ξεκούραση.Πίσω μου έχει βγάλει ομιχλη και μπροστά μου (στο διάσελο)τα σύννεφα κινούνται πολύ γρήγορα,πότε ανοιγώντας και πότε κλείνωντας την ατμόσφαιρα.Καθυστερώ αρκετά και έχω αγχωθεί λίγο αν θα προλάβω να φτάσω στο σκαμνελι πριν τις 3.Γύρω στις 10.30 θα φτάσω στο διάσελο.Είμαι τόσο κουρασμένος που δεν έχω την αντοχή να κάνω την παράκαμψή για να δω την θέα από την τσούκα ρόσσα(άσε που συχνά τα σύννεφα την κρυβουν και δεν το ρισκάρω να πάω).Από το διάσελο βλέπω πλέον μπροστά μου την γκούρα,το βλάσι και το κρεβατί καθώς και την χαρακτηριστική διαδρομή για το τσεπέλοβο.Κατεβαίνω δεν βρίσκω την πηγή γκούρα και θα γεμίσω νερό από ένα ρεματάκι.Το τοπιο είναι πανέμορφο,έχει δημιουργηθεί μια λούτσα και ένα ρεματάκι ανοίγει το χιονισμένο έδαφος.Μέχρι εδώ υπάρχουν σημάδια,μετά δεν βρήκα άλλα μέχρι το σκαμνέλι.Θα ακολουθήσω όμως ένα λάστιχο (είχα διαβασει παλια στο ανεβαίνοντας πως το ακολουθείς ως το σκαμνέλι) και θα περάσω από ένα δάσος από πέτρες.Φτάνω στο δρόμο και συναντώ στάνη,κάπου εδώ δεν βλέπω πια το λάστιχο.θα ανηφορισω την πλαγια και θα κατέβω απότομα να ξαναπάρω το δρόμο και θα βγάλω χάρτη πυξίδα να δω προς τα που είναι το σκαμνέλι.Θα κόψω τον δρόμο αρκετές φορές στις φουρκέτες και στο τέλος θα πάρω ένα μονοπατί δεξιά απο χαρακτηριστικό πευκοδάσος που θα με βγάλει στο σκαμνέλι στις 1.30.

φωτογραφίες σε λίγες μέρες(χρωστάω και άλλες)

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Πέμ 13 Νοέμ 2014, 13:41

Εξαιρετική και επίπονη η διαδρομή - διάσχιση που επέλεξες kos_gia. Τά έχει όλα: ποτάμια, δάση, λιβάδια, ορθοπλαγιές, διάσελα (και κορφές αν προλαβαίνεις). Βλέπεις ένα μεγάλο μέρος από τα υπέροχα τοπία της Τύμφης. Περιμένουμε φωτογραφίες το συντομότερο.

ΥΓ. Προσωπικά την προτιμάω ανάποδα με διανυκτέρευση στη Γκούρα και ίσως ανάβαση στην Τσούκα Ρόσα. Στην Κόνιτσα εξ άλλου υπάρχουν αρκετά δρομολόγια λεωφορείων.


______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από lekat » Πέμ 13 Νοέμ 2014, 23:25

αδυνατώ να αποτυπώσω γραπτά τη συγκίνηση που προκύπτει από την περιγραφή σου, πολύ περισσότερο τη συγκίνηση που προκύπτει από το γεγονός ότι χωρίς να έχεις ξαναπερπατήσει τη συγκεκριμένη διαδρομή τόπαιξες και κέρδισες. Καταλαβαίνω τον γιάννη που προτείνει το αντίστροφο, αλλά εξακολουθώ να θεωρώ σημαντικό ότι επέλεξες να ξεκινήσεις απο Κόνιτσα (8 το πρωί που σημαίνει χαράματα από γιάννενα). Δε μου μένει παρά να ξανα-σιγοτραγουδήσω το "νάταν τα νιάτα δυο φορές"... Μπράβο και πάλι μπράβο
υγ.εν τέλει χωρις φωτογραφίες καλπάζει καλύτερα η φαντασία.
υγ2: πρόσθετη ηχητική http://www.youtube.com/watch?v=Y5vHf3dvQic

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:17

μερικές φώτο
Συνημμένα
Image00001.jpg
Image00002.jpg
Image00003.jpg
Image00004.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:22

το σιάδι μύγας και η γκαμήλα
στην τέταρτη η τσούκα ρόσσα και τα μεγάλα λιθάρια
και στην τελευταία ο σμόλικας και το βρυσοχώρι
Συνημμένα
Image00005.jpg
Image00006.jpg
Image00007.jpg
Image00008.jpg
Image00009.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:30

ανεβαίνοντας από τον κάτσανο
Συνημμένα
Image00010.jpg
Image00011.jpg
Image00012.jpg
Image00013.jpg
Image00014.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:35

2 πρώτες ανεβαίνοντας στο διάσελο
οι επόμενες κατηφορίζοντας προς την πηγη γκούρα
Συνημμένα
Image00015.jpg
Image00016.jpg
Image00017.jpg
Image00018.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:36

το λάστιχο και το δάσος από πέτρες κατηφορίζοντας στο σκαμνέλι
Συνημμένα
Image00020.jpg
Image00021.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 14 Νοέμ 2014, 02:45

συνήθως η αφετηρία είναι το σκαμνέλι όπως λέει ο γιάννης απλά γα διάφορους λόγους με βόλευεε τον ανάποδο
λεκατ για την ακρίβεια την μισή διαδρομή την είχα ξανακάνει,δηλαδή κόνιτσα-κάτσανο
ευχαριστώ και τον γιάννη που μου έδωσε πληροφορίες(και τώρα και το καλοκαίρι για την τύμφη)

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από nektaman » Παρ 14 Νοέμ 2014, 13:42

είσαι άπαιχτος, μπράβο για τις όμορφες εικόνες που μας πρόσφερες και να το επαναλάβεις, μπράβο και για το θάρρος να τα κάνεις όλα μόνος (δεν φοβάσαι τα τσομπανόσκυλα ??)...πάντως πραγματικά η στιγμή που αρχίζεις να αγχώνεσαι στο βουνό είναι κάπως ιδιαιτερη....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 18 Νοέμ 2014, 19:34

Μπράβο Λεβέντη.
Πάντα γερός πάντα ψηλά.
:thmbup: :thmbup: :thmbup: :thmbup: :thmbup:

Άβαταρ μέλους
geohnit
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 20 Οκτ 2012, 00:21

Re: κόνιτσα-σιαδι μύγας-κάτσανος-γκούρα-σκαμνέλι

Δημοσίευση από geohnit » Τρί 18 Νοέμ 2014, 20:33

Πολύ ωραίες εικόνες μπράβο!!!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τύμφη”