Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 02 Φεβ 2015, 12:28

Οι νέες συσκευές όταν αποθηκεύουν τα τρακ, δεν μειώνουν τα trackpoints του active log σε 500; Το αποθηκεύουν δηλαδή αυτούσιο και ολόκληρο;

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από pankan » Δευ 02 Φεβ 2015, 13:18

niki_kar έγραψε:Οι νέες συσκευές όταν αποθηκεύουν τα τρακ, δεν μειώνουν τα trackpoints του active log σε 500; Το αποθηκεύουν δηλαδή αυτούσιο και ολόκληρο;
Έτσι είναι αν δεν κάνω λάθος. Δεν πρέπει να υπάρχει ο περιορισμός των 500 σημείων στις νεες συσκευές.
Κι όχι μόνο αυτο. Επίσης αν δεν κάνω λάθος, η συσκευή λειτουργεί σαν ένας εξωτερικός δίσκος υπολογιστή, στον οποίο μπορείς να αντιγράψεις δεδομένα (gpx αρχεία) χωρίς τη μεσολάβηση κάποιου ενδιάμεσου προγράμματος (πχ ozi explorer).
Καλά θα ήταν αν κάποιος ευτυχής ιδιοκτήτης μιας από αυτές τις συσκευές (etrex 10,20,30 gps map 62,64) μας έκανε μια παρουσίαση.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από Nikolas_A » Δευ 02 Φεβ 2015, 21:23

Επίσης μπορούμε να κάνουμε TracBack το ενεργό Track, χωρίς να σώσουμε

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από nektaman » Τρί 03 Φεβ 2015, 07:47

niki_kar έγραψε:Οι νέες συσκευές όταν αποθηκεύουν τα τρακ, δεν μειώνουν τα trackpoints του active log σε 500; Το αποθηκεύουν δηλαδή αυτούσιο και ολόκληρο;
έτσι ακριβώς συμβαίνει Niki, δεν υπάρχει περιορισμός των 500 trackpoints, τουλάχιστον στα etrex....

επίσης σωστός και ο pankan, οι νέες συσκευές δεν χρειάζονται ενδιάμεσο πρόγραμμα, κάνεις ενα copy-paste και τελείωσες αφού ο υπολογιστής βλέπει το gps σαν αφαιρούμενο δίσκο..
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από pankan » Τρί 03 Φεβ 2015, 08:59

Κατά τη γνώμη μου αυτή η εξέλιξη άργησε. Όλοι έλεγαν για την πολύ κακή διαχείριση μνήμης των garmin. Μάλλον είχε να κάνει με την προσπάθεια για τη διατήρηση της αποκλειστικότητας σε κάποια δεδομένα (χάρτες). Έτσι όμως κόντεψαν να βρεθούν πίσω από τα έξυπνα τηλέφωνα. Και θέλοντας και μη άνοιξαν τη μνήμη της συσκευής στο λαό.
Πιστεύω ότι το επόμενο βήμα θα είναι στη συνδεσιμοτητα έτσι ώστε να μπορούν να εκμεταλλευτούν οι συσκευές gps, τη μεγάλη παρακαταθήκη από χάρτες που υπάρχουν στο δίκτυο για χρήση τόσο online όσο και offline. Όσοι έχετε android ρίξτε μια ματιά στο Locus Map Free και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι η συνέχεια της ύπαρξης αποκλειστικών συσκευών gps, στηρίζεται στη χωρητικότητα των μπαταριών των έξυπνων κινητών. Αυτή τη στιγμή με τις γελοιες χωρητικότητες που έχουν οι μπαταρίες των έξυπνων κινητών (κάθε μέρα και λιγότερο θέλουν φόρτιση), όχι για gps δεν κάνουν αυτά (τα "έξυπνα" κινητά), αλλά ούτε καν για τηλέφωνα. Aπευθύνονται κατά τη γνώμη μου αποκλειστικά σε εφήβους και σε κυρίες που θέλουν ανα πάσα στιγμή να ενημερώνουν το προφίλ τους στο facebook. Πάντως σίγουρα όχι σε ορειβάτες για τους οποίους τόσο η επικοινωνία όσο και ο προσανατολισμός είναι στοιχεία ασφαλείας, αλλά ούτε και σε ένα επαγγελματία για τον οποίο η αξιόπιστη επικοινωνια είναι απαραίτητη για τη δουλειά του.
Όταν οι μπαταρίες εξελιχτούν τόσο ώστε τα έξυπνα κινητά να αντέχουν μια εβδομάδα χωρίς φόρτιση (με όλα τα modules ενεργά), τότε το ξανασυζητάμε.

Xaris
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 05 Οκτ 2018, 00:22

Re: Αγορά GPS garmin etrex 30

Δημοσίευση από Xaris » Πέμ 01 Νοέμ 2018, 23:45

pankan έγραψε:
Τρί 03 Φεβ 2015, 08:59

Όταν οι μπαταρίες εξελιχτούν τόσο ώστε τα έξυπνα κινητά να αντέχουν μια εβδομάδα χωρίς φόρτιση (με όλα τα modules ενεργά), τότε το ξανασυζητάμε.
Συμφωνω απολυτα!

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από GLA » Κυρ 04 Νοέμ 2018, 21:31

Ψάχνω να αγοράσω gps σαν το garmin με μπαταρίες, ΑΛΛΑ με android.
Εγώ πιστευω ότι αυτό είναι το μέλλον. Βάζεις ότι θέλεις όποτε θέλεις και όχι ότι έχει η συσκευή.
Τα garmin έχασαν και θα εξαφανιστούν από την αγορά.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 05 Νοέμ 2018, 08:46

Για να τρέξει Android χρειάζεται αρκετά καλός επεξεργαστής, που θα ανέβαζε το κόστος της συσκευής και την κατανάλωση της μπαταρίας οπότε δεν θα υπήρχε συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με συμβατικό smartphone. Τον τελευταίο καιρό αγόρασα ενα samsung J5. Το πήρα 200Ε και τώρα έχει 140. Η μπαταρία αν δεν βλέπω youtube η παιγνίδια κρατάει άνετα 4-5 μέρες. Το GPS πιάνει GPS και GLONASS και με ακρίβεια αρκετά κοντά στο Garmin eTrex 20 που έχω. Εχω offline χάρτες και εύκολα ανεβάζω/κατεβάζω διαδρομές χωρίς περιορισμούς σε format, αριθμο σημείων κτλ. Πλήρως φορτισμένο άνετα διαρκεί να γράφει 8-10 ώρες. Συμφωνώ και εγώ οτι το μελλον ειναι εκεί. Στην τελική αν η αυτονομία είναι το πρόβλημα σου μπορείς να έχεις μαζί σου μια δεύτερη μπαταρία η battery pack όπως έχεις ΑΑ για το Garmin.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 05 Νοέμ 2018, 11:37

Το θέμα της αυτονομίας είναι πολύ σημαντικό.
Στις ορειβατικές αποστολές που πηγαίνω είμαι για 10-20 μέρες στο βουνό χωρίς δυνατότητα φόρτησης κτλ.
Τα battary pack είναι πολύ βαριά για την ενέργεια που έχουν και σε χαμηλές θερμοκρασίες έχουν μεγάλες απώλειες.
Το GPS με κλασικές μπαταρίες ΑΑ δεν θα το άλλαζα με τιποτα που μου έχει περιορισμούς.
Εσείς τι θα μου προτείνατε, κάτι να αντέχει σε υγρασίες, πτώσεις και χτυπήματα? Δε με ενδιαφέρουν πολύ τα γραφικά.
Το μόνο που θέλω είναι να έχω φορτωμένο ένα track και μερικά waypoints και να καταγράφει τη διαδρομή.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από GLA » Δευ 05 Νοέμ 2018, 23:30

Πως σας φαίνεται να βλέπεις τον χάρτη μιάς περιοχής και να μπορείς να κάνεις εναλλαγή με την αντίστοιχη δορυφορική εικόνα;
Ακριβώς ότι έβλεπες στον χάρτη με την ίδια μεγέθυνση. Επίσης εναλλαγή μεταξύ χαρτών διαφορετικών κατασκευαστών.

Μόνο αυτό αρκεί για να μεταφέρω μαζί μου συσκευή με αντροιντ.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 06 Νοέμ 2018, 09:55

Προφανώς οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές και δεν θα πας στα Ιμαλάια με το κινητό. Η ουσία είναι να δώσουμε κάποιες προτάσεις για το 95% της κοινότητας μας που δεν κάνει αποστολές, χειμερινό βουνό η πολυήμερες διασχίσεις (πάνω απο 2-3 μέρες), και το σκέφτεται να δώσει 200-250 Ε επιπλέον για μια συσκευή. Σε αυτούς αναφερόμουν παραπάνω.

Υ.Γ. ο Γάλλος φίλος που διέσχισε την Ελλάδα, Κύπρο και Δειναρικές Αλπεις είχε μαζί του ένα κινητό και ένα power pack (του έδινε αυτονομία περίπου 1 βδομάδα).

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από lneam » Παρ 07 Αύγ 2020, 13:32

Κατι λιγοτερο απο 2 χρονια μετα το ποστ του Σωτηρη, βλεπουμε την Garmin να παρουσιαζει την νεα σειρα συσκευων Montana 700.
Βλεπουμε σε σχεση με την προηγουμενη σειρα συσκευων Montana 600 του 2015, αυτο που λεει και ο λαος "σχεδιαστηκε απο λευκο χαρτι". Αυτο νομιζω πως ισχυει σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον στο κομματι του hardware. Το UI (software) μαλλον δεν δειχνει νεα στοιχεια.

Οι αλλαγες αυτες που υπαρχουν δεν εχουν να κανουν με την φιλοσοφια του κατασκευαστη για 100% σχεδιαστικη αλλαγη των συσκευων PND για outdoor activities. Θα ελεγα πως προσπαθει να καλυψει τις αναγκες περισσοτερων πελατων με ενα καινουργιο προιον. Εαν στα επομενα χρονια υπαρξουν αλλαγες και στις αλλες υπαρχουσες συσκευες, αυτο ειναι κατι που ο χρονος θα το δειξει και εχει να κανει με αυτο που θα ζητησουν οι καταναλωτες ωστε να αναγκασουν την garmin να παρουσιαζει νεα μοντελα συμφωνα με τα θελω των πελατων της.

Βλεπουμε σε αυτες τις νεες συσκευες μεγαλη ομοιοτητα με τις rugged συσκευες android smartphone, χωρις να υπαρχει λογος για μεγαλυτερη αναλυση. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την αυξηση της καταναλωσης, οποτε εχουμε αναγκαστικη χρηση επαναφορτιζομενης μπαταριας λιθιου. Ετσι οι μετρησεις αυτονομιας της garmin υπαρχουν μονο για την μπαταρια λιθιου. Μονο το "μικρο" μοντελο μπορει να λειτουργησει με 3 μπαταριες ΑΑ με την επιπλεον αγορα του ΑΑ battery pack, χωρις να βλεπουμε μετρησεις αυτονομιας. Ακομα και ετσι η garmin μας συμβουλευει για χρηση μπαταριων AA λιθιου (μιας χρησης).

Η προσωπικη μου αποψη ειμαι η εξης. Για τα επομενα αρκετα χρονια θα συνεχισουν να υπαρχουν μικρες συσκευες 3 inches, χαμηλου κοστους με πληκτρα και μπαταριες ΑΑ και ταυτοχρονα οι ακριβες garmin θα αρχισουν να προσφερουν οτι και το android. Αν και προσωπικα εχω αποδειξεις πως τα νεα μοντελα εδω και λιγα χρονια των PND garmin και tomtom ειναι βασισμενα σε πλατφορμα hardware και software του linux / android.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από lneam » Παρ 07 Αύγ 2020, 18:48

GLA έγραψε:
Κυρ 04 Νοέμ 2018, 21:31
Ψάχνω να αγοράσω gps σαν το garmin με μπαταρίες, ΑΛΛΑ με android.
Εγώ πιστευω ότι αυτό είναι το μέλλον. Βάζεις ότι θέλεις όποτε θέλεις και όχι ότι έχει η συσκευή.
Τα garmin έχασαν και θα εξαφανιστούν από την αγορά.
θα ηθελα να αναφερω για λογους καθαρα ιστορικης σημασιας, πως το καλοκαιρι του 2013, η garmin παρουσιασε PND android συσκευη. Το 2018 που εγινε η ερωτηση υπαρχαν αρκετα καταστηματα στο skoutz με αυτη την συσκευη. Ακομα και σημερα υπαρχει ενα ...

click για μεγεθυνση
Εικόνα

για οσους δεν την ξερουν την συσκευη, υπαρχει παρουσιαση παρακατω

Garmin Monterra review
http://globeriders.com/article_pages/ar ... erra.shtml
στο αρθρο υπαρχουν οι προδιαγραφες του hardware

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από GLA » Δευ 17 Αύγ 2020, 13:05

Δεν μπορώ δικαιολογήσω με τίποτα ότι η Garmin δεν πηγαίνει από τις κλασικές ΑΑ στις επαναφορτιζόμενες λιθίου αντίστοιχης διάστασης με τις ΑΑ που έχουν διπλάσια χωρητικότητα, ή σε μπαταρία 18650 που τείνει να γίνει το στάνταρ σε πολλές συσκευές.
Το πλεονέκτημα των τυποποιημένων κυλινδρικών επαναφορτιζόμενων μπαταριών λιθίου είναι ότι τις χρησιμοποιείς και σε άλλες συσκευές, έχεις όσες θέλεις μαζί σου που φορτίζουν όλες με τον ίδιο φορτιστή και είναι φτηνές.

Εγώ προσωπικά τώρα πιά αγοράζω για outdoor μόνο συσκευές που παίρνουν κυλινδρικές μπαταρίες λιθίου.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από lneam » Δευ 17 Αύγ 2020, 14:11

θα προσπαθησω να σου πω την γνωμη μου σε ολα αυτα που ειπες.

ας πουμε οτι η garmin υοθετουσε στις ιδιες διαστασεις με τις ΑΑ μπαταριες που ειναι
- αλκαλικες 1.5 v
- επαναφορτιζωμενες Ni-Mh ή Ni-Ca 1.2v
- Λιθιου 1.7 v
με τις μπαταριες που εσυ λες 14400 li ion στα 3.7 v. Συνηθως οι συσκευες της εχουν 2 τεμαχια, σπανια εχουν 3 μπαταριες. Σκεψου τον κινδυνο που υπαρχει μεσα σε ενα σπιτι, καποιος να τις χρησιμοποιησει χωρις να γνωριζει σε αλλη συσκευη. Ακομα και ο κατοχος της νεας συσκευης μπορει απο λαθος να τις βαλει σε αλλη συσκευη garmin και να καει.

Εαν η garmin επελεγε τις μπαταριες 18650 ??? Αυτο και εαν ειναι ανεκδοτο. Garmin και νεες τεχνολογιες ειναι σαν την σχεση του Διαβολου με το λιβανι. Περα απο την πλακα, εδω και 25 χρονια υπαρχει μια κοινη σχεδιαστικη λογικη των συσκευων και των αξεσουαρ (πχ βασεις) που θα ειχε ασυμβατοτητες αρχιζοντας απο το παχος των PND. Που δεν τα λες και slim design.
Και γιατι τις 18650 και οχι τις 21700 ???

Εμεις οτι και να λεμε η garmin .... πουλαει και οποιος θελει αγοραζει

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από lneam » Δευ 17 Αύγ 2020, 14:44

για σκεψου τι θα γινει σε ομαδα ορειβατων στο βουνο με παλιες και νεες συσκευες, μπερδεψουν τις μπαταριες και τις συσκευες, 14400 και αλκαλικες και αρχιζουν να καινε συσκευες ? Και δεν μιλαω για τους Ελληνες, ειπαμε εδω ειμαστε ολοι με IQ αισταιν !!!

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αλλαγές σε νέας γενιάς συσκευές GPS

Δημοσίευση από lneam » Τρί 18 Αύγ 2020, 12:40

υπαρχουν αλλοι 3 λογοι που νομιζω η garmin δεν θα κανει χρηση επαναφορτιζωμενων μπαταριων λιθιου που εχουν κυλιδρικο σχημα.

1. οι πλακε μπαταριες εχουν καλυτερη εκμεταλευση του διαθεσιμου χωρου. Δεν αφηνουν κενα οπως οι στρογγυλες.

2. εχουν μεγαλυτερη ενεργεια 22%
Εικόνα

3. οι πλακε μπαταριες εχουν απο 500-2000 κυκλους φορτισης. Οι 18650 εχουν απο 300-500

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”