Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
armstas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 29 Αύγ 2019, 16:37

Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από armstas » Παρ 20 Σεπ 2019, 11:45

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά ενός GPS.

Έχω βρει το Magellan Meridian μεταχειρισμένο στα 120 Ευρώ.
https://vendora.gr/items/v71gxj/gps-mag ... color.html
Έχω ακούσει καλά λόγια γι'αυτό το μοντέλο αλλά η τιμή μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη για μεταχειρισμένο.

Αντίστοιχα καινούργια Garmin στο Skroutz είναι αρκετά πιο ακριβά (με κουμπιά, δεν εμπιστεύομαι τα all touch).
https://www.skroutz.gr/s/4396722/Garmin-GPSMAP-64.html

Τι μου προτείνετε;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 20 Σεπ 2019, 14:15

Εγώ έχω δουλέψει μόνο garmin από παλιά μέχρι σήμερα, και μόνο παλιά megellan.
Τα garmin με τα κουμπιά τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα και δε με έχουν αφήσει ποτέ ακόμα και σε
δύσκολες συνθήκες.
Βέβαια είμαι παλιομοδίτης αλλά ούτως ή άλλως στο κινητό μου έχω πολλά σύγχρονα προγράμματα για GPS.
Αυτό που δε μου προσφέρει το κινητό είναι η αξιοπιστία και η αντοχή.
Οπότε μάλλον καλύτερα GPS αντοχής.
Νίκος

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Τρί 31 Δεκ 2019, 11:03

διαβασα στο προηγουμενο ποστ την εξης αποψη
"Αυτό που δε μου προσφέρει το κινητό είναι η αξιοπιστία και η αντοχή."
καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να εκφραζει την προσωπικη του αποψη, ταυτοχρονα με την εμπειρια του (γνωση). Ομως, μερικες φορες ειναι δυσκολο για τους αλλους να ξεχωρισουν ποτε μια απαντηση ειναι υποκειμενικη και ποτε αντικειμενικη. Θα ηθελα εαν ειναι ευκολο να υπαρξουν μερικες προσθετες πληροφοριες, οσο αφορα αυτες τις 2 λεξεις "αξιοπιστία + αντοχή", ωστε να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη για τις υποψηφιες επιλογες πλοηγησης στο βουνο σημερα (2020).

πριν κλεισω το ποστ αυτο να πω τι γνωριζω, για αυτες τις 2 λεξεις.

1. αντοχή
οτον κανουμε συγκριση αναμεσα σε 2 συσκευες, αυτες πρεπει να ειναι "ανταγωνιστικες" ή αλλιως στην ιδια κατηγορια. Οταν λοιπον εχουμε μια garmin rugged συσκευη, τοτε θα πρεπει και η συσκευη smartphone να ειναι rugged. Εαν χωρισουμε την τιμη σε 3 κατηγοριες, χαμηλη - μεσαια - υψηλη, τοτε στις 2 πρωτες που αφορουν την πλειοψηφια του καταναλωτη, στα rugged smartphone εχουμε 2 πιθανες επιλογες.
- Samsung Xcover 4s
- Land Rover Explore
στο παρακατω βιντεο, βλεπουμε την αντοχη μιας rugged συσκευης πλοηγησης με android
www.youtube.com/watch?v=EjELl7kP8uM

2. αξιοπιστία
εδω δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω εαν εχει να κανει με την ακριβεια στο στιγμα απο τους δορυφορους ή εαν μια τυπικη γυαλινη smartphone android συσκευη (οχι rugged) στις δυσκολες καιρικες συνθηκες στο βουνο, θα λειτουργει 100% σωστα. Εαν εχει να κανει με το πρωτο, τοτε ενα συγχρονο smartphone L1 band ή L1 + L5, δεν εχουν καμια διαφορα απο την λυση με συσκευη Garmin. Εννοειται πως το smartphone θα ειναι σε λειτουργεια airplane mode - χωρις καρτα sim.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 14 Ιαν 2020, 10:44

Αγαπητέ φίλε πολύ καλά αναφέρεις λεπτομέρειες για τις δυο παραμέτρους.
Έχω να προσθέσω τα εξής:
Όταν κάποιος λέει για κινητό αναφέρει τα σύνηθες κινητά που έχουμε με 100-200 ευρώ.
Το δικό μου, μόλις βραχεί η οθόνη δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου.
Το γεγονός ότι υπάρχου και εξειδικευμένα κινητά αυτό αφορά αυτούς που το ψάχνουν και έχουν ιδιαίτερες ανάγκες.
Αυτοί σίγουρα θα το ψάξουν για να ικανοποιήσουν τις ιδιαίτερες ανάγκες τους.

Το δικό μου κινητό Xiaomi των 240 ευρώ θεωρώ πολύ αργό στον εντοπισμό σε σxέση με το GPS Garmin GPSMAP76
Δεν θεωρώ ότι θα με βοηθήσει αν μέσω κακών καιρικών συνθηκών όταν και για μια απλή τηλεφωνική κλήση με παιδεύει.

Επίσης να σας αναφέρω ότι από φυσικής οι καλύτερες διαστάσεις απόδοσης των κεραιών είναι αυτές κοντά στο μέγεθος του μισού μήκους κύματος. Αν έχετε προσέξει το μέγεθός των κεραιών των GPS είναι μεγάλο πάνω από μερικά εκατοστά:
Το μήκος κύματος στο σήματος είναι λ/2 = 9,5 εκατοστά άρα η μέγιστη απόδοση θα είναι με κεραίες λήψης αυτού του μεγέθους.
Νίκος

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Τετ 15 Ιαν 2020, 15:45

1. δεν υπαρχει καμια αποδειξη πως οι κεραιες στα PND ειναι καλυτερες - μεγαλυτερες - σωστες, σε σχεση με τα smartphone. Οπως μπορουμε να δουμε στις παρακατω φωτογραφιες 1,2,3 απο PND σε σχεση με των smartphone φωτο. 4 που τις εχει "διπλωμενες".
click για μεγενθυση στις φωτογραφιες
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

2. υπαρχουν περιπτωσεις μικρων κεραιων με αριστη ληψη σηματος. Σε αυτη την περιπτωση, το κυκλωμα ενισχυσης εχει μεγαλυτερο βαθμο (x10 x100 x 1000) σε dB

3. Απο την αλλη, μην τις μπερδευουμε με τις εξωτερικες. Αυτες εχουν την καλυτερη ληψη, ειναι ενεργητικες και τεραστιες. Εαν παρουμε ως παραδειγμα ενα PND με connector για external antenna. Δεν υπαρχει καμια διαφορα στην ποιοτητα - ακριβεια στο στιγμα κατα την πλοηγηση. Ο μονος λογος της εξωτερικης κεραιας ειναι για τις περιπτωσης που η συσκευη δεν εχει αμεση προσβαση στον ουρανο, οπως π.χ. σε ενα σκαφος. Σε αντιθετη περιπτωση, ενα handheld PND δεν θα εχει διαφορετικες μετρησεις. Το παραδειγμα αφορα την συσκευη Garmin 276Cx (accuracy 3m) και οι πληροφοριες ειναι επισημες, οχι προσωπικες.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Τετ 15 Ιαν 2020, 16:10

κατι ακομα που θελω να προσθεσω
1. ειναι η προχειρη και βιαστικη σχεδιαση των smartphone απο τους κατασκευαστες που δινουν βαρυτητα στα νουμερα των benchmark και τα megapixels στις καμερες. Εαν λοιπον καθε λιγους μηνες παρουσιαζουν νεες συσκευες, τοτε δεν εχουν κανενα λογο ανησυχιας.
Ομως παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Οπως αυτο https://www.notebookcheck.net/Rugged-Sm ... 745.0.html
εαν λοιπον ψαξουμε αρκετα, θα βρουμε καλοσχεδιασμενα smartphone με στοχο την πλοηγηση

2. δεν ξεχναμε πως μια PND συσκευη εχει μονο ενα κυκλωμα δεκτη, ενω μια συσκευη smartphone εχει επιπλεον 3 κυκλωματα πομπος + δεκτης
- gsm modem
- Bluetooth
- wi-fi
που 100% στα review κανενας δεν βαζει την συσκευη σε airplane mode, ωστε να εχουμε τις ελαχιστες παρεμβολες εντος της συσκευης. Προσωπικα το θεωρω αδικο.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από pankan » Δευ 20 Ιαν 2020, 07:13

Για μένα το μέγιστο θέμα είναι η μπαταρία. Δεν είναι λύση τα διάφορα powerbanks όταν το κινητό έχει πεθάνει.
Η τιμή φυσικά. Σχετικά φτηνά παίρνεις ένα απολύτως αξιόπιστο gps. Σίγουρα δεν ισχύει το ίδιο στα κινητά.
Και δεν ξέρω πόσα κινητά είναι αδιάβροχα, τι βαθμό αδιαβροχότητας έχουν, και πόσο κάνουν. Το δικό μου παλιό garmin 60cs μου έπεσε στο Αρκουδόρεμα σε μάλλον βαθύ σημείο. Ένα μέτρο νερό πέρναγε από πάνω του και δεν το πήρα είδηση και αμέσως. Συνέχισα κανονικά και άλλαξα τις μπαταρίες τον επόμενο μήνα αν θυμάμαι καλά.
Όσο για το airplane mode που λες, μας αφαιρεί τη δυνατότητα επικοινωνίας οπότε προς τι το κινητό;
Για σοβαρές δουλειές που ο προσανατολισμός και η επικοινωνία είναι θέματα ασφάλειας, τα gps παίζουν (ακόμα) μόνα τους. Για fancy εφαρμογές και για να πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο στο τάδε εστιατόριο, ε τότε πράγματι το το κινητό είναι καλύτερο.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 20 Ιαν 2020, 08:49

Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές και δεν ωφελεί να επαναφέρουμε τις υποκειμενικές (και ακραίες) απόψεις μας άλλα να δούμε αντικειμενικά τα υπέρ και τα κατά ώστε κάποιος νέος χρήστης να κάνει την επιλογή που του ταιριάζει με την χρήση που θέλει να κάνει. Έχω συναντήσει και πολλούς που προτείνουν έντυπο χάρτη και πυξίδα σαν την μόνη αξιόπιστη μορφή πλοήγησης.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 21 Ιαν 2020, 07:47

Η παρουσίαση του χάρτη στο κινητό είναι πολύ καλύτερη απλά αν το χρησιμοποιούσα ως δεύτερη συσκευή, τι
θα μπορούσα να κάνω με την αυτονομία, με ενδιαφέρει περίπου 10-16 ημέρες να είμαι εκτός παροχής. Μήπως υπάρχουν ελαφριές
μπαταρίες πλήρωσής και να αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες, θα βόλευε αν υπήρχαν κάποια μοντέλα με ΑΑ μπαταρίες και
να τις αλλάζαμε. Αν υπάρχει κάποια τέτοια δυνατότητα θα συμπλήρωνε πολλές ελλείψεις στις περιηγήσεις μου.
Νίκος

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 21 Ιαν 2020, 15:46

Για την περίπτωση αυτή νομίζω οτι η συσκευή GPS είναι μονοδρομος ίσως τα καινουργια μοντέλα με την μεγάλη οθόνη. Βλεπω στο ιντερνετ οτι έχουν χρησιμοποιησει smartphones για thru-hikes 6 μηνών (π.χ. Apalachian trail, Pacific Crest Trail) άλλα εκεί υπάρχει κάποια επαφή με τον πολιτισμό τουλάχιστον καθε 3-4 μέρες. Ακόμη και στα κλασσικα τρεκινγκ στο Νεπάλ βρίσκεις πιά στα lodges ηλεκτρικό και wifi. Η άλλη λύση ειναι τα φορητά ηλιακά πανελς. Δεν έχω εμπειρία άλλα βλέπω οτι ζυγίζουν γύρω στο 0.5 κιλό και έχουν περίπου 30-50Ε.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Τετ 22 Ιαν 2020, 18:20

peternik99 έγραψε:
Δευ 20 Ιαν 2020, 08:49
Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές και δεν ωφελεί να επαναφέρουμε τις υποκειμενικές (και ακραίες) απόψεις μας άλλα να δούμε αντικειμενικά τα υπέρ και τα κατά ώστε κάποιος νέος χρήστης να κάνει την επιλογή που του ταιριάζει με την χρήση που θέλει να κάνει. Έχω συναντήσει και πολλούς που προτείνουν έντυπο χάρτη και πυξίδα σαν την μόνη αξιόπιστη μορφή πλοήγησης.
θα ηθελα να βρουμε αυτη την λιστα που αφορα τις ακραιες αποψεις ωστε να μαθουμε ολοι οι ανθρωποι τι θα πρεπει να αποφευγουμε να αναφερουμε στις συζητησεις που κανουμε. Εκτος εαν ο εαυτος ειναι αυτος που μου δινει συμβουλες, ωστε οι αλλοι να τις αποδεκτουν

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Τετ 22 Ιαν 2020, 18:28

pankan έγραψε:
Δευ 20 Ιαν 2020, 07:13
Για μένα το μέγιστο θέμα είναι η μπαταρία. Δεν είναι λύση τα διάφορα powerbanks όταν το κινητό έχει πεθάνει.
Η τιμή φυσικά. Σχετικά φτηνά παίρνεις ένα απολύτως αξιόπιστο gps. Σίγουρα δεν ισχύει το ίδιο στα κινητά.
Και δεν ξέρω πόσα κινητά είναι αδιάβροχα, τι βαθμό αδιαβροχότητας έχουν, και πόσο κάνουν. Το δικό μου παλιό garmin 60cs μου έπεσε στο Αρκουδόρεμα σε μάλλον βαθύ σημείο. Ένα μέτρο νερό πέρναγε από πάνω του και δεν το πήρα είδηση και αμέσως. Συνέχισα κανονικά και άλλαξα τις μπαταρίες τον επόμενο μήνα αν θυμάμαι καλά.
Όσο για το airplane mode που λες, μας αφαιρεί τη δυνατότητα επικοινωνίας οπότε προς τι το κινητό;
Για σοβαρές δουλειές που ο προσανατολισμός και η επικοινωνία είναι θέματα ασφάλειας, τα gps παίζουν (ακόμα) μόνα τους. Για fancy εφαρμογές και για να πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο στο τάδε εστιατόριο, ε τότε πράγματι το το κινητό είναι καλύτερο.
Πριν 10 χρονια, εαν ενας απλος ανθρωπος ρωτουσε την "ψαγμενο" φιλο του "τι να αγορασω?" PND ή smartphone ? Θα επεφταν σφαλιαρες !!!!

Οχι καθε 18 μηνες οπως ο νομος του Moore, ομως καθε 10 χρονια βλεπουμε κατι καινουργιο να εμφανιζεται και το παλιο να συρρικνωνεται σε καθε χρονο που περναει. Καπως ετσι ξεκινησαν η Magelan και η Garmin το 1995, με τις συσκευες πλοηγησης τυπου PND. Πριν απο αρκετα χρονια τα smartphone ηταν ακομα στο ξεκινημα τους και δεν μπορουσαν να ανταγωνιστουν τις καταξιωμενες συσκευες PND. Σημερα βλεπουμε τα smartphone να χρησιμοποιουν οτι καλυτερο μπορει να δωσει η τεχνολογια στο hardware και software, ενω στα PND ψαχνεις με το μικροσοπιο να βρεις κατι καινουργιο. Καπως ετσι "ηρθε το πληρωμα του χρονου" να αφησει τα PND στα χερια ελαχιστων καταναλωτων.

Εαν λοιπον υπαρχουν μερικες ειδικες-μικρες κατηγοριες πελατων, αυτες τις περιγραφουμε ως "η εξαιρεση στον κανονα". Αυτες μπορει να ειναι
- επαγγελματιες οδηγοι μεγαλων οχηματων
- αθλητες υψηλου επιπεδου
- ορειβατες με μεγαλες απαιτησεις
- ανθρωποι που κανουν μεγαλα ταξιδια, οπως τουρισμος στην Ευρωπη
σε αυτους βλεπω εως και σημερα να υπαρχει ανω του 70% αποδοχη σε συσκευες PND. Ομως "η εξαιρεση στον κανονα" δεν ειναι πανω απο 5-10% της παγκοσμιας ζητησης για τυπικη πλοηγηση. Και αυτο μπορουμε να το καταλαβουμε ως εξης. Απο το 2012-3 ειδαμε στην Ελλαδα, γνωστες αλυσιδες καταστηματων τεχνολογιας να σταματουν την πωληση συσκευων PND οπως garmin + tomtom. Ειδαμε ακομα ξενες εταιρειες να κλεινουν ή να εχουν πλεον ελαχιστα νεα μοντελα εως και σημερα.

Αυτο το καλοκαιρι, τον Αυγουστο, εχοντας την ανεση του συνοδηγου, κρατουσα στα χερια μου την συσκευη πλοηγησης μου και προσπαθουσα να κανω τα πειραματα μου. Μετα απο λιγη ωρα, ο οδηγος με ρωτησε ποιο smartphone ειχα ? Του απαντησα οτι "αν και ειναι smartphone, ΔΕΝ ειναι smartphone !! Σοκ νουμερο 1 για τον οδηγο. Αφου μπορεσε να επανελθει ο εγκεφαλος του, μου ειπε .. "και πως κανεις πλοηγηση χωρις ιντερνετ ?". Σοκ νουμερο 2 για τον οδηγο. Ελα ντε ? Πως μπορεις σε μια προταση να απαντησεις, σε κατι που συμβανει 25 χρονια τωρα.

Προσοχη στο παρακατω. Αλλο smartphone, αλλο κινητο. Αλλο PND, αλλο συσκευη πλοηγησης. Προς το τελος της 10ετιας του '90 ειχαμε στα χερια μας 2 συσκευες, 1 κινητο και 1 PND. Σημερα, σχεδον ολοι εχουν μονο μια, το smartphone.

- Το πρωτο κινητο ηταν αυτη η "σαν τουβλο" συσκευη φορητης τηλεφωνιας που υπηρχε την 10ετια του '90. Σημερα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο ενα κουτι σπιρτα και την βαπτισαν "feature phone", κατι οπως το NOKIA 216

- PND ειναι συσκευη "τυπου παλαμης" με μοναδικο λειτουργικο σκοπο την πλοηγηση απο δορυφορους.

- Τι ειναι smartphone ? Θα απαντησω με το κειμενο που υπαρχει στην wikipedia
(1984) - personal digital assistant (PDA), also known as a handheld PC, is a variety mobile device which functions as a personal information manager. PDAs have been mostly displaced by the widespread adoption of highly capable smartphones, in particular those based on iOS and Android
μπορεις να το πεις και ετσι -ενα PDA με ενα PND και ενα mobile- στο ιδιο περιβλημα το 2020

- Τι ειναι "η συσκευη πλοηγησης μας". Αυτη η συσκευη που εχουμε σημερα στα χερια μας και μπορουμε να παμε απο το Α σημειο στο Β. Ειναι αυτο το κουστουμι που αγορασαμε και το πηγαμε στον ραφτη, ωστε να το φερει στα μετρα μας. Δεν εχει καμια σημασια το λειτουργικο, οι εφαρμογες, ακομα και εαν υπαρχουν απενεργοποιημενα απο τον κατοχο τμηματα hardware ή software της συσκευης. Τι και εαν ειναι πολυσυσκευη ? Εαν η τιμη και οι διαστασεις - βαρος της συσκευης μας ικανοποιουν, τοτε ειμαστε ενταξει.

Φτανουμε λοιπον στο 2020 και μπορουμε να εχουμε τις εξης επιλογες με θετικα και αρνητικα, που καλυπτουν ολους.

- μια συσκευη smartphone για ολα
τρεχουν πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα, μπορει να εχουμε ασυμβατοτητες, εχουμε αργη συσκευη, μεγαλη καταναλωση μπαταριας. Τα προσωπικα μας δεδομενα ειναι προσβασιμα απο τις εφαρμογες που συνυπαρχουν ή το απαιτουν.

- μια συσκευη feature phone + μια συσκευη πλοηγησης (android χωρις καρτα sim)
στο τηλεφωνο, οτι και εαν υπαρχει δεν το γνωριζει ουτε η google ουτε οι εφαρμογες, εχουμε αυτονομια 14-22 μερες. Η συσκευη πλοηγησης εχει μεγιστη αυτονομια και ολα τρεχουν γρηγορα

- μια συσκευη smartphone + μια συσκευη πλοηγησης (android χωρις καρτα sim)
το τηλεφωνο λειτουργει 2-6 μερες, οι εφαρμογες πλοηγησης δεν εχουν προσβαση στα προσωπικα μας δεδομενα. Η συσκευη πλοηγησης εχει μεγιστη αυτονομια και ολα τρεχουν γρηγορα

- καθε συνδυασμος με PND
νομιζω ελαχιστοι καταναλωτες θα ενδιαφερθουν το 2020

Η τεχνολογια δεν ειναι στασιμη. Ουτε ηταν, ουτε θα ειναι ποτε.

Η τυπικη πλοηγηση μπορει να ειναι αστικη ή ορειβατικη. Στο δικο μας συγκριτικο, θα ειναι ορειβατικη

Καθε λυση πλοηγησης περιλαμβανει 3 κομματια
- συσκευη (hardware)
- εφαρμογη πλοηγησης (software)
- χαρτες

1. Αντιπαραθεση hardware/software/maps
Υποψηφια λυση συσκευης smartphone - τι προσφερει μια συγχρονη συσκευη smartphone χαμηλης τιμης

Samsung Xcover 4s (210€ περιπου)

android 9 (upgradeable)
4G Dual SIM - dual stand-by
rugged IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins), MIL-STD-810G compliant
5.0 inches, 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio, PLS TFT glass resistance capacitive touchscreen, 16M colors
Octa-core 14 nm (2x1.6 GHz Cortex-A73 + 6x1.6 GHz Cortex-A53)
32GB ROM, 3GB RAM
microSD card up 1TB, support exfat format - with file size over 4GB
A-GPS, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
USB 2.0 type C, OTG
Main Camera, Selfie camera, Loudspeaker, 3.5mm jack, FM radio
Removable Li-Ion 2800 mAh battery
Weight 172 g

- στην συσκευη μας θα προσθεσουμε τις δωρεαν εφαρμογες Locus maps + Orux maps
- χαρτες δωρεαν OpenAndroMaps ή καποιον αλλο δωρεαν συμβατο mapforge


εαν παρουμε ως πιθανη λυση ορειβατικη συσκευης αυτη με το android και κανουμε αμεση συγκριση
1. στα ιδια χρηματα (200€) με συσκευη Garmin
2. την καλυτερη συσκευη απο την Garmin (600€) που ειναι η Montana 680t με χαρτες topo Geodata - (απο το 2015 τελευταια αναβαθμιση σε μονοπατια) χωρις να υπολογισουμε τις τεραστιες ελλείψεις σε χαρτογραφικα δεδομενα
- Εχει καποιος αντιρρηση οτι η Garmin χρησιμοποιει "φτωχο - φθηνο" hardware στις συσκευες της ? ο λογος τιμης αποδοση ποιος ειναι ?

- Μπορει καποιος να βρει κατι καλυτερο στο software της Garmin σε σχεση με το Locus maps + Orux maps στο android ? Γιατι τοσο χρονια καμια βελτιωση ?
- γιατι πουλαει 50€ / ηπειρο η Garmin τους δωρεαν χαρτες osm ?
- ενα θετικο που εχουν οι συσκευες της garmin ειναι η PC εφαρμογη basecamp
- Στην Ελλαδα εχουμε εναν λογο ακομα, τον εγχωριο topo map.

2. Αντιπαραθεση αυτονομιας

απο το 2013-2018 διαβαζα στα φορουμ τις αποψεις ανθρωπων για την "υπερ-αυτονομια" 18-20 ωρες που εχουν οι ορειβατικες συσκευες της Garmin με ΑΑ μπαταριες. Ολα αυτα στα λογια, χωρις επισημες μετρησεις - αποδειξεις. Αυτοι οι ανθρωποι "χλεύαζαν" τα android smartphone, πως ακομα και με πληρη φορτιση δεν επαρκουν ουτε για "χεσιμω".
Το 2019 βρηκα τις παρακατω μετρησεις σε ενα Γερμανικο site. Και καπου εδω αρχιζουν τα γελια. Γιατι, οπως λεει και ο λαος "η μιση αληθεια ειναι ψεματα". Εαν λοιπον αυτη η μετρηση της garmin ειναι με σβηστη οθονη (και οχι μονο), τοτε κοροιδεουν τους καταναλωτες. Οσο για αυτους στα φορουμ που μεταδιδουν αυτες τις πληροφοριες δεν ξερω πως να τους περιγραψω.

review link
www.navigation-professionell.de/en/garm ... ons-review

Garmin claims a battery life up to 16 hours. Using “black” eneloop 2.550 mAh batteries we get:

Power Mode* (hh:mm):
GPSMAP 66s: 05:15, 05:00, 05:25
Oregon 700: 05:35, 05:30, 06:03

Energy Saving Mode** (hh:mm):
GPSMAP 66s: 18:15, 15:55
Oregon 700: 20:35, 17:50

* Power mode: display always on, max. backlight, GPS & GLONASS, track recording, active navigation, ANT+/Bluetooth/Wi-Fi off.
** Energy saving mode: battery save on, GPS only, track recording, no active navigation, ANT+/Bluetooth/Wi-Fi off.

In practice you get a battery life between these minimum / maximum values - depending on your usage.

Οσο για την αυτονομια γενικα των smartphone (3000-4000mAh) μπορει να ειναι κατα μεσο ορο απο 5-10 ωρες σε πλοηγηση (screen ON), ακομα και την ιδια συσκευη αναλογα την εφαρμογη και τις συνθηκες.

3. Αντιπαραθεση - χρηση με γαντια-
ακουω να περιγραφουν οτι χρησιμοποιουν την garmin συσκευη (resistive touch screen) με γαντια στο χιονισμενο βουνο.
Και προσπαθω να καταλαβω πως ειναι δυνατον, σε συσκευη με οθονη 3-4 inches, καποιος ανθρωπος να φοραει γαντια και αυτο το "παρα-φουσκωμενο" δακτυλο να μπορει να "πατησει" εκει που θελουμε ??? Τι υπομονη θα πρεπει να διαθετουμε ?

οσο για τον ανταγωνισμο, τα smartphone εχουν και αυτα λειτουργια "glove mode". Υπαρχει και βιντεο
www.youtube.com/watch?v=EjELl7kP8uM

τελικα συμπερασματα
εαν υπαρχουν 2 αντιπαλα στρατοπεδα, Garmin vs Android, καλο θα ειναι να προσπαθησουν να πεισουν τον υποψηφιο πελατη με επιχειρηματα και οχι λογια του αερα "τα PND ειναι καλυτερα". Και ας αφησουν τον καταναλωτη να αποφασισει για την αγορα του, αναλογα με τις αναγκες του.

Υ.Γ.
οπως ολοι στο βουνο ετσι και εγω εχω 2 συσκευες. 1 συσκευη πλοηγησης και 1 κινητο.
ως κινητο εχω ενα πλαστικο ΝΟΚΙΑ (καινουργιο) με πληκτρα, με standby 15-20 μερες και μια συσκευη πλοηγησης android χωρις καρτα sim

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 25 Ιαν 2020, 13:44

lneam έγραψε:
Τετ 22 Ιαν 2020, 18:28
.....
- μια συσκευη feature phone + μια συσκευη πλοηγησης (android χωρις καρτα sim)
στο τηλεφωνο, οτι και εαν υπαρχει δεν το γνωριζει ουτε η google ουτε οι εφαρμογες, εχουμε αυτονομια 14-22 μερες. Η συσκευη πλοηγησης εχει μεγιστη αυτονομια και ολα τρεχουν γρηγορα

.....

Υ.Γ.
οπως ολοι στο βουνο ετσι και εγω εχω 2 συσκευες. 1 συσκευη πλοηγησης και 1 κινητο.
ως κινητο εχω ενα πλαστικο ΝΟΚΙΑ (καινουργιο) με πληκτρα, με standby 15-20 μερες και μια συσκευη πλοηγησης android χωρις καρτα sim
1) Για δώσε μερικά παραδείγματα για συσκευές πλοήγησης (android χωρις καρτα sim)

2) Για γράψε και ποιά συσκευή πλοήγησης android χωρίς κάρτα sim χρησιμοποιείς.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Κυρ 26 Ιαν 2020, 11:50

GLA έγραψε:
Σάβ 25 Ιαν 2020, 13:44
1) Για δώσε μερικά παραδείγματα για συσκευές πλοήγησης (android χωρις καρτα sim)

2) Για γράψε και ποιά συσκευή πλοήγησης android χωρίς κάρτα sim χρησιμοποιείς.
1. καθε συσκευη smartphone android ή iOS μπορει να κανει πλοηγηση. Κατω απο ποιες συνθηκες εχει να κανει με "εσενα", δηλαδη τον υποψηφιο χρηστη. Ειδικα στις περιπτωσεις το ακριβων συσκευων (flagship) υπαρχουν rugged θηκες απο 80-120 ευρω με προδιαγραφες IP68, MIL-STD-810G
Προσδιορισε την κατηγορια τιμης και ολες ειναι μια χαρα. Rugged ή οχι, εσυ επιλεγεις. Υπαρχουν site οπως αυτο www.notebookcheck.net
οπου εγω διαβαζω τα τελευταια χρονια ολα τα review στα smartphone και ιδιαιτερα στο κομματι της πλοηγησης.

2. απο το 2012 εως σημερα εχω αλλαξει 4 συσκευες. Ειμουν τυχερος και ελπιζω και στο μελλον. Ελπιζω συντομα να βγει το νεο μοντελο Samsung Xcover 5 με dual band support και να παω στην Νο5 συσκευη μου. 5 και 5 , τα 2 πενταρια :thmbup:

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από GLA » Κυρ 26 Ιαν 2020, 21:05

lneam έγραψε:
Κυρ 26 Ιαν 2020, 11:50
1. καθε συσκευη smartphone android ή iOS μπορει να κανει πλοηγηση. Κατω απο ποιες συνθηκες εχει να κανει με "εσενα", δηλαδη τον υποψηφιο χρηστη. Ειδικα στις περιπτωσεις το ακριβων συσκευων (flagship) υπαρχουν rugged θηκες απο 80-120 ευρω με προδιαγραφες IP68, MIL-STD-810G
Προσδιορισε την κατηγορια τιμης και ολες ειναι μια χαρα. Rugged ή οχι, εσυ επιλεγεις. Υπαρχουν site οπως αυτο www.notebookcheck.net
οπου εγω διαβαζω τα τελευταια χρονια ολα τα review στα smartphone και ιδιαιτερα στο κομματι της πλοηγησης.

2. απο το 2012 εως σημερα εχω αλλαξει 4 συσκευες. Ειμουν τυχερος και ελπιζω και στο μελλον. Ελπιζω συντομα να βγει το νεο μοντελο Samsung Xcover 5 με dual band support και να παω στην Νο5 συσκευη μου. 5 και 5 , τα 2 πενταρια :thmbup:
Ποιές είναι οι αυτονομίες για συσκευές android χωρίς κάρτα sim;
Εσύ τι αυτονομία έχεις;

Υπάρχουν συσκευές πλοήγησης σαν τα Garmin Outdoor GPS αλλά με android;

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Δευ 27 Ιαν 2020, 07:59

GLA έγραψε:
Κυρ 26 Ιαν 2020, 21:05
Ποιές είναι οι αυτονομίες για συσκευές android χωρίς κάρτα sim;
Εσύ τι αυτονομία έχεις;

Υπάρχουν συσκευές πλοήγησης σαν τα Garmin Outdoor GPS αλλά με android;
εχω απαντησει και στις 2 αυτες ερωτησεις στο ποστ που εκανα "Τετ 22 Ιαν 2020, 18:28"

να προσθεσω ακομα το εξης. Στην νεα μου συσκευη με hardware στα 10nm και μπαταρια 2+ ετων -3300mAh- αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια / υγρασια οταν τρεχω Locus ή Orux ή Osmand εχω καταναλωση 2-3% καθε 60' της ωρας με καταγραφη διαδρομης και σβηστη την οθονη.
Στο βουνο προσωπικα δεν θελω "turn by turn directions". Ανοιγω καθε 15-30 λεπτα την συσκευη βλεπω για λιγο και μετα το κλεινω. Αυτη η κινηση προσθετει κατι στην μετρηση του 2-3% με σβηστη την οθονη, ειναι ομως αμελητεο.

Να ξαναπω, οτι αυτα που περιγραφω καλυπτουν απολυτα τις προσωπικες μου αναγκες.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Δευ 27 Ιαν 2020, 11:20

θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.

Εκτος της Garmin, υπαρχει αλλος ενεργος κατασκευαστης, μικρος ή μεγαλος που να εχει απο το 2018-20 παρουσιασει / ανακοινωσει νεα μοντελα mountain PND?

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 30 Ιαν 2020, 07:29

Αυτά που λες δεν στέκουν στη πραγματική ζωή. Θα τα έλεγα ευσεβείς πόθους ή προσπάθεια να "νικήσεις" σε μια αντιπαράθεση στο διαδίκτυο.
Άσε στην άκρη τις μετρήσεις στο τάδε ή το δείνα περιοδικό. Αφορούν συνθήκες που δεν επαναλαμβάνονται.
Μη μου μιλά για φόρουμ τεχνολογίας που συζητάνε για τον προσανατολισμό με κινητά. Έχω συμμετάσχει και εγώ εκτεταμένα. Η συντριπτική (αν όχι η απόλυτη) πλειοψηφία των συμμετεχόντων δεν έχει πατήσει μονοπάτι ούτε στο Ζάπειο.
Οι 24 ώρες σε ένα gps με φτηνές μπαταρίες που αλλάζεις επί τόπου είναι αναμφισβήτητο γεγονός. Εσύ τράβα να βρεις πρίζα στο καταφύγιο στα Βαρδούσια.
Προσωπικά φέτος με την ευκαιρία της εφαρμογής του Σωτήρη χρησιμοποίησα 2 φορές κινητά. Είχαμε 2 κινητά με κάποιες από τις μεγαλύτερες μπαταρίες που υπάρχουν (5000 μα). Στην Όχη το ένα πέθανε πριν το καταφύγιο και το άλλο την άλλη μέρα πριν τη κορυφή. Πρίζες δεν υπήρχαν οπότε για να επικοινωνήσουμε και να πούμε ότι όλα καλά περιμέναμε τη παραπάνω μέρα στο πλοίο στο Μαρμάρι. Στον Όλυμπο το ένα πέθανε πριν τη Πετρόστρουγκα (όπου παρόλες τις πρίζες) η φόρτιση ήταν πρακτικά αδύνατη, και το άλλο που το είχαμε κλειστό πέθανε στο οροπέδιο. Το φορτίσαμε στη τζαμαρία και μιλήσαμε.
Αυτά που λες για τους οδηγούς που χρησιμοποιούν κινητά από κάπου θα τα έχεις διαβάσει. Εγώ από την άλλη διάβασα για το προπέρσινο ατύχημα στην haute route όπου ανεύθυνος οδηγός έχασε για 100 μέτρα το καταφύγιο μέσα στην αναπάντεχη κακοκαιρία και ενώ είχε τελειώσει η μπαταρία στο κινητό του. Θα έπρεπε να μπει φυλακή αν δεν ήταν ένας από τους νεκρούς.
Άσε στην άκρη τους νόμους για την εξέλιξη της τεχνολογίας. Αφορούν τσιπάκια όχι μπαταρίες.
Όπως τα είπα είναι για την ώρα. Τα κινητά δεν είναι για σοβαρά πράγματα. Όταν γίνουν θα το καταλάβετε πρώτα γιατί δεν θα βρίσκετε βενζινάδικο και προφανώς όχι από το κινητό.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 30 Ιαν 2020, 10:28

εκφρασεις οπως αυτες δεν σε τιμουν σαν ανθρωπο.

- Αυτά που λες δεν στέκουν στη πραγματική ζωή.
- Άσε στην άκρη τις μετρήσεις
- Εσύ τράβα να βρεις πρίζα
- Μη μου μιλά για φόρουμ τεχνολογίας
- Αυτά που λες για τους οδηγούς
- Άσε στην άκρη τους νόμους για την εξέλιξη
- Όπως τα είπα είναι για την ώρα


Νομιζα πως οι αρμοδιοτητες ενος moderator εχουν να κανουν με μια συζητηση απο 2 χρηστες που θα φτασει στα ακρα, αυτος ο ανθρωπος να παρεμβει και να βοηθησει την κατασταση. Τι γινεται ομως οταν αυτος δημιουργει προβληματα ?

Ολοι οι ανθρωποι εχουν το δικαιωμα της αποψης. Οταν ομως προσβαλει τους αλλους ανθρωπους σε προσωπικο επιπεδο ή απαξιωνει τις μετρησεις ή ακομα και την εμπειρια που εχουν, τοτε υπαρχει προβλημα ηθους και συμπεριφορας. Οταν ακομα φτανει να αδιαφορει για μετρησεις σε παγκοσμιας αναγνωρισης site που κανουν review με συσκευες που οι κατασκευαστες φροντιζουν να τους παραχωρισουν, τοτε δεν βλεπω τι αλλο να πω ωστε να βοηθησω.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 30 Ιαν 2020, 11:45

Αυτά που γράφονται σε αξιόπιστα φόρουμ συζητήσεων, πολλές φορές άνθρωποι με μικρότερη εμπειρία ή γνώση τα χρησιμοποιούν ως μπούσουλα.
Αν λοιπόν ξεκινήσει ένας κακομοίρης να ανέβει στη Γκαμήλα το χειμώνα ή να περιπλανηθεί στα Λευκά Όρη το καλοκαίρι, στηριγμένος στη μπαταρία ενός κινητού, επειδή έτσι διάβασε εδώ μέσα, τότε υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να διαβάσει και την αντίθετη άποψη και τα γεγονότα που τη στηρίζουν.
Όσο για όλα αυτά που έγραψα και τα παραθέτεις ως προσβλητικά και ανήθικα (!), θα έλεγα πως σε βρίσκω υπερβολικό.
Έγραψα ακριβώς όπως θα σου μιλούσα αν ήμασταν πρόσωπο με πρόσωπο και τότε δε νομίζω ότι θα προσβαλλόσουν.
Εν πάσει περιπτώσει αν ήξερα ότι σε πειράζει, εννοείται ότι δεν θα χρησιμοποιούσα το πρώτο πρόσωπο και απολογούμαι γι' αυτό. Θα έγραφα όμως ακριβώς τα ίδια πράγματα σε τρίτο πρόσωπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”