Η διαδρομή στο πρώτο μέρος της ακολουθεί τη γραμμή του οδοντωτού σιδηρόδρομου που για περισσότερο από 100 χρόνια συνδέει το Διακοφτό με τα Καλάβρυτα. Επειδή διασχίζουμε τα τούνελ του τραίνου, πριν ξεκινήσουμε μαθαίνουμε τα δρομολόγια για να μη συμπέσουμε με το τραίνο μέσα στα τούνελ.
Ξεκινάμε από το Διακοφτό περνώντας μέσα από χωράφια με ελιές και λεμονιές. Στα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής μπαίνουμε σε στενό με κόκκινες βραχοσκεπές, περνάμε από την πρώτη πηγή και συναντάμε το σταθμό στα Νιάματα. Περνάμε τα ανηφορικά δόντια και φτάνουμε στο σταθμό Τρίκλια και στη συνέχεια, προχωρώντας ανηφορικά, συναντάμε την πηγή των Τρικλίων. Συνεχίζουμε στις Πόρτες, το στενότερο σημείο του φαραγγιού, όπου υπάρχουν δύο γέφυρες κι ένα τούνελ. Τελικά καταλήγουμε στην Κάτω Ζαχλωρού και από εκεί ανηφορίζουμε στη μονή του Μεγάλου Σπηλαίου, πάνω από το δρόμο Διακοφτού Καλαβρύτων.
Ακολουθούμε το δρόμο που μπαίνει στο μοναστήρι, περνάμε μπροστά από αυτό και συνεχίζουμε στον ίδιο δρόμο ο οποίος γίνεται χωματόδρομος και μετά μονοπάτι. Κατευθυνόμαστε προς το μνημείο των καλόγηρων και των λαϊκών επισκεπτών της μονής που εκτελέστηκαν από τους Γερμανούς και από εκεί στη θέση Ψηλός Σταυρός από όπου οι Γερμανοί γκρέμισαν αρκετούς καλόγερους τον Δεκέμβρη του 1943, στο ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων. Το σημείο έχει όμορφη θέα προς το Βουραϊκό.
Από εκεί κατηφορίζουμε για λίγο προς μια ρεματιά, και παρακάμπτοντας βράχους, αρχίζουμε ανάβαση μέσα στο δάσος, προς το διάσελο που βλέπουμε απέναντι μας. Μόλις φτάσουμε στο διάσελο, συναντάμε πηγή και την κατάληξη ενός χωματόδρομου. Είμαστε στη ράχη που χωρίζει τον Λαδοπόταμο από τον Βουραϊκό και από εδώ και πέρα το μονοπάτι ακολουθεί τον σωλήνα.
Το μονοπάτι τραβερσάρει κατά μήκος της ράχης από την δεξιά πλευρά (Νότιοδυτικά). Βγαίνουμε ξανά στη ράχη και κατηφορίζουμε από την άλλη μεριά, προς τα αριστερά (Νότιοανατολικά). Περνάμε από ξέφωτο, φτάνουμε στην ρεματιά, και αρχίζουμε να ανεβαίνουμε ακολουθώντας την. Συναντάμε το πέτρινο αυλάκι που έδωσε στη περιοχή το όνομα Καλογεραύλακο και αντικαταστάθηκε με το σωλήνα. Περνάμε κι άλλες φορές το ρέμα, παρακάμπτουμε καταρράκτη και τελικά φτάνουμε στο δρόμο, τον οποίο ακολουθούμε από εδώ και πέρα.
Συναντάμε αριστερά μας διασταυρώσεις με μονοπάτι και χωματόδρομο που φεύγουν ΒΑ για τη Λίμνη Τσιβλού. Συνεχίζουμε στο δρόμο και φτάνουμε στη θέση Λιβάδι Λουκά. Μετά το Λιβάδι Λουκά συνεχίζουμε στο δρόμο που φεύγει αριστερά (ΝΑ), κάτω από τη Μισοράχη. Ο δρόμος καταλήγει στον Ξερόκαμπο και το χιονοδρομικό. Η καταγραμμένη διαδρομή μας όμως κάνει μια παραλλαγή. Πριν ο δρόμος πάρει την ανηφόρα για Ξερόκαμπο, στρίβουμε αριστερά και φτάνουμε στη θέση Κρύα Βρύση. Από εκεί ακολουθώντας μονοπάτι (που συναντάει το δρόμο δεξιά του), καταλήγουμε στον Ξερόκαμπό. Το παρκινγκ του χιονοδρομικού είναι κοντά και φτάνουμε ως εκεί ακολουθώντας πότε μονοπάτια και πότε δρόμο.
Καταγραφή διαδρομής: Σιδηράς Γιώργος
|